ASUS ROG STRIX G513QM-HN081 alınır mı?

Hocam öncelikle övgüleriniz için çok teşekkür ederim 😇, inşAllah daha fazla arkadaşımızı bilgilendireceğiz bu konularda👍. Dediklerinize katılıyorum, burada bizim elimizden gelen tek seçenek çift kanal RAM. Son olarak RAM doğru ancak site hiç güvenilir değil, özellikle parayı çekip ürünü göndermedikleri olmuş. Parasını kurtaramayanlar olmuş, bundan dolayı tavsiyem farklı bir siteden bulmanız veya çıkma RAM var ise onu almanız. @ertunc23 hocam da çıkma RAM vardı sanki 16 GB, ona sorun belki hala satmamıştır. İyi forumlar, saygılar.

Evet hocam doğrudur, bu siteye güvenmeyin çok fazla mağdur var ne yazık ki...

Hocam inşAllah yarın Youtube kanalıma ilk videomu atacağım, o video da detaylı bilgi aldım ASUS Türkiye'den. İzlemenizi tavsiye ederim 😉.

Hocam 2 seçeneğiniz var; ya aynısından bulup ekleyeceksiniz yada 2 tane aynı olan RAM alıp takacaksınız, içindeki 16 GB Micron RAM'i çıkaracaksınız. Bunun dışında 32 GB için başka bir yol yok ne yazık ki...

Hayırlı olsun hocam 😇. Sonunda başardınız, tebrikler👍.
Ram forumdan bir arkadaşa çıkardığımın 2. Günü sattım hocam.Malum piyasada yok zaten bulunmuyor micron ram.Bende bulamadığımdan değiştirmiştim.

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır konuyu takip ediyorum fakat yazma fırsatı bulamamıştım.
Ben Amazon.co.uk üzerinden G513QM-HF012T modelini 17k'ya satın aldım. 300z ekrana ve %100sRGB oranına sahip, aynı zamanda orijinal Windows 10 Home ile geldi. İngiltere'den elime 2 günde ulaştı. Laptop genel olarak çok güzel ve performanslı. 300Hz ise apayrı bir deneyim. 3DMark puanım turbo modda 8800'de. Oyunda işlemci 76, ekran kartı 67 derecelerde dolaşıyor, yüksek performanslarda çalışırken. Stress testinde işlemci 87 dereceyi görüyor ve her hangi bir sorun çıkartmadı.

Bu modelde 2x8 3200Mhz RAM kullanılmış. Gerekli tüm driverlar yükledim ve güncelledim. Bios güncelledim. Windows güncelleştirmelerini ve diğer her şeyi yaptım fakat Valorant gibi oyunlarda 130 ile 220FPS arasında gidip gidiyor ve bu değerler çok dalgalı ortalama, 160FPS alıyorum.

Herkesin belirttiği gibi bu değerler bencede çok az. Evet nvidia optimus sorun çıkarıyor, zaten bunu bilerek satın aldım laptopu fakat yinede bu tarz performans vermesi pek hoşuma gitmedi.

Hocam Ryzen Controller ile undervolt yaptım ama GPU için undervolt olmuyor.Sadece CPU için oluyor.Msi AfterBurn ile hiçbir şey yapamadım.
Evet, bende Afterburner üzerinden UV yapamadım. Asus bios üzerinden bir engelleme yapmış olabilir. Bende ki GPU modeli direk OC yapılmış olarak geldi.

Bugün ASUS desteğe yazdım SSD yükseltmesi için ve bana bu kullanım kılavuzunu attılar. Şartlara uygun bir şekilde yükseltmemi yaptım ve sorunsuz kullanıyorum şuan.

Valorant tarzı E-spor oyunlarında en azından 200FPS değerini görseydim fena olmazdı. Çünkü bu ekran kartıyla Nvidia optimus bypass edilince 400FPS'e kadar performans sağlıyor. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ek: CS 200-300FPS arası alıyorum. Ortalama ise 240.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır konuyu takip ediyorum fakat yazma fırsatı bulamamıştım.
Ben Amazon.co.uk üzerinden G513QM-HF012T modelini 17k'ya satın aldım. 300z ekrana ve %100sRGB oranına sahip, aynı zamanda orijinal Windows 10 Home ile geldi. İngiltere'den elime 2 günde ulaştı. Laptop genel olarak çok güzel ve performanslı. 300Hz ise apayrı bir deneyim. 3DMark puanım turbo modda 8800'de. Oyunda işlemci 76, ekran kartı 67 derecelerde dolaşıyor, yüksek performanslarda çalışırken. Stress testinde işlemci 87 dereceyi görüyor ve her hangi bir sorun çıkartmadı.

Bu modelde 2x8 3200Mhz RAM kullanılmış. Gerekli tüm driverlar yükledim ve güncelledim. Bios güncelledim. Windows güncelleştirmelerini ve diğer her şeyi yaptım fakat Valorant gibi oyunlarda 130 ile 220FPS arasında gidip gidiyor ve bu değerler çok dalgalı ortalama, 160FPS alıyorum.

Herkesin belirttiği gibi bu değerler bencede çok az. Evet nvidia optimus sorun çıkarıyor, zaten bunu bilerek satın aldım laptopu fakat yinede bu tarz performans vermesi pek hoşuma gitmedi.

Evet, bende Afterburner üzerinden UV yapamadım. Asus bios üzerinden bir engelleme yapmış olabilir. Bende ki GPU modeli direk OC yapılmış olarak geldi.

