ASUS ROG 2070 S Laptop alınır mı?

Bütçe
20.000
Cihaz geldi hala ayarlar ve de kurulumlarla uğraşıyorum. MSI GE75 10sfs 404xtr.

Gerçekten MSI bu işi bitirmiş diyebilirim size. Ses sisteminin kalitesi, yazılım desteği, soğutma sistemi, kullandığı bileşenler ve test sonuçları harika diyebilirim. NVMe SSD'de 3300 mb/sn okuma 3200 mb/sn yazma aldım şaşırttı beni :) genelde markaların üstünde koyduğu SSD'lerden bu performansı almak imkansız. NFS Heat'ten bir görüntü atıyorum sıcaklık işlemci kullanımı vs FPS. üm ayarlar ultra en son herşey açık aktif konumda. Undervolt yapmadım daha bunun da altına inip gayet sessiz çalıştırabileceğime inanıyorum cihazı. Şuana kadarki her şeyinden gayet memnunum cihazın. Ekranı, klavyesi, ses sistemi, hafifliği ergonomisi, soğutması termal kondisyonu her şeyi çok güzel bence. Kesinlikle diğer17.3 ler gibi kaba ve ağır değil. Gayet taşınabilir ve de rakiplerine göre hafif bir cihaz. Lenovo legion 5 17.3 bundan daha ağırdı odadan odaya geçerken taşıyınca bile oho diyordum :) Msi ama bu konuda çok iyi masaüstüne koyduğunuzda 15.6 gibi duruyor sanki. Çerçeveler aşırı ince klavye sıkış tıkış değil ama tuşlar hafif küçük sığdırmışlar bazı tasarım incelikleri ile 15.6 ergonomisinde bir cihaz yapmışlar ama 17.3 zevkini yaşatmışlar :)

Dosya Ekleri

• msi_ge7510sfs.jpg
    msi_ge7510sfs.jpg
    426,6 KB · Görüntüleme: 49

Gerçekten MSI bu işi bitirmiş diyebilirim size. Ses sisteminin kalitesi, yazılım desteği, soğutma sistemi, kullandığı bileşenler ve test sonuçları harika diyebilirim. NVMe SSD'de 3300 mb/sn okuma 3200 mb/sn yazma aldım şaşırttı beni :) genelde markaların üstünde koyduğu SSD'lerden bu performansı almak imkansız. NFS Heat'ten bir görüntü atıyorum sıcaklık işlemci kullanımı vs FPS. üm ayarlar ultra en son herşey açık aktif konumda. Undervolt yapmadım daha bunun da altına inip gayet sessiz çalıştırabileceğime inanıyorum cihazı. Şuana kadarki her şeyinden gayet memnunum cihazın. Ekranı, klavyesi, ses sistemi, hafifliği ergonomisi, soğutması termal kondisyonu her şeyi çok güzel bence. Kesinlikle diğer17.3 ler gibi kaba ve ağır değil. Gayet taşınabilir ve de rakiplerine göre hafif bir cihaz. Lenovo legion 5 17.3 bundan daha ağırdı odadan odaya geçerken taşıyınca bile oho diyordum :) Msi ama bu konuda çok iyi masaüstüne koyduğunuzda 15.6 gibi duruyor sanki. Çerçeveler aşırı ince klavye sıkış tıkış değil ama tuşlar hafif küçük sığdırmışlar bazı tasarım incelikleri ile 15.6 ergonomisinde bir cihaz yapmışlar ama 17.3 zevkini yaşatmışlar :)
Ne güzel, endişeniz boşa çıktı 🙂
Ssd’yi hangi program ile test ettiniz hocam.
Yeni konu açtım sizde bakar mısınız?!

Hocam 500 lira daha ucuz diyin siz ona çünkü bi 16GB daha ram eklemek zorunda.

Bu arada hayırlı olsun güle güle kullanın bence pişman olmayacağınız bir tercih yapmışsınız.

Evet, yani gördüğüm cihazlar içerisinde yine donanım ve yazılım olarak en kaliteli iyi noktaya gelmiş cihazlardan birisi. Sadece sürekli ips ekran kullanmış biri olarak ekran kalitesi panel pek iyi gelmedi. Ama tn ekran gibi de değil renkler canlı kaliteli yine ama bir ips değil tam.

Evet, yani gördüğüm cihazlar içerisinde yine donanım ve yazılım olarak en kaliteli iyi noktaya gelmiş cihazlardan birisi. Sadece sürekli ips ekran kullanmış biri olarak ekran kalitesi panel pek iyi gelmedi. Ama tn ekran gibi de değil renkler canlı kaliteli yine ama bir ips değil tam.

Hocam batarya testi yapmayı denediniz mi cihaza? Asus USA de 5-7 saat gitmesi lazım dedi cihaza normal kullanımda. Dün biraz kurcalarken Asus Multiantenna Service'in %15 CPU kullanımının %13'ünü harcadığını gördüm. Güç kullanımı da Çok Yüksek yazıyordu, kaldırdım. Bugün test ettim yine Chrome açıp, %100'den %50'ye 1 saat 37 dakikada geldi. Fan neredeyse hiç çalışmıyordu yanlış hatırlamıyorsam 40 dereceydi fakat fan değerine bakmadım o sırada. Ardından hiçbir sebep yokken fanlar çalışmaya başladı CPU 4000 rpm, GPU 2500 rpm olacak şekilde. İşlemci 52 derece civarıydı. %50'den %15'e tam 27 dakikada düştü. BatteryBar programında Discharge Rate kısmı var bilirsiniz. Fan çalışmıyorken 15.000 mW civarındaydı değer, fan açtı 45.000 mW civarına çıktı. Aynı şekilde devam etseydi 3 saat 20 dakika gibi bir kullanım ederdi. Bunu kabul ederim evet fakat 2 saat az kalıyor bence sıfır cihazda. (Servis 5-7 saat derken.) Acaba Undervolt falan mı yapsam bilemedim. %3 CPU kullanımı varken fan açmak da ne bileyim :D

Yok daha yapamadım hocam batarya testi. Undervoltu anca bitirdim, test ediyorum. MSI fan ayarlarını user moda alıp ayar yaptım ona da. Sessiz ve sıcaklık stabil duruma getirdim. BIOS'ta bakarken gördüm. Adamlar C1stateden dolayı oluşan bobin sesine bile ayar koyup bir sistem yapmışlar işlemci boştayken bobin cızırtı sesi gelmesin diye. İade ettiğim Lenovo'da bu sorun vardı. Helal olsun MSI'a vallahi sonuna kadar hak ediyor parayı. Bir de ekran renkleri gayet iyiymiş. True color kurup srgb ayara alın %30-50 arası parlaklıkta kullanın. Panel modeline baktım sharpın çıktı ve de alianware da vs kullanılan en iyi panellerdenmiş notebookcheckte inceledim, ayrıca panele direk olarak IPS diyorlar. Cihaz gayet güzel memnunum. Ama alacak kişiler fan sesi yüksek hayli. Cihaza makul seviyelerde undervolt ve de fan ayarı yapmak şart. Undervolt ve de user modda ilk fan ayarı %25 yapınca CPU modunda ısı 50 dereceyi beklemede geçmiyor kullanımda, ölümcül sessizlikte bile ses duyamayacak hale geliyor :) son ayarlarla Control oynadım işlemci maksimum 70 derece ayarlar Full DLSS açık 130 FPS alıyorum gayet iyi. Faydası olur belki throttle stopta CPU -139MV CPU cache -55MV, Turbo limitsler sırası ile 8 Core için yukarıdan aşağı 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34,33. tabii CPU ve CPU cache offset voltageler sizde değişir. Deneyerek yakın değerlerde benchmark yapıp test edebilirsiniz.
Test yaptım Single Core'da 1172 çıktı sizinkinden yüksek 10875H işlemci ama bayağı bir undervolt ettim Turbo limitleri kıstım. 85 dereceyi en ağır yükte dahi geçmiyor şu anda. Multicore a bakıyorum. Sizin değerler undervoltsuz direk ee tabii ısı nerelerde gezecek tam yükte. Undervolt etmek lazım 90 üstü ise. Multicore testi yapıyorum şu anda Cinebench R23 ile. 10750 ayarında 90 ve üstü görmeden çalışsın yeter bana zaten RTX2070 superide besler ki GPU kullanım yüzdeleri güzel. 4.2 GHz'de çalıştırıyorum maksimum şu an işlemciyi.

Dosya Ekleri

• throttlestop.png
    throttlestop.png
    290 KB · Görüntüleme: 26
  • cpu_user.png
    cpu_user.png
    34,9 KB · Görüntüleme: 39
  • gpu_user.png
    gpu_user.png
    34,3 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:

Hocamm yapmayın hocammm son konumda paylaştığım yeni msi modelleri rtx 3060 ile 21 bin lira... keşke bekleseydiniz de 1000 lira daha fazla verip yeni nesil bir laptop alsaydınız.

Hocamm yapmayın hocammm son konumda paylaştığım yeni msi modelleri rtx 3060 ile 21 bin lira... keşke bekleseydiniz de 1000 lira daha fazla verip yeni nesil bir laptop alsaydınız.

Valla kendi açımdan konuşursam, evde bana yeten bir masaüstü bilgisayar mevcuttu. Fakat 3 kişi aynı bilgisayarı kullanmamız gerekiyordu. Canıma tak etmişti artık çünkü bilgisayarda kendime 1 saat vakit ayırabiliyorduysam ne ala :) . Daha fazla dayanacak halim kalmamıştı, 2070S'li ASUS'u 18600'e aldım. Şu an 17900 civarına satıyorlar. Yapacak bir şey yok. Masaüstü versiyonları arasında %12 fark görünüyor. Fiyatta ise %16 fark var. Türkiye'de bunun değişeceğini düşünmüyordum. Nitekim değişmedi. ASUS gerçekten ucuz olan yeni cihazları ilk çeyrekte ABD'ye sunacağız diyor fakat Türkiye'ye Mart ayından önce gelmeyeceğini düşünüyorum. Kaldı ki 3060'lı laptopu 12 bin liraya falan satacaklarını hiç mi hiç düşünmüyorum. 19 yıllık hayatımda Türkiye'de bir şeyin fiyatının kullanıcı yararına düştüğünü daha görmedim ben. :)

Geri
Yukarı