ASUS ROG STRIX 2060 90 derece normal mi?

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
RAM
Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz 16CL - CMK16GX4M2E3200C16
Ekran kartı
ASUS ROG STRIX 2060 OC
Anakart
ASUS TUF B450-Pro Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600
** KONU BAŞLIĞI YANLIŞ DÜZENLENMİŞ. 90 DERECE DEĞİL 80 DERECE OLACAKTI. **

Selam. Son zamanlarda GPU'nun yüksek sıcaklıklara ulaştığını fark ettim. Az önce Witcher 3 oynarken 80 dereceyi görünce hemen kasanın kapağını çıkardım sıcaklık 67-68'lere düştü. Yaz aylarında bileşenlerin sıcaklıklarının artmasına alışkınım ama bu ekran kartında ilk defa 80 dereceyi gördüm. Witcher 3 oynarken ortalama 75-76 derece civarında seyrediyor ve yer yer 77-78'lere çıkıyor. Bu sıcaklık 3 fanlı bir ekran kartı için normal mi sizce? 88 dereceye kadar dayanıklı bir ekran kartı olduğunu biliyorum fakat yine de 80'lere kadar çıkması ne kadar sağlıklıdır?

Ekran kartını 2019 Haziran ayında almıştım. Yani 3. yılını devirdi ve garanti dışı kalmasın diye herhangi bir termal macun değişimi yapmadım. Tabii 3 seneyi geçtiği için artık ortada garanti falan da kalmamıştır. Sizce termal macun yenilesem sıcaklıklarda düşüş olur mu? Kasanın kapağını açınca sıcaklığın ciddi oranda düşmesi, problemin ekran kartı soğutmasında olmadığını düşünmeme sebep oluyor. Kullandığım kasa MSI MAG VAMPIRIC 010. Aslında oldukça memnunum ve bu zamana kadar hiç kapağını açma gereği hissettirmedi. İçinde toplam 4 tane (3x140mm, 1x120mm) fan bulunuyor. 2 tanesi ön panelde. 2 tanesi de arkada ve üstte olmak üzere egzoz fanları. Yani 2 giriş 2 çıkış şeklinde. Kullandığım fanlar MSI ve Be Quiet! Marka. Kasanın kapağını açınca sıcaklık bu kadar düşüyorsa problem kasa içi hava akışında olabilir mi?

Yoksa bu aylarda bu değerler normal, ben mi paranoyağım? :/
Maksimum sıcaklık değeri ile arada 8-10 derece fark kalınca gerildim.

Son düzenleme:
80 derece aslında normal bir sıcaklık ama ROG STRIX alıp 80 derece kullanmak hiç hoşuma gitmezdi. 65 derecede çalışması gerekiyor o ekran kartının. Kasanın kapağı açınca 12 derece düşüyor ise kasa çok kötü. Benim kasanın önü mesh olmamasına rağmen Max 7 derece düşüyor kapağı açınca.

80 derece aslında normal bir sıcaklık ama ROG STRIX alıp 80 derece kullanmak hiç hoşuma gitmezdi. 65 derecede çalışması gerekiyor o ekran kartının. Kasanın kapağı açınca 12 derece düşüyor ise kasa çok kötü. Benim kasanın önü mesh olmamasına rağmen Max 7 derece düşüyor kapağı açınca.

Evet ben de ROG Strix gibi bir modelin bu kadar yüksek sıcaklığa ulaşmasına şaşırdım. Bu zamana kadar 72 derece üstünü pek görmemiştim fakat dediğiniz gibi 70 derece üstü bile beni hep rahatsız etmişti. 80'i görünce şok oldum. Kapak açık oynarken 68'i görebildim şu an en fazla. Ekran kartında bir problem yok diyebiliriz o zaman değil mi? Fan hızlarını el ile düzenlediğim zaman 65'e kadar iniyor kapak açık durumdayken.

Selam. Son zamanlarda GPU'nun yüksek sıcaklıklara ulaştığını fark ettim. Az önce Witcher 3 oynarken 80 dereceyi görünce hemen kasanın kapağını çıkardım sıcaklık 67-68'lere düştü. Yaz aylarında bileşenlerin sıcaklıklarının artmasına alışkınım ama bu ekran kartında ilk defa 80 dereceyi gördüm. Witcher 3 oynarken ortalama 75-76 derece civarında seyrediyor ve yer yer 77-78'lere çıkıyor. Bu sıcaklık 3 fanlı bir ekran kartı için normal mi sizce? 88 dereceye kadar dayanıklı bir ekran kartı olduğunu biliyorum fakat yine de 80'lere kadar çıkması ne kadar sağlıklıdır?

Ekran kartını 2019 Haziran ayında almıştım. Yani 3. yılını devirdi ve garanti dışı kalmasın diye herhangi bir termal macun değişimi yapmadım. Tabii 3 seneyi geçtiği için artık ortada garanti falan da kalmamıştır. Sizce termal macun yenilesem sıcaklıklarda düşüş olur mu? Kasanın kapağını açınca sıcaklığın ciddi oranda düşmesi, problemin ekran kartı soğutmasında olmadığını düşünmeme sebep oluyor. Kullandığım kasa MSI MAG VAMPIRIC 010. Aslında oldukça memnunum ve bu zamana kadar hiç kapağını açma gereği hissettirmedi. İçinde toplam 4 tane (3x140mm, 1x120mm) fan bulunuyor. 2 tanesi ön panelde. 2 tanesi de arkada ve üstte olmak üzere egzoz fanları. Yani 2 giriş 2 çıkış şeklinde. Kullandığım fanlar MSI ve Be Quiet! Marka. Kasanın kapağını açınca sıcaklık bu kadar düşüyorsa problem kasa içi hava akışında olabilir mi?

Yoksa bu aylarda bu değerler normal, ben mi paranoyağım? :/
Maksimum sıcaklık değeri ile arada 8-10 derece fark kalınca gerildim.
RTX 2060 90°C gibi sıcaklıklara tek fanlı modellerde bile zor çıkıyor. 85 derecelere kadar kullanımında sorun teşkil etmez, ama eğer sıcaklık daha çok artmaya devam ederse müdahale etmek gerekir.

Termal macun değiştirmek bir nebze fark ettirecektir ama çok medet ummayın, tahminimce en fazla 5 derece fark edecektir.

Kapağı açınca sıcaklığın düşmesinin sebebi içeride girdap oluşması olabilir. İçeriye hava üfleyen fanlardan birini iptal etmeyi deneyebilirsiniz.

RTX 2060 90°C gibi sıcaklıklara tek fanlı modellerde bile zor çıkıyor. 85 derecelere kadar kullanımında sorun teşkil etmez, ama eğer sıcaklık daha çok artmaya devam ederse müdahale etmek gerekir.

Termal macun değiştirmek bir nebze fark ettirecektir ama çok medet ummayın, tahminimce en fazla 5 derece fark edecektir.

Kapağı açınca sıcaklığın düşmesinin sebebi içeride girdap oluşması olabilir. İçeriye hava üfleyen fanlardan birini iptal etmeyi deneyebilirsiniz.

Çok şükür 90 dereceleri görmedim, moderatör arkadaşlar başlığı yanlış düzenlemiş ama öneri için teşekkürler. Yarın kasanın içini iyice temizleyip fanların konumunu değiştireceğim. Belirtmeyi unutmuşum fakat bir kaç ay öncesine kadar 3 adet 140mm'lik fanı ön panelde kullanıyordum. Sadece 1 tane egzoz fan vardı. 2 ay önce falan fanların düzenini değiştirdim ve 1 tanesini üst ızgaraya taktım. Belki dediğiniz gibi kasa içinde yanlış bir hava akışı oluşturmuş olabilirim. Aklıma yeni geldi bu detay.

Rog serisi için anormal termal macun yenilemenizi öneririm.

Aslında ben de termal macun yenileyecektim fakat kasanın camını çıkarınca sıcaklığın normale düşmesi beni düşündürdü. Ekran kartının soğutmasında problem yok gibi. Bir de en son 750 TI macunu değiştirmiştim 4-5 sene önce. Elimdeki kart RTX 2060 olunca içini açma çözümünü en sona bırakmak istiyorum her ne kadar basit bir işlem olsa da. :D

Evet ben de ROG STRIX gibi bir modelin bu kadar yüksek sıcaklığa ulaşmasına şaşırdım. Bu zamana kadar 72 derece üstünü pek görmemiştim fakat dediğiniz gibi 70 derece üstü bile beni hep rahatsız etmişti. 80'i görünce şok oldum. Kapak açık oynarken 68'i görebildim şu an en fazla. Ekran kartında bir problem yok diyebiliriz o zaman değil mi? Fan hızlarını el ile düzenlediğim zaman 65'e kadar iniyor kapak açık durumdayken.

Kasa kötü olduğu için bir sıkıntı yok diyebiliriz. 85 derece altında olduğu sürece korkmayı gerektirecek bir şey yok. Ben 5 yıl boyunca 90 derecede RX 580 kullanan gördüm. 9-10 saat aralıksız 89 derecede oynadığını söyledi. Ona rağmen kart hala taş gibiydi. Ekran kartı ve işlemcinin ana malzemesi silikon 350 derecede, lehimler ise 180 derece eriyor. Yani 80 dereceler en fazla gıdıklar ekran kartını. Sıcağa dayanıklı parçalar. Sana tavsiyem ekran kartı sıcaklığını kapatıp fanı biraz hızlandırıp rahat rahat oynaman. Yoksa huzursuz eder seni sürekli. Adamakıllı oynayamazsın oyunu. Eğer bana yine de 80 derece fazla geliyor diyorsan undervolt yapıp düşürebilirsin. Benimki de 84'lere çıkıyordu UV ile 73-75 derece oynuyorum RDR2.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buraya da 2 tane video bıraktım. Belki içinizi rahatlatır.

Son düzenleme:
Kasa kötü olduğu için bir sıkıntı yok diyebiliriz. 85 derece altında olduğu sürece korkmayı gerektirecek bir şey yok. Ben 5 yıl boyunca 90 derecede RX 580 kullanan gördüm. 9-10 saat aralıksız 89 derecede oynadığını söyledi. Ona rağmen kart hala taş gibiydi. Ekran kartı ve işlemcinin ana malzemesi silikon 350 derecede, lehimler ise 180 derece eriyor. Yani 80 dereceler en fazla gıdıklar ekran kartını. Sıcağa dayanıklı parçalar. Sana tavsiyem ekran kartı sıcaklığını kapatıp fanı biraz hızlandırıp rahat rahat oynaman. Yoksa huzursuz eder seni sürekli. Adamakıllı oynayamazsın oyunu. Eğer bana yine de 80 derece fazla geliyor diyorsan undervolt yapıp düşürebilirsin. Benimki de 84'lere çıkıyordu UV ile 73-75 derece oynuyorum RDR2.

Huzursuz olma konusunda çok haklısınız. Sıcaklık ve kullanım değerlerini çok sık kontrol ediyorum, bu da oyundan çok donanımların istatistiklerine odaklanmamla sonuçlanıyor. Kullandığım işlemci stok fan ile 77 derecelere çıkıyor diye gidip kule tipi soğutucu almıştım. O sıcaklığın zarar vermeyeceğinin farkındaydım ama huzursuz oluyordum sıcaklıkları görünce. Şu an işlemci 55 dereceyi geçmiyor ve işlemci sıcaklığı konusunda kafam inanılmaz rahat. GPU sıcaklığı konusunda da videoları izleyince bir nebze rahatladım, teşekkürler. :)

Geri
Yukarı