Bugün ASUS desteğe yazdım SSD yükseltmesi için ve bana bu kullanım kılavuzunu attılar. Şartlara uygun bir şekilde yükseltmemi yaptım ve sorunsuz kullanıyorum şuan.

Valorant tarzı E-spor oyunlarında en azından 200FPS değerini görseydim fena olmazdı. Çünkü bu ekran kartıyla Nvidia optimus bypass edilince 400FPS'e kadar performans sağlıyor. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Hocam harici ekran takmadan 400 FPS bizim laptoplarda göremezsiniz.Malesef mux olmayışından dolayı bir konu.Diğer yandan undervolt yaparsanız işlemci boost kısılıyor boost kısılınca işlemci derecesi düşüyor bu derece otomatikmen ekran kartı derecesinide etkiliyor ve ekran kartı serin çalıştığı için tam performans veriyor.TimeSpy yüksek değer alabilmek için laptop serin çalışması lazım.

Benim görüşüm işlemciyi yoğun kullanmayan oyunlarda ryzencontroller işe işlemciye undervolt yapıp serin tutabilir ve FPS artışı sağlayabilirsiniz.Undervolt bence bir zararı olmaz.Sonuçta hız aşırtma yapılmıyor.İşlemci hızı kısılıyor.

Hocam harici ekran takmadan 400 FPS bizim laptoplarda göremezsiniz.Malesef mux olmayışından dolayı bir konu.Diğer yandan undervolt yaparsanız işlemci boost kısılıyor boost kısılınca işlemci derecesi düşüyor bu derece otomatikmen ekran kartı derecesinide etkiliyor ve ekran kartı serin çalıştığı için tam performans veriyor.TimeSpy yüksek değer alabilmek için laptop serin çalışması lazım.

Benim görüşüm işlemciyi yoğun kullanmayan oyunlarda ryzencontroller işe işlemciye undervolt yapıp serin tutabilir ve FPS artışı sağlayabilirsiniz.Undervolt bence bir zararı olmaz.Sonuçta hız aşırtma yapılmıyor.İşlemci hızı kısılıyor.
Zaten Nvidia bypass harici monitör ile yapılıyor. O şekilde 400FPS alıyor demek istedim. Biliyorsunuz, E-Spor oyunları daha çok işlemci odaklı. Dolayısıyla Valorant, CS:GO tarzı oyunlarda böyle bir işlem yapmam performansımı kötü etkileyecektir. Ki işlemci ve ekran kartı sorunsuz tüm güce erişebiliyor. Ekran kartım 2050Mhz'e gerektiği zaman çıkabiliyor ve sıcaklığı 74 dereceye kadar çıkıyor maksimum. Fakat UV yapamıyorum. Afterburner üzerinden voltaj için ayarlardan izin versemde, dosyalardan ayarlasam bile o kısımlar kapalı kalıyor. Ekran kartını UV yapabileceğimiz başka program varsa, önerebilirseniz sevinirim.

Keşke dolar ile alsaymışım. Dolardan daha hızlı yükseldi. Konu sahibi olarak ortada kaldım :D pişmanım. İnşallah Lenovo da bir güzellik yapar da lansman indirimi falan oradan nasipleniriz. Onun da ne zaman çıkacağı belli değil o sıkıntı.

Keşke dolar ile alsaymışım. Dolardan daha hızlı yükseldi. Konu sahibi olarak ortada kaldım :D pişmanım. İnşallah Lenovo da bir güzellik yapar da lansman indirimi falan oradan nasipleniriz. Onun da ne zaman çıkacağı belli değil o sıkıntı.
İyi ki açmışsınız konuyu gerçekten güzel bilgi paylaşımları oldu sayenizde. Ben 14K ya aldım bu laptopu fakat 1-2 hafta sonra 18K gördüm. Dolayısıyla asıl soruya cevabım yine de "alınır" şeklinde olurdu çünkü 14K'ya sadece RTX3060 alınıyor neredeyse, tuhaf bir piyasa var gerçekten. Bu arada 1TB nvMe var sanırım, bu bile çok önemli. Ben nostalji olsun diye oyun oynuyorum, yani şuan 2021 yılı yazılımlarında nefis performans alıyorum, bu anlamda memnunum, iade etsen ne alabilirsin ki bu ayarda.

Ek: CS 200-300FPS arası alıyorum. Ortalama ise 240.
Mustafa hocam bence 3K ya değer bir upgrade ile almışsınız laptopu güle güle kullanın, ama bazı rekabetçi oyunlarda malesef fps ler beklentinin gerisinde, dual raminize rağmen hem de. Fakat arkadaşımın masaüstü rtx 2060 sisteminde denemiştim CSGO yine öyle mühim bir fark görmemiştim. (RX570'e kıyaslıyorum frekans farkına bakarak) Dolayısıyla sürücüler ne durumda bilemiyorum ama 1660Ti laptop gpu ile denediğimde (6gb vram sanırım) 3060a göre pek geride kaldığını söyleyemem. Yani sanırım rekabetçi A oyunlar için RTX30 serisi gpular pek ihtiyaç değil, 3-5 frame için değmez gibi ve 3 yıl önceki kartlar kadar stabil değil fps durumu. Bu arada ben harici monitörde de 400+ şeklinde görmedim, TUF 280hz ile denediğimde, tek ekran olarak kullandım. Ama bypass dediğiniz şey için ekstra bir adım varsa kaçırmış olabilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı