ASUS Prime B350M-A ve RipjawsV 3000MHz CL15 uyumsuzluk sorunu

Eskey

Decapat
İşlemci: AMD RYZEN 5 1600, 3,4Hz-3,6Hz
Anakart: ASUS PRIME B350M-A
Ekran Kartı: ASUS RX580 ROG STRIX
RAM: G.SKILL 8GB (1X8GB) RipjawsV DDR4 3000MHz CL15 1.35V Tek Modül. (F4-3000C15S-8GVRB)

Yukarıda belirttiğim RAM'in birebir aynısını aldım ve sorunlar ondan sonra başladı...

Anakartımın Memory-QVL'sinde kullandığım RAM yokmuş (sonradan öğrendim maalesef). 8GB yerine 16GB modeli listelemişler... İkinci olarak yine anakartımın önerilen RAMsırası 2,4 şeklinde ama bilgisayarı toplayan arkadaş 1. slota takmış RAM'i... 8 ay böyle kullandım sorun çıkmadı hiç. Ben de çift kanal mantığıyla yeni aldığım RAM'i 3'e takıp, 1,3'de çalıştırdım. Hatta Windows 10'un RAM testine de soktum. Sorun gözükmedi. Ne zaman ki oyuna giriyorum 15. dk.dan sonra dızzzzt sesiyle ekran donuyor yada oyun hata koduyla kapanıyor vs... RAM'leri 2,4'e taktığımda ise bilg. hiç açılmıyor...

Sonuç olarak yeni aldığım RAM'i çıkardım. Sistem eski haline geri döndü stabil çalışıyor. Ne yapmam gerekiyor dostlar? Var mı 2. RAM'i sorunsuz çalıştırmanın bir yolu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı