ASUS ROG STRIX RTX 2070 OC ısınıyor ve gürültülü çalışıyor

thelegendy

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, yakın zamanda sıfır olarak ASUS ROG STRIX RTX 2070 OC modelini satın aldım. Kartı taktım ve kullanmaya başladım. Yalnız şöyle bir durum fark ettim. İzlediğim testlerde 55-60 derecede çalışan kart Full HD oyun açınca 70 dereceye kadar çıkıyor. Kasa soğutmam da hiç fena değildir. RX590 bile 70 dereceleri çok fazla geçmiyordu.

Ek olarak en yüksek ayarlarda asc Odyssey açtığımda da 1080P'de sabit 60 FPS bile veremediğini fark ettim. Pek normal gelmedi bu durum. Kartın sağlığından emin olmak için ne tür testler yapabilirim? Ayrıca fanları da tahmin ettiğimden gürültülü çalışıyor. Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ryzen 5 2600 işlemci, Corsair 2x8GB 3000MHz RAM kullanıyorum. Battlefield 1 ultrada RX590 ile 75 FPS alabilirken, bu kartla alamıyorum. 60 FPS civarında kalıyor.

Güç kaynağım FSP Hydro G 750W bu arada. 1080P'de ASC Odyssey benchmark sonucunu da ekliyorum. Technopat videosundaki değerler nerede, bu değerler nerede. Bu arada kartta coil whine problemi de mevcut. Birebir değişim imkanı oluyor mu bu durumda? Mediamarkt'tan almıştım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (18).png
    Ekran Görüntüsü (18).png
    584,5 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Videolara kanmamak lazım. Sıcaklığı değiştiren çok faktör var. Kasanın hava akışı,havanın sıcaklığı,kasanın durduğu yer gibi birçok etmen var. O yüzden kafanıza takmayın 70 derece yüksek bir sıcaklık değil. Nerede oturduğunuzu bilmiyorum fakat havalar cidden sıcak. Fan hızını ise MSI Afterburner programı ile ayarlayabilirsiniz.

Oda sıcaklığı ne durumda? Bende de o modelin 2070S versiyonu var şu an 60-68 arası takılıyor ama kışın 50-60 arası geziyordu. Klima çalışmıyorsa ve kart Quiet BIOS moddaysa normal değer.

70 derece bir ekran kartı çok için çok soğuk sayılır.

İncelemelerde öyle söylenmiyor ama. Rog Strix modelinin ne özelliği kalacak öyleyse?

Kasa modeli ne o model ekran kartının 60 üzerini zor görmesi gerekir.

Xigmatek Beast. 4 adet Artic P12 PWM fan takılı. RX590'da bile aşırı ısınma problemi yaşamıyordum ki kapağını açıp denedim, bir şey farketmedi.

Videolara kanmamak lazım. Sıcaklığı değiştiren çok faktör var. Kasanın hava akışı,havanın sıcaklığı,kasanın durduğu yer gibi birçok etmen var. O yüzden kafanıza takmayın 70 derece yüksek bir sıcaklık değil. Nerede oturduğunuzu bilmiyorum fakat havalar cidden sıcak. Fan hızını ise MSI Afterburner programı ile ayarlayabilirsiniz.

Ankara şuan serin, camlar açık zaten. Hadi ısınma konusunu geçelim ama eklediğim benchmark sonucuna ne diyorsunuz?

Oda sıcaklığı ne durumda? Bende de o modelin 2070S versiyonu var şu an 60-68 arası takılıyor ama kışın 50-60 arası geziyordu. Klima çalışmıyorsa ve kart Quiet BIOS moddaysa normal değer.

Hava serin sayılabilir, sıcak değil, camlar açık. Kart şuan performans modunda. Ayrıca farkettiğim bir konu da coil whine mevcut, çok rahatsız edici. Zamanla azalma durumu olur mu acaba?

Hava serin sayılabilir, sıcak değil, camlar açık. Kart şuan performans modunda. Ayrıca farkettiğim bir konu da coil whine mevcut, çok rahatsız edici. Zamanla azalma durumu olur mu acaba?
Zamanla azalma olmamakla birlikte artabilir. Garantiye verin değişim çıkar büyük ihtimalle. Mediamarkt ile uğraşmadan ASUS'un sitesinden RMA talebi oluşturun. UPS gelip evinizden alıyor kartı.

70 derece normal bir sıcaklık ama fan devri % kaçta iken 70 derece verdiği önemli.
MSI Afterburner indir; GPU kullanımını ve GPU sıcaklığını aç aynı zamanda arkada GPU-Z programını aç ve sensöt kısmına gir. Sonra Assassins Creed: Odyss'e gir yarım saat bir saat oyna ardından oyunun kendi bencmarkı var benc markı yap bencmark sırasında ekran görüntüsünü al, Bencmark bittikten hemen sonra GPU-Z'nin SS'ini al ve 2 SS'i at buraya biz sana söyleyelim.
Bunun dışında Furmark ve MSI kombustor testlerini de yapıp SS'ini atabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı