ASUS ROG G15 düşük FPS değerleri

ashleyN

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, 4 gün önce ASUS ROG G15 laptopunu aldım özellikleri i7 10750h GTX1660 Ti 6 GB 8 GB RAM 512 GB SSD.
Fakat oyun indirdiikten sonra oynadığım tek oyun Valorant bu arada. Valorant'ta en düşük ayarlarda 120 160 arası gezdiğini gördüm. Bazı arkadaşlarıma sorduğumda minimum 200 FPS almalısın dediler ve açıkçası kafam takıldı biraz pinpirikliyim. Yardımınıza ihtiyacım var bu arada NVIDIA GeForce Experience kuruup en son Game driveri güncelledim. Mesela NVIDIA denetim massasında ayarlarım nasıl olmalı vs. .

Arkadaşlar merhaba, 4 gün önce ASUS ROG G15 laptopunu aldım özellikleri i7 10750h GTX1660 Ti 6 GB 8 GB RAM 512 GB SSD.
Fakat oyun indirdiikten sonra oynadığım tek oyun Valorant bu arada. Valorant'ta en düşük ayarlarda 120 160 arası gezdiğini gördüm. Bazı arkadaşlarıma sorduğumda minimum 200 FPS almalısın dediler ve açıkçası kafam takıldı biraz pinpirikliyim. Yardımınıza ihtiyacım var bu arada NVIDIA GeForce Experience kuruup en son Game driveri güncelledim. Mesela NVIDIA denetim massasında ayarlarım nasıl olmalı vs. .

Selamlar, laptopunu bir 8 GB RAM daha alarak 16 GB Dual olacak şekilde upgrade ederek yaşadığın düşük FPS problemini ortadan kaldırabilirsin.

Yukarıdaki üyenin dediği gibi bu sorun için RAM takviyesi şart. Ancak 8 GB olması ana etmen değil. Çift kanal RAM olması önemli nokta.

Diğer çözüm yolu ise varsa BIOS ayarlarından dahili Intel UHD grafik biriminin devre dışı bırakılması.

Bu çözüm yolu dışında bir yol daha mevcut. O da herhangi bir harici kaynaktan görüntü almak. Yani TV, monitör ile kullanırsanız da problem çözülür.

Selamlar, laptopunu bir 8 GB RAM daha alarak 16 GB Dual olacak şekilde upgrade ederek yaşadığın düşük FPS problemini ortadan kaldırabilirsin.
Açıkçası ram konusu inandırmamıştı beni. Bildiğin üzere valorant çok üst düzey gpu ve donanım istemeyen bir oyun. Sende 8 gb bir ram daha eklesem, ne kadarlık bir FPS artışı olur?
Yukarıdaki üyenin dediği gibi bu sorun için RAM takviyesi şart. Ancak 8 GB olması ana etmen değil. Çift kanal RAM olması önemli nokta.

Diğer çözüm yolu ise varsa BIOS ayarlarından dahili Intel UHD grafik biriminin devre dışı bırakılması.

Bu çözüm yolu dışında bir yol daha mevcut. O da herhangi bir harici kaynaktan görüntü almak. Yani TV, monitör ile kullanırsanız da problem çözülür.
Sanırım 4 ram slotu var. Max desreklediği ram imktarı 32 gb.

Açıkçası ram konusu inandırmamıştı beni. Bildiğin üzere valorant çok üst düzey gpu ve donanım istemeyen bir oyun. Sende 8 gb bir ram daha eklesem, ne kadarlık bir FPS artışı olur?
İnanın inanılmaz bir fps farkı oluşucak.
Ve üstteki üyenin bahsettiği gibi sisteminize harici bir monitör yada tv bağlayarak daha yüksek bir fps değeri alabilirsiniz ama bu yüksek alma durumu grafik ayarlarınızı düşürdüğünüzde işe yarayacaktır.

Örnek olarak r6 oyununda normal laptop ekranı ile 110 fps alıyordum ultrada iken,
monitör bağladım ultrada 120 alıyorum ama medium grafik ayarlarında 150 alıyorum.
sistemim 1x16 olucak bir şekilde iken aldığım değerlerdi

2x16 yaptım 2 hafta önce
r6 ultra 150 fps medium 170 fps
monitörle 170 fps medium 190 fps

Dahada bununla kalmadı dual yaptıktan sonra lol ve cs gibi oyunlarda fpsim 2 katı oldu.

Yapabilirseniz dual yapın ve harici bir monitör alınız, bu şekilde masaüstünün aldığı fps değerlerini yakalarsınız. :)

Oyunun hangi ekran kartı ile çalıştığını kontrol et.
  • "Masaüstü> Sağ Tıkla> Görüntü Ayarları> Grafik Ayarları> Göz At" seçeneğinden oyununu seç. Oyun geldikten sonra üzerine tıkla ve "seçeneklere" bas. Hangi ekran kartı ile çalıştığını kontrol et.
Bu işlemden sonra NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yapılandırman gerekiyor.
  • "Masaüstü> Sağ Tıkla> NVIDIA Denetim Masası> Görüntü Ayarlarını Ön Ayarla Yap" seçeneğine ilerle. Ardından "3D uygulamanın karar vermesine izin ver" seçeneğini aktif hale getir. Bu ayar ile oyunun kendi ayarları ile çalışmasına izin veriyoruz, kendimiz ayarlayarak oyunu o ayarları zorlamaya gerek yok.
  • Bu ayarlardan sonra arama kısmına "Güç seçenekleri" yaz. (Eğer çıkmazsa; "Denetim Masası> Donanım ve Ses> Güç seçenekleri".) Bu kısımda bilgisayarını "dengeli moda" al. Dengeli modun karşısında yer alan "Plan ayarlarını değiştir"e bas, "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" diyerek "İşlemci güç yönetimi" kısmına gir. En düşük işlemci ve en yüksek işlemci ayarlarını "%50" ve "%100" olarak değiştir.
Oyun içi ayarlarını iyi yapılandırdığından emin ol. "Dikey eşitlemeyi(V-Sync)" mutlaka aktif hale getir. Bilgisayarının ekranı 144Hz destekliyor. 200FPS alsan bile 144FPS olarak göreceksin zaten. Bu yüzden fazla FPS almanın bir anlamı yok. Dikey eşitleme(V-Sync) ile ekran kare hızını ekran kartının ürettiği kare hızına eşitlemen önemli, aktif hale getir.

İnanın inanılmaz bir fps farkı oluşucak.
Ve üstteki üyenin bahsettiği gibi sisteminize harici bir monitör yada tv bağlayarak daha yüksek bir fps değeri alabilirsiniz ama bu yüksek alma durumu grafik ayarlarınızı düşürdüğünüzde işe yarayacaktır.

Örnek olarak r6 oyununda normal laptop ekranı ile 110 fps alıyordum ultrada iken,
monitör bağladım ultrada 120 alıyorum ama medium grafik ayarlarında 150 alıyorum.
sistemim 1x16 olucak bir şekilde iken aldığım değerlerdi

2x16 yaptım 2 hafta önce
r6 ultra 150 fps medium 170 fps
monitörle 170 fps medium 190 fps

Dahada bununla kalmadı dual yaptıktan sonra lol ve cs gibi oyunlarda fpsim 2 katı oldu.

Yapabilirseniz dual yapın ve harici bir monitör alınız, bu şekilde masaüstünün aldığı fps değerlerini yakalarsınız. :)
Dostum yorumların için teşekkürler. İnternette valorantın optimizasyonu ile ilgilide olabileceği yazıyordu . Gta 5 indiriyorum oradaki ffps değerlerimi de merak ediyorum doğrusu. Ustam demekki çalışacaz, kazanacaz,dual yapacaz 😁

Bu nasıl çözüm yolu?
Sistem oyun dışında Intel Grafik birimini kullanıyor. Devre dışı bırakamaz.
Harici bir monitör bağlandığında uhd devre dışı kalıyor zaten. Ama laptop ekranında iken uhd yi devre dışı bırakmaya çalışırsanız alıcağınız görüntü çok kötü olur.
Ve uhd yi biosdan devre dışı bırakma olayı rtx ekran kartlarında var diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı