ASUS ROG STRIX RX 570 görüntü sorunu

Frederick Bishop

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sistemimi toplayalı 2 ay oldu. 1 ay önce gelen bir AMD sürücüsünden sonra ekran kartımda bazı sorunlu görüntüler gelmeye başladı. Mesela LOL oynarkenki çoğunlukla bu sorun LOL'de oluyor ekran bozuk TV gibi oluyor 1 saliselik yeşil şeyler gelip gidiyor bu nadir olan bir şey. Aynı sorunu LOL'de birkaç arkadaşımda alıyor. Boştayken ya da CS-GO lobisinde bilgisayar bazen donuyor 1-2 saniye dırttt sesi geldikten sonra kapanıyor. Ekranda görüntü olmamasına rağmen kasa çalışıyor. Ekran kartımın üzerinde bulunan kırmızı ASUS ROG LED'i sanki bilgisayar kendini sürekli resetlermiş gibi kırmızı beyaz yanıp sönmeye başlıyor, bilgisayar çalışmasına rağmen klavye üzerindeki LED'ler de sönüyor. Sanki belli bir güne kurulmuş gibi aynı kapanma sorunu olduktan 1 hafta 10 gün sonra sorun kendini yeniliyor 1 aydır aynı durum söz konusu. Klasik bir AMD yazılım sorunu olduğunu düşünüyorum fakat 1 aydır gelen tüm sürücüleri günü gününe kurmama rağmen sorunumda bir düzelme olmadı. Kullandığım sistem şu şekilde:
  • İşlemci: AMD R5 1600
  • Anakart: Gigabyte B450M
  • RAM: Corsair 8 GB 3000 MHz
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX 570 4 GB OC
  • SSD: Adata 240 GB
  • Kasa+güç kaynağı=Powerboost VK-C013B + Powerboost güç kaynağı 500 WATT
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kardeşim aynı sorunu bende yaşadım. Bağlantını displayport ile mi yapıyorsun ? Açıkcası yalnız olmadığımı görmek beni sevindirdi diyebilirim bende kartı iade etmeyi düşünüyordum. HDMI ile bağlanıyorum şuan ve ekranda herhangi bir bozulma ve diğer sorunlar ortadan kalktı. Ayrıca şöyle bir şey farketim display port ile bağladığım zaman GPU MCLK değeri masaüstünde birşey yapmazken bile 300MHZ de duruyor çoğu zaman ve HDMI ile bağladığım zaman ki aradaki tek fark bu. Ama HDMI kablo ile bağladığım zaman 1750MHZ de sabitleniyor üstteki clock değeri ise değişken sanırım doğrusu bu. Bu sürücü olayını denemedim ama deneyeceğim. Senden ricam display port ile bağladığında masaüstünde işlem yapmıyorken alttaki MHZ değeri kaç gösteriyor onu benimle paylaşırsan sevinirim. Bu arada sürücü olayını denediysen onun da işe yarayıp yaramadığını söylersen iyi olur.

HDMI ile bağladığım zaman bu şekilde

DisplayPort ile bu şekilde

Başka bir ekran kartı ile display portu test ettim herhangi bir sorun olmadı. Kartın display portu bozuk diye düşünüyordum ama belki dediğiniz gibi driver problemidir.
Malesef elimde sadece HDMI kablosu var. Sürücü olayını da daha denemedim. AMD 20.2.2 güncellemesiye kapanma sorununu çözdü galiba, 1 haftadır bir kapanma yaşamadım.

Ben ekran kartını alalı henüz 14 günü geçmedi. Ekranda çeşitli bozulmalar yaşıyorum rastgele zamanlarda. HDMI la bağladığım zaman sorun yok ama DisplayPort ile bağladığım zaman oluyor bu bozulmalar. Sence iade etmeli miyim ekran kartını ? 999 TL ye almıştım güzel fiyata bu sorunlar çok canımı sıktı.

Ben ekran kartını alalı henüz 14 günü geçmedi. Ekranda çeşitli bozulmalar yaşıyorum rastgele zamanlarda. HDMI la bağladığım zaman sorun yok ama DisplayPort ile bağladığım zaman oluyor bu bozulmalar. Sence iade etmeli miyim ekran kartını ? 999 TL ye almıştım güzel fiyata bu sorunlar çok canımı sıktı.
https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-19-9-2 şuanki güncel sürücünü DDU kullanarak kaldır. Sonrada bu linkdeki sürücüyü kurup indir. Sorunun aynı devam ederse ekran kartını bence iade etmelisin.

Arkadaşlar bende Asus Rog Strix RX570 OC 8GB DDR5 256 bit var. Bilgisayarımda oyun oynamazken bile kendi kendine sistem 2sn donuyor sonra kapanıyor. Ama kasa hala çalışıyor ve ekran kartındaki ışıklı asus logosu bir beyaz bir kırmızı yanıyor. Bu ışık normalde hafif kırmızı yanıp sönüyor. Bilgisayarı alalı daha 1 hafta olmadı. Sorun nedir yardımcı olabilir misiniz? Acil.

Geri
Yukarı