ASUS ROG G15 düşük FPS değerleri

Hocam kim diyor bunu?
Bende de harici ekran takılı UHD ile çalışıyor. Oyuna girince NVIDIA ile yoluna devam ediyor. Yanlış bilgi kusuyorsunuz etrafa.
Devre dışı kalıyor dediğim o monitöre giden görüntü nvidia denetim masasından ayarlandığı zaman sadece nvidia ekran kartı üzerinden gönderiliyor demek istemiştim :D

Oyunun hangi ekran kartı ile çalıştığını kontrol et.
  • "Masaüstü> Sağ Tıkla> Görüntü Ayarları> Grafik Ayarları> Göz At" seçeneğinden oyununu seç. Oyun geldikten sonra üzerine tıkla ve "seçeneklere" bas. Hangi ekran kartı ile çalıştığını kontrol et.
Bu işlemden sonra NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yapılandırman gerekiyor.
  • "Masaüstü> Sağ Tıkla> NVIDIA Denetim Masası> Görüntü Ayarlarını Ön Ayarla Yap" seçeneğine ilerle. Ardından "3D uygulamanın karar vermesine izin ver" seçeneğini aktif hale getir. Bu ayar ile oyunun kendi ayarları ile çalışmasına izin veriyoruz, kendimiz ayarlayarak oyunu o ayarları zorlamaya gerek yok.
  • Bu ayarlardan sonra arama kısmına "Güç seçenekleri" yaz. (Eğer çıkmazsa; "Denetim Masası> Donanım ve Ses> Güç seçenekleri".) Bu kısımda bilgisayarını "dengeli moda" al. Dengeli modun karşısında yer alan "Plan ayarlarını değiştir"e bas, "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" diyerek "İşlemci güç yönetimi" kısmına gir. En düşük işlemci ve en yüksek işlemci ayarlarını "%50" ve "%100" olarak değiştir.
Oyun içi ayarlarını iyi yapılandırdığından emin ol. "Dikey eşitlemeyi(V-Sync)" mutlaka aktif hale getir. Bilgisayarının ekranı 144Hz destekliyor. 200FPS alsan bile 144FPS olarak göreceksin zaten. Bu yüzden fazla FPS almanın bir anlamı yok. Dikey eşitleme(V-Sync) ile ekran kare hızını ekran kartının ürettiği kare hızına eşitlemen önemli, aktif hale getir.
cevabın için teşekkür ederim hocam. vsync özelliğini aktif hale getirdiğimde en yüksek 150 en düşük 100 fps yi gördüm. sana bir sorum daha olacak, bilgisayarıma kurduğum geforce experience uygulamasından oyunu optimize etmeli miyim sence? ha bu arada dediğin işlemci güç yönetimi bende bulunmuyor dostum. sağlıcakla

Cevabın için teşekkür ederim hocam. V-Sync özelliğini aktif hale getirdiğimde en yüksek 150 en düşük 100 FPS'yi gördüm. Sana bir sorum daha olacak, bilgisayarıma kurduğum GeForce Experience uygulamasından oyunu optimize etmeli miyim sence? Ha bu arada dediğin işlemci güç yönetimi bende bulunmuyor dostum. Sağlıcakla

Evet edebilirsin. Oyun içi ayarları senin için düzenliyor. Optimizasyonunu beğenmezsen programın içinde oyunu bul sonra ayarlarına tıkla oradan optimizasyon seviyesini değiştirebilirsin. Bende kullanıyorum güzel bir uygulama.

Evet edebilirsin. Oyun içi ayarları senin için düzenliyor. Optimizasyonunu beğenmezsen programın içinde oyunu bul sonra ayarlarına tıkla oradan optimizasyon seviyesini değiştirebilirsin. Bende kullanıyorum güzel bir uygulama.
Tekrardan teşekkür ederim güzel tavsiyelerin için. Sanırım elime bir miktar para geçince ram ekleteceğim. Bilgisayarımım özellikleri; i7 10750H GTX1660Ti 8gb ram 512 gb ssd. Sence valorantta alacağı minimum fps değeri ne olmalı?

Tekrardan teşekkür ederim güzel tavsiyelerin için. Sanırım elime bir miktar para geçince RAM ekleteceğim. Bilgisayarımım özellikleri; i7 10750H GTX1660 Ti 8 GB RAM 512 GB SSD. Sence Valorant'ta alacağı minimum FPS değeri ne olmalı?

Maksimum ve minimum FPS, sabit ekran kare hızı kadar olmalı diye düşünüyorum. O sistem Valorant gibi bir oyunda bunu yapabilir. 140-150 civarı sabit alabilirsin.
Sıcaklıklar nasıl? Frekans düşürme durumu yok değil mi?

Bu nasıl çözüm yolu?
Sistem oyun dışında Intel Grafik birimini kullanıyor. Devre dışı bırakamaz.
Lütfen bilginiz yoksa konuşmayın. Dahili grafik birimi bazı marka/modellerde devre dışı bırakılıabiliyor. Görüntü de harici GPU ile veriliyor daimi olarak. Biraz araştırın ve en önemlisi de üslubunuza dikkat edin.

Gerçekten bilmeden her konuya atlamak komik görünüyor. Siz farkında değilsiniz muhtemelen.
Açıkçası ram konusu inandırmamıştı beni. Bildiğin üzere valorant çok üst düzey gpu ve donanım istemeyen bir oyun. Sende 8 gb bir ram daha eklesem, ne kadarlık bir FPS artışı olur?

Sanırım 4 ram slotu var. Max desreklediği ram imktarı 32 gb.
4 slot olduğunu sanmıyorum laptoplarda genelde 2 slot oluyor. Tabii ki bazı üst düzey modellerde 4 slot var. Ancak yine de kontrol edin.

Maksimum RAM ise işlemci ile ilgili. Aslında 128 olmalı ancak sizde de RAM sınırı 64 GB. Anakart limitlerine takılıyor.
Hocam kim diyor bunu?
Bende de harici ekran takılı UHD ile çalışıyor. Oyuna girince NVIDIA ile yoluna devam ediyor. Yanlış bilgi kusuyorsunuz etrafa.
Demek ki siz harici kaynak ile kullanamamışsınız. Biraz, bakın biraz diyorum şöyle bir 5 dakika araştırma yeterli emin olun. Daha sonra siz de doğru bilgi kusmuş olursunuz.
Devre dışı kalıyor dediğim o monitöre giden görüntü nvidia denetim masasından ayarlandığı zaman sadece nvidia ekran kartı üzerinden gönderiliyor demek istemiştim :D
Dediğiniz doğru. Hiç yormayın kendinizi doğru olduğunu kanıtlamak için.

Son düzenleme:
Maksimum ve minimum FPS, sabit ekran kare hızı kadar olmalı diye düşünüyorum. O sistem Valorant gibi bir oyunda bunu yapabilir. 140-150 civarı sabit alabilirsin.
Sıcaklıklar nasıl? Frekans düşürme durumu yok değil mi?

Sıcaklık gibi bir sorun yok. Fanların kontrolunu ben de yapabiliyorum zaten. Fakat bugün bir özel oyun açayım dedim orada FPS 200-230 civarını görürken, çok oyunculu yani dereceli oyunda bu değer 130-150'lere iniyor. Sebebi ne olabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı