ASUS ROG STRIX SCAR III aşırı ısınma

Keskorian

Kilopat
Daha fazla  
Henüz şubat ayında almış olduğum ASUS ROG STRIX SCAR III model Gaming dizüstü bilgisayarım aşırı ısınıyor. İlk zamanlarda normal yükte 40-45 derece arasında değişirken şimdi normal yükte 50-53 arasında değişiyor. Oyun gibi ağır yüke girdiğinde de 75-90 dereceye kadar çıkıyor. Bu değerler belki normal olabilir ama ağır yükte, yükü hafifletmek için anlık olarak (yaklaşık 1 dakika kadar) performans kaybı oluşuyor. Normalde 40-60 FPS arasında değişen değerler bir anda 10-20 FPS' ye kadar düşüyor. Sorun nerede olabilir? Nasıl çözülür bu sorun?
Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Özellikler:
NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB.
i5 9300H 2.40 GHz.
8 GB DDR4 2666 MHz RAM

Not:
Tüm sürücüleri son sürümlerine güncelledim.

Son düzenleme:
Sıcaklıklarda anormallik göremiyorum. Zaten şuan piyasada olan laptopların %95'i için 95 derece normal gibi bir şey.
Zaten sıcaklık testlerini incelerseniz bu tür bilgisayarların, ne kadar ısındıklarını göreceksiniz.

10 yıllık notebookumun geçtiğimiz günlerde soğutma sistemi bozulmadan önce boşta 40 üstü oyunlarda 90 üstü sıcaklık görmüyordum.

Normal masa ve çevresinde havalandırmasını etkileyecek herhangi bir şey yok.
Laptobu yükseltmeyi deneyin köşelerine silgi, arkasına kitap koyarak falan. İçinde fazla bir tozlanma yoksa biraz daha havalanabilir öyle.
Benim kendi laptopumda yeni ve bu aralar sıcaklıklardan ötürü benzer değerler alıyorum bu bakımdan dolayı laptop sogutucu saıtn aldım.
Laptop soğutucu çok fark yaratmıyor havayla teması arttırmaktan. Tek alın diyeceğim eğer laptobu kucağınızda kullanacaksanız bacaklarınızı korur.

Henüz şubat ayında almış olduğum ASUS ROG STRIX SCAR III model Gaming dizüstü bilgisayarım aşırı ısınıyor. İlk zamanlarda normal yükte 40-45 derece arasında değişirken şimdi normal yükte 50-53 arasında değişiyor. Oyun gibi ağır yüke girdiğinde de 75-90 dereceye kadar çıkıyor. Bu değerler belki normal olabilir ama ağır yükte, yükü hafifletmek için anlık olarak (yaklaşık 1 dakika kadar) performans kaybı oluşuyor. Normalde 40-60 FPS arasında değişen değerler bir anda 10-20 FPS' ye kadar düşüyor. Sorun nerede olabilir? Nasıl çözülür bu sorun?
Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Özellikler:
NVIDIA GeForce GTX 1650 6 GB.
i5 9300H 2.40 GHz.
8 GB DDR4 2666 MHz RAM

Not:
Tüm sürücüleri son sürümlerine güncelledim.
GTX 1650 6GB mi var ?

Bence işlemciye undervolt uygulayın ya da bir laptop soğutucu alın.

@alperengalip Senin için tekrardan düzenledim mesajımı üzgünüm.
@Keskorian Dediğim gibi sıcaklıklarda anormal bir durum yok. Havalar da ısındığı için daha fazla ısınacak ve sıcaklıklardan dolayı performansta anlık takılmalar, düşüşler meydana gelebilir. Bunu azaltman için işlemcine undervolt uygulayabilir, laptop soğutucu alabilirsin.

Sıcaklıklarda anormallik göremiyorum. Zaten şuan piyasada olan laptopların %95'i için 95 derece normal gibi bir şey.
Zaten sıcaklık testlerini incelerseniz bu tür bilgisayarların, ne kadar ısındıklarını göreceksiniz.
Isınma anlık performans düşmesine sebep oluyor. Özellikle çevrimiçi oyunlarda bu çok büyük bir sorun. Dediğiniz gibi sıcaklıklar normal değerler olabilir ancak performans kaybının yaşanması asıl olay.
GTX 1650 6GB mi var ?

Haklısınız, bir yanlışlık olmuş. Düzenliyorum hemen.
GTX 1650 6GB mi var ?

Maalesef işe yaramıyor. Yine de teşekkür ederim.
@alperengalip Senin için tekrardan düzenledim mesajımı üzgünüm.
@Keskorian Dediğim gibi sıcaklıklarda anormal bir durum yok. Havalar da ısındığı için daha fazla ısınacak ve sıcaklıklardan dolayı performansta anlık takılmalar, düşüşler meydana gelebilir. Bunu azaltman için işlemcine undervolt uygulayabilir, laptop soğutucu alabilirsin.
Deneyeceğim, teşekkürler.

Geri
Yukarı