ASUS ROG STRIX G17 G713PV-LL091 vs HP Omen 17-CM2005NT 7P6D8EA

@taxszd hocam ASUS N11 de 50k ya sayılıyor fiyat araştırması yaparken daha dikkatli olmanı öneririm

@Haemus22 bende aksine HP 17'nin soğutmasının kötülendiğini gördüm yüksek sıcaklıktan dolayı işlemci hızını düşürüyor hemen.
fiyatını bilmediğimden değil bundan önce internetten söyledim işlemci hatalı gönderildi o yüzden mağazadan alcam teknosa yada vatan ama vatan çok pahalıya sattığı için teknosa linkini attım

@Haemus22 yani oyun için yeterli sorun olacağını sanmıyorum ama iyi sayılmaz soğutması. ROG STRIX G16 soğutma anlamında daha başarılı olduğundan Cinebench testinde 13700HXli HP den daha iyi skor veriyor.

Arkadaş sadece herhangi bir markanın fanı olmanın doğru olmadığını söylemiş, işin içinde olup olmamakla alakası yok.

İkisi de alınmaz. Bu bütçeye HP Omen 16-WF0023NT 7Q7X5EA i7-13700HX 16 GB 1 TB SSD RTX4070 16.1" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

4070 var. 17 inç olması şartsa 61kya HP Omen 17-CM2002NT 7P6M4EA i7-13700HX 32 GB 1 TB SSD RTX4070 17.3" Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu var.
evet bu fiyata 4070 te alabilirim ama bence 4060 ile 4070 arasında aşırı fark yok onun yerine oyun için kullancağım için 17.3 inç olmasını tercih ederim

@Haemus22 yani oyun için yeterli sorun olacağını sanmıyorum ama iyi sayılmaz soğutması. ROG STRIX G16 soğutma anlamında daha başarılı olduğundan Cinebench testinde 13700HXLi HP'den daha iyi skor veriyor.

3 fan + sıvı metalden dolayıdır o da büyük ihtimalle. Bir de merak ettiğim bir durum var, 1-2 yorumda Omen'in fanlarını manuel ayarlamadıkça en yüksek hıza çıkmadığını yazan gördüm. Acaba Cinebench testinde böyle bir durum olabilir mi?

Ayrıca ROG STRIX'in ekran kartı ve işlemci üzerindeki plakalar ayrı sökülüyor mu yoksa bütün olarak mı sökülüyor. Benim laptopta bütün sökülüyor mesela. Çünkü ROG'larda şu anda işlemcide sıvı metal, ekran kartında termal macun var, 4080 ve 4090 olan modellerde ekran kartında da sıvı metal bulunuyormuş. Ayrı olarak ulaşılamıyorsa termal macun değiştirirken sorun yaratabilir, sıvı metal uygulaması her bilgisayarcıya güvenilecek bir uygulama değil çünkü.

evet bu fiyata 4070 te alabilirim ama bence 4060 ile 4070 arasında aşırı fark yok onun yerine oyun için kullancağım için 17.3 inç olmasını tercih ederim
Ekran kartı konusunda haklısınız, oyun testlerinde 10 küsür fps fark var ikisi arasında.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Düşündüren şey uzun kullanımda qhd ekran 4060 mobil için sorun yaratır mı acaba.

Son düzenleme:
3 fan + sıvı metalden dolayıdır o da büyük ihtimalle. Bir de merak ettiğim bir durum var, 1-2 yorumda Omen'in fanlarını manuel ayarlamadıkça en yüksek hıza çıkmadığını yazan gördüm. Acaba Cinebench testinde böyle bir durum olabilir mi?

Ayrıca ROG STRIX'in ekran kartı ve işlemci üzerindeki plakalar ayrı sökülüyor mu yoksa bütün olarak mı sökülüyor. Benim laptopta bütün sökülüyor mesela. Çünkü ROG'larda şu anda işlemcide sıvı metal, ekran kartında termal macun var, 4080 ve 4090 olan modellerde ekran kartında da sıvı metal bulunuyormuş. Ayrı olarak ulaşılamıyorsa termal macun değiştirirken sorun yaratabilir, sıvı metal uygulaması her bilgisayarcıya güvenilecek bir uygulama değil çünkü.

