ASUS ROG STRIX G17 vs Monster Abra A7 v11.5

Arayıp uzaktan bağlandı birisi. 100 yıllardır yaptığımız klasik güncellemeler, GPU üzerinden maksimum performans seç vs. Diyorum sorunum işlemci ile, eleman inatla GPU üzerine hareketler :) toplayıp yollayın teknik servise, bir de not yazın bakalım dedi şimdi. Bunların bir şey yapacağı yok. İade edip kararsız kaldığım ASUS'u alacak gibiyim. İade mi servis mi sizce? Bu arada iade etmek istesem, jelatinlerini sökmem bir sorun teşkil eder mi?
Beyler! Bu Monster'ın Control Center uygulamasında saçma sapan bir mantık varmış. Kendim bakarken gördüm. Ekran görüntüsünü paylaşacağım. 80W olması gereken işlem hacmini 65W olarak görüyordu. Neden bende bilmiyorum. 80W'a çıkardım, ısılarda da çok bir oynama olmadı, 70-75'den 80-85'e çıktı ve aldığım skorlar şimdi gayet tatmin edici.

CB20 de:
Multi: 3869'dan ---> 4526'ya

CB22 de:
Multi: 100034'ten --> 11.300'e

Çıkmış durumda. Bu arada bir sürü 3050 laptop sonuçlarına baktım, Timespy'da 5.100-5.200 arası hep skorlar. Bendeki cihaz 5.314 vermiş ki averaj skor zaten 5.232. Ben kesinlikle iadeden vazgeçtim. Adamların yaptığı aptal bir uygulamanın aptal bir kısıtlaması söz konusuymuş... Kesinlikle sorunumu çözdüğümü düşünüyorum. Gerçi zaten oyunlarda hiçbir etkisi yoktu arkadaşlar.

Valorant'ta 150-230 arası en yüksek ayarlarda aldım, şimdi de 10-20 FPS fark etti ki 144 Hz bir monitöre sahip bu cihazda 500 FPS alsamda ben 144'e bir şekilde sabitlemem lazım. Bu yırtılmalarla oyun moyun oynanmaz.

Warzone'da: Yüksek ve orta ayarlarda Loby'de 80-90 FPS arası almıştım ilkinde. Oyun için 70 ila 100-110 arası değişti. Gayet onanabilir seviyede idi. Şimdi ise ortalama 5-10 FPS daha yüksek alıyorum.

Bu farkların düşük olma sebebi ise Single Core zaten ilk testlerimden bu yana piyasadaki tüm cihazlardan daha yukarlarda çıkıyordu -hala öyle (sebebini bilmiyorum), oyunların birçoğu da tek çekirdek üzerine abandığını biliyoruz.

Hasıl-ı kelam ben iadeden vazgeçtim :) gönlüm rahat bir şekilde kullanacağım inş. Bu arada ne değişti bilmiyorum ama HWiNFO64 WZ oynarken az evvel GPU'yu 75W sabit gösteriyordu, şimdi 79W'ı hatta 80W'ı rahat gördü. Yine de 90W demişlerdi, neden halen göremedim bilmiyorum. Bu rakamlar kesinlikle almak istediğim cihazlardan (başlıktaki kıyaslama cihazı, HP ürünler ve bu bütçede bazı MSI cihazlar) çok daha iyi performans veriyor. Kasasından da çok memnun kaldım bu arkadaşın bu arada.

Ben ara ara hissiyatımı yazacağım buraya dostlar. Tek anlamadığım neden bu Monster Control panel kurduğumda 65W'dı bu işlemci? Bilen yazarsa çok sevinirim.

95W çekmesi lazım işte hocam, problem burada başlıyor. Yine de siz bilirsiniz.

95W çekmesi lazım işte hocam, problem burada başlıyor. Yine de siz bilirsiniz.
92 ı gpu mu çekmesi lazım üstadım? şimdi onun benchlerine bir kez daha bakacağım. cpu da gönlüme göre rakamlara ulaştım. almak istediğim diğer işlemcilere fark atmış durumdayım şu an. (4800h - i5 11. nesil vb.)

görseldeki rakamlar gayet yeterli. kesinlikle bazı küçük tweak'lerden oluyor bu tarz mevzular..
üstadım 80.200w alabilmiş en yüksek..

ekran görüntüsünü paylaşacağım.

nVIDIA® GeForce® RTX3050 Max-Performance 4GB GDDR6 128-Bit DX12 (En Yüksek Grafik Gücü; 80Watt + 15 Watt DB 2.0)

adamların yazdığı bu mevzudaki db 2.0 nedir? ben birşey mi açmadım acaba?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 51
  • Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    879,5 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
92 ı gpu mu çekmesi lazım üstadım? şimdi onun benchlerine bir kez daha bakacağım. cpu da gönlüme göre rakamlara ulaştım. almak istediğim diğer işlemcilere fark atmış durumdayım şu an. (4800h - i5 11. nesil vb.)

görseldeki rakamlar gayet yeterli. kesinlikle bazı küçük tweak'lerden oluyor bu tarz mevzular..

nVIDIA® GeForce® RTX3050 Max-Performance 4GB GDDR6 128-Bit DX12 (En Yüksek Grafik Gücü; 80Watt + 15 Watt DB 2.0)

Hocam ben time spy da 5500-5600 alıyorum en kötü. 1450+ single score, 10150+ multi cinebench. Bilemiyorum. Benim laptopu alıp daha az performans ve daha fazla ısısı olan insanlar var.

Hocam ben time spy da 5500-5600 alıyorum en kötü. 1450+ single score, 10150+ multi cinebench. Bilemiyorum. Benim laptopu alıp daha az performans ve daha fazla ısısı olan insanlar var.
abi ben anlamıyorum ki neden yardımcı olmuyor kimse? :) ben bu dynamic boost seçeneğini yeni keşfediyorum.. tevafuk, aşağı doğru inerken gördüm.... kapalıymış ki bu bende.. şimdi ben 88-89w a kadar görebiliyorum.. insanların pek yardımcı olacağı yok, kendi göbek bağını yine kendin keseceksin :) ben bir şekilde bu cihazda beklenene rakamlara ulaşacağıma inanıyorum. şimdi eve geçiyorum, yine testleri sonuçları yazarım inş. sizin cihaz benim modelle aynı mı? aynı ise nasıl tweak'ler yaptığını yazabilir misin? sadakadır, iyidir ^^

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (16).png
    Ekran Görüntüsü (16).png
    367,1 KB · Görüntüleme: 42
abi ben anlamıyorum ki neden yardımcı olmuyor kimse? :) ben bu dynamic boost seçeneğini yeni keşfediyorum.. tevafuk, aşağı doğru inerken gördüm.... kapalıymış ki bu bende.. şimdi ben 88-89w a kadar görebiliyorum.. insanların pek yardımcı olacağı yok, kendi göbek bağını yine kendin keseceksin :) ben bir şekilde bu cihazda beklenene rakamlara ulaşacağıma inanıyorum. şimdi eve geçiyorum, yine testleri sonuçları yazarım inş. sizin cihaz benim modelle aynı mı? aynı ise nasıl tweak'ler yaptığını yazabilir misin? sadakadır, iyidir ^^
Bende TUF var. Çözümü bulduğun için cidden sevindim. Umarım benimkinden fazla olur skorlar.

92'ı GPU mu çekmesi lazım üstadım? Şimdi onun benchlerine bir kez daha bakacağım. CPU da gönlüme göre rakamlara ulaştım. Almak istediğim diğer işlemcilere fark atmış durumdayım şu an. (4800H - i5 11. nesil vb.)

Görseldeki rakamlar gayet yeterli. Kesinlikle bazı küçük Tweak'lerden oluyor bu tarz mevzular.

GPU açısından sıkıntı devam ediyor hocam, ki size Turbo Mode aktif gelmiş. Bizde o bile yok. Dynamic Boost ise işlemciden alıp ekran kartına Watt vermesi olayı.

Bende TUF var. Çözümü bulduğun için cidden sevindim. Umarım benimkinden fazla olur skorlar.
Esas sorun monsternotebook teknik servisi anydesk ile başladığında bu konular hakkında hiç müdahale etmemesi :) ben bu şekilde ayarlayınca gördüğüm rakamlar tatmin etmeye başladı. Gönül isterdi ki 3060 lı 70 li cihazlar alalım fakat onları arzulanak demek 15-16 hatta 20 binlere çıkmak demek. Çok şükür evimde kendi kullandığım 5900x + 6900xt masaüstüm buz gibi çalışıp en sağlam oyunlarda 200+ fps veriyor. Fakat 10-11 bin ₺ de az para değil. Alınca hiç olmazsa vaad ettikleri rakamları görmek istiyor insan.. İnan bana kutusunu çıkarıp dümdüz paketleyip yollayacaktım. Hoş aynı rakamlara yeniden alacak olduğum cihazlar çok daha kötü sonuçlar veriyor.. Şimdi tatmin oldum çok şükür. Kesinlike kullanmaya devam edeceğim inşallah. Bunları detaylı yazma sebebim de ben kendim araştırırken ince detayları merak ederim, eminim birileri okuyup bilgilenecektir ve müteşekkir olacaktır :) 2 saat önce %100 iade etmeti düşünüp kesinlike tavsiye etmeyecektim, an itibariyle şiddetle olmasa da tavsiye ederim. En sevdiğim yanı ise güzel wattlarda, zorlamama rağmen gpu 80-88 arası oynuyor, cpu ise 80i geçmiyor bile. Bir ara kullandığım 1060 lı abra gibi (clevo kasa 15.6)aşırı sesli çalışmıyor. Gayet hemde gayet ideal sesler ve ısılar. Kulaklığı tak duyma kardeşim diyemiyorsun, odada 4 kişi çalışıyoruz, insanları da düşünmek lazım :) eve gidince yeniden testleri yapacağım, güncellemeleri yazarım inşallah
GPU açısından sıkıntı devam ediyor hocam, ki size Turbo Mode aktif gelmiş. Bizde o bile yok. Dynamic Boost ise işlemciden alıp ekran kartına Watt vermesi olayı.
Bu ayarı bulduğumda öylesine bi stress test yaptım 3dmark da, 88-89w ları gördüm. Öncesinde 80 i geçmiyordu. İşlemci 80 gpu 90w ı görmesi ciddi manada sevindirdi beni. Turbo mode aktif geldiğini nereden anladın üstadım?

Esas sorun monsternotebook teknik servisi AnyDesk ile başladığında bu konular hakkında hiç müdahale etmemesi :) ben bu şekilde ayarlayınca gördüğüm rakamlar tatmin etmeye başladı. Gönül isterdi ki 3060'lı 70'li cihazlar alalım fakat onları arzulanak demek 15-16 hatta 20 binlere çıkmak demek. Çok şükür evimde kendi kullandığım 5900X + 6900XT masaüstüm buz gibi çalışıp en sağlam oyunlarda 200+ FPS veriyor. Fakat 10-11 bin ₺ de az para değil. Alınca hiç olmazsa vaad ettikleri rakamları görmek istiyor insan. İnan bana kutusunu çıkarıp dümdüz paketleyip yollayacaktım. Hoş aynı rakamlara yeniden alacak olduğum cihazlar çok daha kötü sonuçlar veriyor. Şimdi tatmin oldum çok şükür. Kesinlike kullanmaya devam edeceğim inşallah. Bunları detaylı yazma sebebim de ben kendim araştırırken ince detayları merak ederim, eminim birileri okuyup bilgilenecektir ve müteşekkir olacaktır :) 2 saat önce %100 iade etmeti düşünüp kesinlike tavsiye etmeyecektim, an itibarıyla şiddetle olmasa da tavsiye ederim. En sevdiğim yanı ise güzel Watt'larda, zorlamama rağmen GPU 80-88 arası oynuyor, CPU ise 80i geçmiyor bile. Bir ara kullandığım 1060'lı Abra gibi (Clevo kasa 15.6)aşırı sesli çalışmıyor. Gayet hem de gayet ideal sesler ve ısılar. Kulaklığı tak duyma kardeşim diyemiyorsun, odada 4 kişi çalışıyoruz, insanları da düşünmek lazım :) eve gidince yeniden testleri yapacağım, güncellemeleri yazarım inşallah

Bu ayarı bulduğumda öylesine bir stress test yaptım 3DMark da, 88-89Wları gördüm. Öncesinde 80'i geçmiyordu. İşlemci 80 GPU 90W ı görmesi ciddi manada sevindirdi beni. Turbo mode aktif geldiğini nereden anladın üstadım?

Hocam butona bastığında oyun ofis Turbo seçenekleri var ya, sizde Turbo mod konfigürasyon sekmesini atmışsınız. Bende direkt Turbo mod kısmı yok. O yüzden performansım kısıtlı kaldı:/ ne ekran kartı TDP ayarlayabiliyorum, ne de dB seçebiliyorum.

Hocam butona bastığında oyun ofis Turbo seçenekleri var ya, sizde Turbo mod konfigürasyon sekmesini atmışsınız. Bende direkt Turbo mod kısmı yok. O yüzden performansım kısıtlı kaldı:/ ne ekran kartı TDP ayarlayabiliyorum, ne de dB seçebiliyorum.
Ciddi misin? O nasıl iş arkadaş... Sana naçizane bir tavsiye, ben bu arkadaşların yolladığı flash disk ile kurulum denedim, autorun zaten çalışmıyor da, elle girdiğimde ise tüm driverları abra a5 vs 18 gibi bişeye yönlendiriyordu. Bismillah chipset kurarken sorun yaşadım.. Direk monster kendi sitesinden indirip kurulum yaptım. İnan bana ondan olabilir. Tam olarak chipset mevzusu gibi geldi bana

Ciddi misin? O nasıl iş arkadaş... Sana naçizane bir tavsiye, ben bu arkadaşların yolladığı flash disk ile kurulum denedim, autorun zaten çalışmıyor da, elle girdiğimde ise tüm driverları Abra A5 vs 18 gibi bir şeyye yönlendiriyordu. Bismillah chipset kurarken sorun yaşadım. Direk Monster kendi sitesinden indirip kurulum yaptım. İnan bana ondan olabilir. Tam olarak chipset mevzusu gibi geldi bana

Hocam biostada eksik zaten. Her türlü servise gideceğiz:D

Yeni konular

Geri
Yukarı