ASUS ROG STRIX G15 G513RM-HF265 alınır mı?

1. Adrenalin kurulması önerilmiyor ASUS tarafından. Hata evet veriyor ancak Windows Update üzerinden isteğe bağlı güncelleme yayınlandı AMD için. Sürücü bizim cihazlara özel olarak konfigüre edildi ve bu hatayı çözüyor.

2. Güç moduyla alakalı bir durum olabilir, benim cihazımda herhangi bir azalma söz konusu değil.

3. DDR5 modül kendi içinde zaten çift kanaldır. İki adet modül takarsanız bellek quad channel çalışır.

4. Manual mod var sıcaklıkları düşürmek için, cihaz ısınmadan dolayı throttle yapmıyorsa gerek yok.

Bu arada v325 BIOS kurun cihaza.
Adrenaline önerilmiyor diye nerede belirtiliyor? Ben adrenaline yazılımını kurdum, bence kurduktan sonra faydalı oldu.

v323 ile v325 arasında ne fark var biliniyor mu? Bende 323 yüklü şu anda, tek sorunum uyku modu vs ile alakalı o yuzden biosu pek kurcalamak istemiyorum. Ki 325e guncelleyip takılma sorunu yaşayan bir arkadas vardi forumda.

1. Adrenalin kurulması önerilmiyor ASUS tarafından. Hata evet veriyor ancak Windows Update üzerinden isteğe bağlı güncelleme yayınlandı AMD için. Sürücü bizim cihazlara özel olarak konfigüre edildi ve bu hatayı çözüyor.

2. Güç moduyla alakalı bir durum olabilir, benim cihazımda herhangi bir azalma söz konusu değil.

3. DDR5 modül kendi içinde zaten çift kanaldır. İki adet modül takarsanız bellek quad channel çalışır.

4. Manual mod var sıcaklıkları düşürmek için, cihaz ısınmadan dolayı throttle yapmıyorsa gerek yok.

Bu arada v325 BIOS kurun cihaza.
Teşekkürler. İlk iş BIOS u güncellemiştim. AMD için isteğe bağlı olan o güncellemeyi yapayım öğrendiğim iyi oldu.

DDR5 çift kanal konusu ile ilgili yazıyı da okudum şimdi. Terimler aynı ama aslında durum farklıymış. Sonuç olarak şu an tek modül olmasında sorun yok.

Az önce bir şey fark ettim. Coil whine sebebi ekranın yüksek Hz hızı arkadaşlar. Harici ekran karı devre dışı. İnternet sayfasında aşağı yukarı kaydırma yaparken cızırtı sesi geliyor. Durdurunca o da duruyor. Ben de 300 Hz değerini 60 Hz e indirdim ve bingo, artık sayfa kaydırmada cızırtı yok. Arada nadiren de olsa oluyor ama 300 Hz de olduğu gibi değil. Belli ki dahili grafik için bu değer çok yüksek. Cızırtı sesi zaten masaüstü ortamında fanlar çalışmıyorken beni rahatsız ediyor. Oyunlarda 300 Hz e çekerim.

Şimdi 150 Hz yaptım fakat Windows ayar penceresinde etkin sinyal modu hala 300 Hz görünüyor ve ufo test sayfasında da 300 Hz görünüyor. Bunun anlamı nedir?

Coil whine ile ilgili umarım son mesajım olur. Sorunu yaşayanlara aşağıdaki gibi güç yönetiminden işlemci kullanım değerlerini değiştirip denemelerini tavsiye ederim. AMD nin boost çalışması agresif olduğu için yüke girdiğinde ani sıcaklık yükselmesini biliyoruz. Intel'de boost yüklenmesi daha yavaş oluyor malum. Her neyse, bu yük bindirmesinden kaynaklanaabileceğini düşünüp bu değerleri azalttım. Biliyorum çok az da olsa işlemci performansı azaldı ama buna değer.

Artık prizde veya pilde cızırtı sesi duymuyorum. Belki kulağınızı klavyeye dayarsanız duyarsınız ama oturduğum yerden artık hiç bir şey duymuyorum. Armory Create yazılımında hem sessiz hem de performans modunda kontrol ettim. Fanlar çalışmıyorken...

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-28 082232.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-28 082232.png
    16,1 KB · Görüntüleme: 55
  • 1.png
    1.png
    27,7 KB · Görüntüleme: 54
  • 2.png
    2.png
    19,6 KB · Görüntüleme: 47
  • 3.png
    3.png
    18,7 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
@onno92, @lord pontar, @Xarkos, @jxorz
Laptop hakkındaki görüşlerinizi söyler misiniz?

Laptopa format attım her şeyi güncelledim tekrardan şu an gayet iyi bir sıkıntım yok RDR2'yi falan Full ayarlarda 60 FPS sabit oynuyorum elden ringde bölgeden bölgeye kasıyor oda normal sanırım onun dışında şu an problemim yok gibi RAM sipariş ettim takıp bakacağım daha iyi mi değil mi duyduğum kadarıyla daha stabil yapıyor ve gözle görülür bir artış sağlıyormuş tabii herkes bir şey diyor çok normal deneyip göreceğiz bu fiyat aralığında en iyisi budur hocam ekran kalitesi görüntü ses soğutma. FPS oyunlarında tek kanal oldugundan stabil FPS alamıyon RAM takınca deneyip haber ederim.

Laptopa format attım her şeyi güncelledim tekrardan şu an gayet iyi bir sıkıntım yok RDR2'yi falan Full ayarlarda 60 FPS sabit oynuyorum elden ringde bölgeden bölgeye kasıyor oda normal sanırım onun dışında şu an problemim yok gibi RAM sipariş ettim takıp bakacağım daha iyi mi değil mi duyduğum kadarıyla daha stabil yapıyor ve gözle görülür bir artış sağlıyormuş tabii herkes bir şey diyor çok normal deneyip göreceğiz bu fiyat aralığında en iyisi budur hocam ekran kalitesi görüntü ses soğutma. FPS oyunlarında tek kanal oldugundan stabil FPS alamıyon RAM takınca deneyip haber ederim.

Ortalama kaç derecelerde oyun oynuyosunuz hocam?

Ortalama kaç derecelerde oyun oynuyosunuz hocam?
Ben örnek vereyim;

GTA V Ultra 4xMSAA AG ilk üç açık

Boost açık iken,
CPU: 85 derece, 35 kullanım
GPU: 84 derece, 100 kullanım
FPS: 120 ortalama

Boost kapalı iken,
CPU: 70 derece, 40 kullanım
GPU: 81 derece, 100 kullanım
FPS: 113 ortalama

Ben örnek vereyim;

GTA V Ultra 4xmsaa ag ilk üç açık.

Boost açık iken,
CPU: 85 derece, 35 kullanım.
GPU: 84 derece, 100 kullanım.
FPS: 120 ortalama.

Boost kapalı iken,
CPU: 70 derece, 40 kullanım.
GPU: 81 derece, 100 kullanım.
FPS: 113 ortalama.

Selam. Ben Boost'u şu mesajımdaki (ASUS ROG STRIX G15 G513RM-HF265 alınır mı?) gibi kapatmıştım. Siz farklı mı yaptınız? Boost'u kapatınca coil whine sesi de gitti çok sevindim.

Selam. Ben Boost'u şu mesajımdaki (ASUS ROG STRIX G15 G513RM-HF265 alınır mı?) gibi kapatmıştım. Siz farklı mı yaptınız? Boost'u kapatınca coil whine sesi de gitti çok sevindim.

Ben farklı bir şekilde yaptım. Kayıt defterinden güç seçeneklerinde olmayan boost mod seçimini ayarlara ekledim. Orda agresif mod aktif, onu kapattım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben farklı bir şekilde yaptım. Kayıt defterinden güç seçeneklerinde olmayan boost mod seçimini ayarlara ekledim. Orda agresif mod aktif, onu kapattım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İlginç bende zaten bu seçenekler var. Acaba Windows 11 kullandığım için mi bilemedim...

He şimdi fark ettim agresif seçeneği yokmuş...

@jxorz evet görünmüyor o yüzden bir önceki mesajıma sonradan yazdım. Ama bu değerler ile boost kapanmış oluyor onu fark ettim. Cpuz ile stres testi yaptığımda 3 GHz üzerine çıkmıyor. Oda sıcaklığı 23 derece civarı ve işlemci sıcaklığı 75 dereceyi geçmiyor.

Dosya Ekleri

• boost-kapalı-sıcaklık.png
    boost-kapalı-sıcaklık.png
    844,3 KB · Görüntüleme: 56

Yeni konular

Geri
Yukarı