ASUS ROG STRIX G513QM-HN081 alınır mı?

Hocam neredeyse her GPU fabrikadan yüksek voltajla geliyor ve çok gereksiz. Bende korkuyordum zarar veririm diye ama aslinda tam tersine "rahatlatiyor" ekran kartini. Ekran karti ayni hizla daha dusuk voltajla calisabiliyor ve voltaj dusunce Derece'de dusuyor. Derece dusunce işlemci Sicakligi'da dusuyor ve cok serin calisiyor. Pervaneler artik ucak gibi ses cikarmiyor. Dereceler dusunce GPU ve CPU hizlaniyor ve performans cok artiyor. Eger voltaji fazla kisarsan oyun açınca sonuyor direk. En kotu ihtimal bilgisayar sonup standart voltajlarla yine aciliyor.

Cok arastirdim ve herkes tavsiye ediyor. Bedava performans mevcut ama biz kullanmiyoruz.

Time Spy testinde gpu 87 derece ve cpu 94 derecelerde geziyordu, simdi ise GPU en fazla 72.4 derece olmus ve CPU en fazla 85 derece ulasti. GPU ortalama 70 derece ve CPU ortalama 77 derecede. Bu performans artmasi bilgisayarin sicakligi indigi icin. Bu zorlama degil rahatlatmaktir :D cok tavsiye ederim
Hocam undervolting mi yaptınız? Nasıl yapılır yaptığınız değerler nedir bilgi verebilir misiniz?

Hocam neredeyse her GPU fabrikadan yüksek voltajla geliyor ve çok gereksiz. Bende korkuyordum zarar veririm diye ama aslinda tam tersine "rahatlatiyor" ekran kartini. Ekran karti ayni hizla daha dusuk voltajla calisabiliyor ve voltaj dusunce Derece'de dusuyor. Derece dusunce işlemci Sicakligi'da dusuyor ve cok serin calisiyor. Pervaneler artik ucak gibi ses cikarmiyor. Dereceler dusunce GPU ve CPU hizlaniyor ve performans cok artiyor. Eger voltaji fazla kisarsan oyun açınca sonuyor direk. En kotu ihtimal bilgisayar sonup standart voltajlarla yine aciliyor.

Cok arastirdim ve herkes tavsiye ediyor. Bedava performans mevcut ama biz kullanmiyoruz.

Time spy testinde GPU 87 derece ve CPU 94 derecelerde geziyordu, simdi ise GPU en fazla 72.4 derece olmus ve CPU en fazla 85 derece ulasti. GPU ortalama 70 derece ve CPU ortalama 77 derecede. Bu performans artmasi bilgisayarin sicakligi indigi için. Bu zorlama degil rahatlatmaktir :D cok tavsiye ederim.

Hocam nasıl yaptığınız anlatır mısınız çok güzel düşünmüşsünüz.
Hocam dediğniz ayarları herkes yaparsa yüksek ihtimal MUX Switch gibi performans verir.
Hocam hangi programla yaptığınızı söyler misiniz?

Son düzenleme:
Hocam undervolting mi yaptınız? Nasıl yapılır yaptığınız değerler nedir bilgi verebilir misiniz?
Anlatmasi biraz zor olacak ama deneyecegim
Hocam nasıl yaptığınız anlatır mısınız çok güzel düşünmüşsünüz.
Hocam dediğniz ayarları herkes yaparsa yüksek ihtimal MUX Switch gibi performans verir.
Hocam hangi programla yaptığınızı söyler misiniz?
Ekran kullanmadan yaparsaniz mux switch varmis gibi performans verir. Birazdan basliyorum yazmaya
Ilk olarak laptopuma neler yaptigimi anlatayim.
Laptop gelmeden monitor almistim cunku 15" bana biraz kucuk geliyor. Laptop almadan mux switch olmadigini ogrendim ama ekran kullanacagim icin degesen birsey yok.
Laptop elime gecince hemen goturup 2x8gb ram taktirdim ve bunun baya farki oldu (cogu oyunlarda). Evde herzaman Laptop Stand ustunde benim makina. Kendim yaptim bu laptop standi ve alti komple acik hava alsin diye.
Bu hali ile herhangi Lenovo Ryzen 7 5800H RTX 3060 veya baska saglam performansli laptoplar kadar kuclu oldu benim laptop.

Simdi Time Spy Benchmarklara bakalim:
Standard Asus ROG Strix G513QM = 8401

Asus ROG Strix G513QM 2x8gb ram, laptop stand ve monitor = 8921
Lenovo Legion 5 Ryzen 5800h ve RTX 3060 = 8927
Lenovo Legion 5 Pro 5800h ve RTX 3060 = 8951

Asus ROG Strix G513QM 2x8gb ram, laptop stand, monitor ve undervolt) = 9476

Gordugumuz gibi standard hali baska laptoplara gore biraz zayif ama 2x8gb ram ve monitor takinca ayni performans veriyor cunku ayni ekran karti ve ayni islemci.
Undervolt yapinca hem isi azaliyor hemde performans artiyor sicakliktan dolayi.

Sizlere onerim:
- 2x8gb ram yapin
- Laptop stand alin
- Undervolt yapin
- Monitor alin (cok zorunlu degil ama tavsiye)

Undervolt'a gelince makinadan makinaya degisir, testleri kendiniz yapmaniz gerek ama ben yine screenshot atarim kendi ayarlarimdan.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu izleyip yapabilirsiniz

Fire Strike benchmark'da 20051 puan aldim, bu makinaya gore cok guzel bir rakam

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    204,2 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
Hocam istersen Türkiye'de Time Spy ve Fire Strike sonuçlarına yine bak 😂😂

Aman hocam neler yaptın sen öyle ya :) Tebrik ederim. Çok güzel sonuçlar almışsın. Oyun performansında etkisi nedir acaba?

@xbea Hocam,

Az önce monitörüm elime ulaştı ve type c girişinden bilgisayarıma bağladım. Nvdia denetim masasının görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum. Şimdi bilgisayarın ekranını tamamen kapatmam mı gerekiyor?

1620478077108.png

Aman hocam neler yaptın sen öyle ya :) Tebrik ederim. Çok güzel sonuçlar almışsın. Oyun performansında etkisi nedir acaba?

@xbea Hocam,

Az önce monitörüm elime ulaştı ve type c girişinden bilgisayarıma bağladım. Nvdia denetim masasının görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum. Şimdi bilgisayarın ekranını tamamen kapatmam mı gerekiyor?

Eki Görüntüle 1013680
Hocam laptop ekrani kapatman sart degil ama ben lapatiyorum, bu sekil daha rahat oluyor benim icin

@xbea Hocam,

Eki Görüntüle 1013680
Oyun performansi artti ve laptop daha soguk calisiyor.

Hocam laptop ekrani kapatman sart degil ama ben lapatiyorum, bu sekil daha rahat oluyor benim icin

Oyun performansi artti ve laptop daha soguk calisiyor.

Hocam ben senin test sonuçların ile karşılaştırma yaptığım zaman GPU puanın çok yüksek ancak CPU puanın benim sonucumdan %10 kadar düşük gözüküyor. Bunun sebebi ne olabilir?

1620486908582.png

@xbea @Dark Lord of the Sith Hocalarım sormak istediğim bir şey var,

Undervolt hakkında forumda olumlu yorum çok fazla ancak bir haftalık bir cihaza böyle bir işlem yapmak ne kadar doğru? @BL4ST hocam yapmış ve benden yüksek puanlar almış. Ancak korkuyorum cihaza bir zarar verir miyim? İkinize ayrı ayrı teşekkür ederim bu cihazı almadan önce aldıktan sonra hep yardımcı oldunuz. Her fırsatta tekrar teşekkür edeceğim. İyi günler.

Hocam ben senin test sonuçların ile karşılaştırma yaptığım zaman GPU puanın çok yüksek ancak CPU puanın benim sonucumdan %10 kadar düşük gözüküyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Eki Görüntüle 1013974

@xbea @Dark Lord of the Sith Hocalarım sormak istediğim bir şey var,

Undervolt hakkında forumda olumlu yorum çok fazla ancak bir haftalık bir cihaza böyle bir işlem yapmak ne kadar doğru? @BL4ST hocam yapmış ve benden yüksek puanlar almış. Ancak korkuyorum cihaza bir zarar verir miyim? İkinize ayrı ayrı teşekkür ederim bu cihazı almadan önce aldıktan sonra hep yardımcı oldunuz. Her fırsatta tekrar teşekkür edeceğim. İyi günler.
Arkadaş underwolt ile yükseltme yapmamış tam tersi sıcaklığı düşürmek için W kısmış.Hangi programla yaptı ve ayarları nasıl görmek isterim

Arkadaş underwolt ile yükseltme yapmamış tam tersi sıcaklığı düşürmek için W kısmış.Hangi programla yaptı ve ayarları nasıl görmek isterim

Yukarıda bir link paylaştı ancak ben yine de biraz temkinli davranma taraftarıyım. 1 sayfa geriye gidersen youtube linkini görebilirsin hocam. Cihazın çok güzel bence ufak tefek ayarlardan sonra beklediğin performansa ulaşacaksındır. Saygılar.

@currentJoys @BL4ST hocam ben de AOC C24G1 monitörü var. Type-C Display Port ile mi bağlamamız şart? Yoksa HDMI ile bağlasam da olur mu? Ekran kartı Type-C girişinden mi alıyor yani en mantıklısı sizce nedir?
screenshot.png

Şuan HDMI ile bağlı

Son düzenleme:
Yukarıda bir link paylaştı ancak ben yine de biraz temkinli davranma taraftarıyım. 1 sayfa geriye gidersen youtube linkini görebilirsin hocam. Cihazın çok güzel bence ufak tefek ayarlardan sonra beklediğin performansa ulaşacaksındır. Saygılar.
Arkadaş 9000 küsür puanı rtx 3060 almış.Ben 8900 zar zor görüyorum rtx 3070 kartla.Bu akşam undervolt deneyeceğim.

Geri
Yukarı