ASUS ROG STRIX 2060 90 derece normal mi?

Huzursuz olma konusunda çok haklısınız. Sıcaklık ve kullanım değerlerini çok sık kontrol ediyorum, bu da oyundan çok donanımların istatistiklerine odaklanmamla sonuçlanıyor. Kullandığım işlemci stok fan ile 77 derecelere çıkıyor diye gidip kule tipi soğutucu almıştım. O sıcaklığın zarar vermeyeceğinin farkındaydım ama huzursuz oluyordum sıcaklıkları görünce. Şu an işlemci 55 dereceyi geçmiyor ve işlemci sıcaklığı konusunda kafam inanılmaz rahat. GPU sıcaklığı konusunda da videoları izleyince bir nebze rahatladım, teşekkürler. :)

Ben de bilgisayarı ilk aldığımda ekran kartım normalden fazla ısındığı için kafaya çok takardım. Forumda bakmadığım sıcaklıkla ilgili konu kalmamıştır. Sıcaklık konusunu Türkiye'de en fazla araştıranlarda ilk 100'de varım herhalde. Ekran kartına undervolt konusunda üstüme yok. Sol üstte sürekli işlemci ekran kartı kullanımı sıcaklıkları falan. Sürekli gözüm oradaydı. Hiç gerek yok uğraşmaya. Afterburner kapalı rahat rahat oynamak varken.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Mesela burada ekran kartı 80 derece ama adamın umurunda bile değil sanki. Başlığa buz dolabı yazmış.

Son düzenleme:
Ben de bilgisayarı ilk aldığımda ekran kartım normalden fazla ısındığı için kafaya çok takardım. Forumda bakmadığım sıcaklıkla ilgili konu kalmamıştır. Sıcaklık konusunu Türkiye'de en fazla araştıranlarda ilk 100'de varım herhalde. Ekran kartına undervolt konusunda üstüme yok. Sol üstte sürekli işlemci ekran kartı kullanımı sıcaklıkları falan. Sürekli gözüm oradaydı. Hiç gerek yok uğraşmaya. Afterburner kapalı rahat rahat oynamak varken.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Mesela burada ekran kartı 80 derece ama adamın umurunda bile değil sanki. Başlığa buz dolabı yazmış.
80 derece değil 70'lerde geziyor.

Videoyu izleyeli bayağı oldu yanlış hatırlamış olabilirim ama sonlara doğru 79 80'lerde geziyordu. 1 saat aralıksız oynarsa 80 derecede kalır gibi geliyor o kart.

İzledim hocam videoyu 70'lerde geziyor. 3080 Ti için normal ama buzdolabı değil.

Sorunu çözdüm gibi. Geçenlerde Asus'un GPU Tweak III programını yüklemiştim. Aslında ekran kartının ışıklandırmasını kapatmak için yüklemiştim ama programın amacı o değilmiş sonra da silme gereği duymadım.

Programın ana ekranında GPU sıcaklığı, fan hızları, GPU frekansı vb şeyler var ve ayarlanabiliyor. Oralara hiç dokunmadım zaten. Her şey Default'ta ve otomatikteydi. GPU sıcaklığını fan ayarlarını kurcalayarak falan çözmeye çalışırken mouse tekerliğini kaydırınca altta 2 seçenek daha olduğunu gördüm tesadüfen. GPU Temp Limit diye bir şey vardı ve ayar Default olarak 81 derecede duruyordu. Bunu görünce oyuna girip Afterburner değerlerine tekrar baktım ve ekran kartının 1950MHz gibi değerlere çıktığını fark ettim. Program sanırım 81 dereceyi maksimum sıcaklık belirliyor ve bu sıcaklığı aşmayacak şekilde ekran kartını maksimum performansta çalıştırıyor.

Ayarı fark edince hemen sıcaklık limitini 70'e çektim ve bir süre 70 dereceyi geçmedi. 15-20 dakika oynadıktan sonra tekrar 75-76 civarına çıkmaya başladı. GPU Tweak programını sildim PC'ye restart attım fakat düzelmedi.

Sonra MSI Afterburner'ın da GPU'ya etki edebildiği aklıma geldi. Afterburner'ı açtım ve aynı ayarın onda da olduğunu gördüm. Afterburner da 80 dereceye ayarlıymış. Şimdi onu da 70'e çektim ve yaklaşık 1 saattir Witcher 3 oynuyorum. GPU 70 dereceyi geçmedi, olması gerektiği gibi 1800-1830MHz civarında çalışıyor. Bu ekran kartının normal MHz değeri zaten 1830 diye biliyorum. GPU Tweak'ten OC Mode seçince bile 1890'a çıkarıyordu. Ben kaç gündür 1900 üzerinde oynuyormuşum. Sanırım ekran kartını yanlışlıkla overclock ile kullandım...

Bugün bilgisayarın parçalarını tamamen söküp iyice temizleyip tekrar dizmiştim ama aslında sorun ne ekran kartında, ne de kasadaymış. Benim gibi yüksek sıcaklık problemi yaşayan arkadaşlar varsa GPU Tweak, MSI Afterburner gibi GPU'ya müdahale eden programları bir kontrol etsinler. Sıcaklık limiti diye bir şey varsa o değeri 70'lere falan çekin. O sıcaklık limitleriyle zaten ekran kartı stok performansıyla çalışabiliyor.

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim bu arada. :)

Sorunu çözdüm gibi. Geçenlerde ASUS'un GPU Tweak III programını yüklemiştim. Aslında ekran kartının ışıklandırmasını kapatmak için yüklemiştim ama programın amacı o değilmiş sonra da silme gereği duymadım.

Programın ana ekranında GPU sıcaklığı, fan hızları, GPU frekansı vb şeyler var ve ayarlanabiliyor. Oralara hiç dokunmadım zaten. Her şey Default'ta ve otomatikteydi. GPU sıcaklığını fan ayarlarını kurcalayarak falan çözmeye çalışırken mouse tekerliğini kaydırınca altta 2 seçenek daha olduğunu gördüm tesadüfen. GPU temp limit diye bir şey vardı ve ayar default olarak 81 derecede duruyordu. Bunu görünce oyuna girip Afterburner değerlerine tekrar baktım ve ekran kartının 1950MHz gibi değerlere çıktığını fark ettim. Program sanırım 81 dereceyi maksimum sıcaklık belirliyor ve bu sıcaklığı aşmayacak şekilde ekran kartını maksimum performansta çalıştırıyor.

Ayarı fark edince hemen sıcaklık limitini 70'e çektim ve bir süre 70 dereceyi geçmedi. 15-20 dakika oynadıktan sonra tekrar 75-76 civarına çıkmaya başladı. GPU Tweak programını sildim PC'ye restart attım fakat düzelmedi.

Sonra MSI Afterburner'ın da GPU'ya etki edebildiği aklıma geldi. Afterburner'ı açtım ve aynı ayarın onda da olduğunu gördüm. Afterburner'da 80 dereceye ayarlıymış. Şimdi onu da 70'e çektim ve yaklaşık 1 saattir Witcher 3 oynuyorum. GPU 70 dereceyi geçmedi, olması gerektiği gibi 1800-1830MHz civarında çalışıyor. Bu ekran kartının normal MHz değeri zaten 1830 diye biliyorum. GPU Tweak'ten OC mode seçince bile 1890'a çıkarıyordu. Ben kaç gündür 1900 üzerinde oynuyormuşum. Sanırım ekran kartını yanlışlıkla overclock ile kullandım...

Bugün bilgisayarın parçalarını tamamen söküp iyice temizleyip tekrar dizmiştim ama aslında sorun ne ekran kartında, ne de kasadaymış. Benim gibi yüksek sıcaklık problemi yaşayan arkadaşlar varsa GPU Tweak, MSI Afterburner gibi GPU'ya müdahale eden programları bir kontrol etsinler. Sıcaklık limiti diye bir şey varsa o değeri 70'lere falan çekin. O sıcaklık limitleriyle zaten ekran kartı stok performansıyla çalışabiliyor.

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim bu arada. :)

2060 Founders Edition 1750 MHz diye biliyorum. Ben de 1830 MHz çalıştırıyorum. Bu arada kartınız fabrika çıkışlı overclcoklu olabilir. Güç limiti kısınca performans kaybı yaşayabilirsiniz.
120 MHz nereden baksan yüzde 6-7 fark ettirir. Ben yine de sorunun kasada olduğunu düşünüyorum.

2060 Founders Edition 1750 MHz diye biliyorum. Ben de 1830 MHz çalıştırıyorum. Bu arada kartınız fabrika çıkışlı overclcoklu olabilir. Güç limiti kısınca performans kaybı yaşayabilirsiniz.
120 MHz nereden baksan yüzde 6-7 fark ettirir. Ben yine de sorunun kasada olduğunu düşünüyorum.

Evet, kartım OC edition. Yukarıdaki yazıyı yazarken sorunu gerçekten çözdüğümü düşünmüştüm ama sıcaklığın düştüğünü görünce manyak gibi atlamışım hemen. Bir de utanmadan millete tavsiye vermişim "Limiti 70'e çekin" diye...

Öncelikle bir anlık heyecan ile verdiğim yanlış bilgiden dolayı özür diliyorum. Sıcaklık limitini düşürünce güç limitinin de düştüğünü ilk başta fark etmedim bile. Sıcaklığı 70'e çekince 100 olan power limit de 68'e iniyor. Öyle olunca da performans kaybı yaşanıyor dediğiniz gibi. Witcherda zaten 80-90 FPS aldığım için 60'ın altına hiçbir şekilde düşmüyor ama daha ağır ve güncel oyunlarda FPS kaybı göze batar. O yüzden Afterburner ayarlarını tekrar default'a çevirdim.

Kartın normal değeri 1830 demişim ama YouTube'dan benchmarklara baktım, benim kart normalde de 1950MHz'lere çıkıyormuş. Ben daha önce dikkat etmemişim. Ekran kartının özelliklerinde 1830MHz yazdığı için oradan aklımda kalmış fakat Witcher 3'te 1950 civarına çıkıyor.

En son kasa fanlarının ayarları ile biraz oynadım, NVidia kontrol panelinden 3D ayarları sıfırladım. Witcher 3'ü modlarken okuduğum rehberde 1-2 ayar değiştirmiştim belki onların etkisi vardır diye GPU ile alakalı aklıma gelen her şeyi fabrika ayarlarına döndürdüm. Şu an için orta fan %80, yan fanlar %50 hızda dönerken Witcher 3'te 70 dereceyi geçmiyor gibi. Hatta dün gece oynarken yan fanlar %40 falandı. Sıcaklık ara sıra 71-72'lere çıksa da uzun süre öyle kalmıyor. Tabi artık çok takmamaya çalışacağım çünkü cidden oyundan çok sıcaklık değerlerine odaklanıyorum. Bu konuyu açarken 80 dereceyi görmüştüm o yüzden telaş yaptım fakat 1-2 gündür 74 dereceyi geçmedi. Yaz ayları bitince de iyice normal sıcaklıklara döner diye düşünüyorum.

Son olarak, ben de sorunun kasada olduğunu düşünüyorum ama elimdekinden daha iyi bir kasa almak için en az 1.500 TL'yi gözden çıkarmam gerekiyor gibi. Şimdilik böyle bir harcama yapacak durumda değilim ki zaten şu an aldığım sıcaklık değerleri devam ederse gerek duymam. 75 derece üstünde uzun süre kalmadığı sürece sorun yok gibi. Şimdilik böyle devam.

Yeni konular

Geri
Yukarı