ASUS ROG Zephyrus G15 vs ROG STRIX G15

Burak Emir ER

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese iyi sosyaller,

2 laptop arasında kaldım. Oyun amaçlı kullanacağım. Hangisi daha iyidir? Hangisini tavsiye edersiniz sebebiyle yazarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

Zephyrus;

ROG STRIX;

Bir sorum daha olacak, bu Zephyrus'ların ısınma sorunu varmış. Bu sorunu yeni modellerinde düzelttiklerini söylüyorlar. Acaba bu laptop ısınma sorunu çıkartabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni modellerde ASUS zeph serisi için ısınma problemini ortadan kaldırdı, ama nedense bu meretin tasarımı STRIX serisi kadar güzel değil, STRIX serisi tasarımsal anlamda müthiş.

Zeph'in işlemcisi bir tık daha iyi, tasarımsal anlamda çok hantal gözüküyor, işlemcinin bir tık olması çok müthiş bir performans arttırmaz ama uzun ömürlülük açısından tavsiye ederim zeph serisini.

STRIX'e 32 GB DDR5 RAM takviyesi yaparsan o açığı kapatırsın, üstelik tasarımsal açıdan müthiş gözüküyor aynı seriden bir cihaz kullanıyorum, ister istemez bayılıyorsun tasarıma, oyun bilgisayarı hantallığı yok. Kafede orada burada açınca çok dikkat çekiyor.

İşlemcilerin skor puanı arasında ki fark 3, yani çokta bir fark yok.

STRIX daha mantıklı olur oyun odakli kullanacaksan, zeyphrus daha çok incelik odaklı o sebeple soğutması zayıf. Bütçen nedir?
35'i aşmasa iyi olur benim için.

Yeni modellerde ASUS zeph serisi için ısınma problemini ortadan kaldırdı, ama nedense bu meretin tasarımı STRIX serisi kadar güzel değil, STRIX serisi tasarımsal anlamda müthiş.

Zeph'in işlemcisi bir tık daha iyi, tasarımsal anlamda çok hantal gözüküyor, işlemcinin bir tık olması çok müthiş bir performans arttırmaz ama uzun ömürlülük açısından tavsiye ederim zeph serisini.

STRIX'e 32 GB DDR5 RAM takviyesi yaparsan o açığı kapatırsın, üstelik tasarımsal açıdan müthiş gözüküyor aynı seriden bir cihaz kullanıyorum, ister istemez bayılıyorsun tasarıma, oyun bilgisayarı hantallığı yok. Kafede orada burada açınca çok dikkat çekiyor.

Anladım teşekkürler.

Ortadan kaldırıldı diye bir şey yok da neyse, buna bakabilirsin alternatif.

Zeph serisinde anime matrix özelliği çok güzel duruyor.

Kendi cihazınızdan memnun musunuz, aldıktan bir süre sonra kasmaya, fps azalmaya başladı mı?

Ben ASUS kullanıyorum, öncelikle sorunsuz bir cihaz gelirse gayet iyi bir cihaz, bende kitlenme sorunları var ama bu aralar hiç olmuyor, olduğunda zaten video çekip servise göndereceğim. Performansı gayet tatmin edici, hiçbir oyunda performans sıkıntısı yaşamadım ama cihaz biraz fazla ısınıyor şu an boşta olduğu halde elimin altında çok hafif sıcaklık hissediyorum ama beni rahatsız etmiyor.

RDR2'de performans modunda 91 dereceleri görürken Turbo moda aldığımda 70 dereceye kadar düşüyor ki laptop soğutucusu falan yok, bence sıcaklık anlamında da gayet güzel, yine de bu laptopta daha iyi bir SSD kullanılabilirmiş, sürekli WD SN850 tarzı yüksek SSD'ler kullandığımdan mı bilmiyorum ama bunun SSD performansı beni pek memnun etmiyor, ben en kısa zamanda 2x16 bellek ve iyi bir SSD takmayı düşünüyorum.

Zaten çok detaylı bir incelemesi gelecek ama vaktim hiç olmuyor onu yapmaya.

Bu arada kitlenme sorunları sadece bana öznel değil, hatrı sayılır bir kişi yaşıyor bu sorunu, henüz bir çözümü de yok internette.

Yeni konular

Geri
Yukarı