Ekran kartı konusunda haklısınız, oyun testlerinde 10 küsür fps fark var ikisi arasında.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Düşündüren şey uzun kullanımda qhd ekran 4060 mobil için sorun yaratır mı acaba.
ben 2 hafta boyunca hp omen 17 i kullandım ama dediğim gibi sonrasında işlemci sıkınıtlı çıktı bende iade ettim ama süre içinde işlemci hariç sıkıntısı yoktu performans ayarına almadan rdr2 de 70 civarı , performansı açınca en fazla 80 olmuştu yani qhd ekran 4060 ta sıkıntı çıkcağını sanmam

Asusa baktığımda inceleme videosunda 80-85 arasında değişiyo sıcaklık bu sıcaklık laptoba göre fazlamı oluyor

@Haemus22 G16 soğutması tek blok, ekran kartı işlemci gibi ısınmadığı için uzun süre termal macun değişimi yapmadan idare edilir diye düşünüyorum.
@taxszd RTX 4060 uzun vadede sıkıntı çıkarabilir ama bunun çözümü basit DLSS'ya da 1080p de oynamak. 90 derecenin altı laptop için normal sıcaklıklar.

Ben 2 hafta boyunca HP Omen 17'i kullandım ama dediğim gibi sonrasında işlemci sıkınıtlı çıktı bende iade ettim ama süre içinde işlemci hariç sıkıntısı yoktu performans ayarına almadan RDR2 de 70 civarı, performansı açınca en fazla 80 olmuştu yani QHD ekran 4060'ta sıkıntı çıkcağını sanmam.

ASUS'a baktığımda inceleme videosunda 80-85 arasında değişiyor sıcaklık bu sıcaklık laptopa göre fazla mı oluyor.

Laptop için 90 küsürlere kadar normal kabul ediliyor ama ne kadar serin o kadar iyidir. Çünkü her zaman 85 derecede çalışan makineyle her zaman 75 derecede çalışan makinenin eskime payı aynı olmayacaktır her ne kadar buna uygun tasarlanmış olsalar bile.

Mesela bu videodaki laptopta 110'a kadar çıkıyor işlemci. 1 yıl sonra ne hale gelir muamma.

İkisi de birbirine çok yakın cihazlar. Böyle durumlarda uzun kullanımda daha az performans kaybı yaşatan, teknik servisi daha iyi olan ve malzeme kalitesi daha iyi duran hangisiyse ondan yana kullanırım tercihimi.
Öte yandan teknoloji biraz da şans işi. Birisinin çok memnun olduğu bilgisayarda başkası sorun yaşayabiliyor.

Evet bu fiyata 4070'te alabilirim ama bence 4060 ile 4070 arasında aşırı fark yok onun yerine oyun için kullanacağım için 17.3 inç olmasını tercih ederim.

O zaman attığınız Omen veya https://www.akakce.com/laptop-noteb...d-rtx4060-17-3-notebook-fiyati,246877600.html
Bunlara bakabilirsiniz. ROG Teknosa'dakinden 5K daha ucuz onu söyleyeyim.

@Haemus22 hocam eskime payına çok inanmıyorum ben bende ASUS var 7 yıllık yıllardır 90 derece üstünde çalışıyor, ortalama bir kullanıcıdan çok daha fazla kullanmışımdır, hala iyi performansında bir sıkıntı yok.

@Haemus22 hocam eskime payına çok inanmıyorum ben bende ASUS var 7 yıllık yıllardır 90 derece üstünde çalışıyor, ortalama bir kullanıcıdan çok daha fazla kullanmışımdır, hala iyi performansında bir sıkıntı yok.

Maşallah hocam, sağlam makineymiş. Benim laptop 7. yılına gireli 2 ayı geçti, fanlar çalışmaya başlayınca hiltiye dönüyor 😂.

Yeni konular

Geri
Yukarı