ASUS ROG STRIX vs Lenovo Legion 5

Bütçe
15000 tl
MUX Switch tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum herhangi bir eksikliğini hisseder miyim? Uzun süreli kullanmayı planlıyorum.

Bence MUX çok önemli bir detay. Legion tercih edebilirsiniz. Her ne kadar özellikler bakımından ASUS daha iyi olsa da sanırsam kalite ve MUX Switch anlamından Legion daha önde. FPS için önemli bir durum.

MUX switch tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum herhangi bir eksikliğini hisseder miyim? Uzun süreli kullanmayı planlıyorum.
Şöyle düşün şimdi ekrana görüntü giderken görüntü Nvidia ekran kartından çıkıyor, iGPU üzerinden geçerek ekrana ulaşıyor o iGPU üzerinden geçmesi biraz gecikme ve FPS kaybıyla sonuçlanıyor. Mux switch ve Advanced Optimus kullanarak iGPU'yu devre dışı bırakabiliyorsun ve bu sorunların önüne geçebiliyorsun.

Fan sesi nasıl hocam?

Günlük kullanımda tarayıcılarda olsun video izlemede vs. sesi neredeyse hiç yok elimi fanlara tutuyorum çok hafif bir hava geliyor. İşlemci günlük kullanımda 40 45 derece civarı. Fortnite en son ayarlarda Max 85 görüyor GPU 65 gördü. Ama o zaman fan sesi geliyor tabii yine de çok fazla değil. Fortnite'da optimizasyon sorunu falan var herhalde bazen daha serin çalışırken bazen daha sıcak çalışıyor. Hesaplarımda oyun olmadığı için laptopu başka oyunda da deneme fırsatım olmadı.
Bence MUX çok önemli bir detay. Legion tercih edebilirsiniz. Her ne kadar özellikler bakımından ASUS daha iyi olsa da sanırsam kalite ve MUX Switch anlamından Legion daha önde. FPS için önemli bir durum.

MUX nasıl aktif edilebilir biliyor musunuz yoksa otomatik mi çalışıyor.

Günlük kullanımda tarayıcılarda olsun video izlemede vs. sesi neredeyse hiç yok elimi fanlara tutuyorum çok hafif bir hava geliyor. İşlemci günlük kullanımda 40 45 derece civarı. Fortnite en son ayarlarda Max 85 görüyor GPU 65 gördü. Ama o zaman fan sesi geliyor tabii yine de çok fazla değil. Fortnite'da optimizasyon sorunu falan var herhalde bazen daha serin çalışırken bazen daha sıcak çalışıyor. Hesaplarımda oyun olmadığı için laptopu başka oyunda da deneme fırsatım olmadı.

MUX nasıl aktif edilebilir biliyor musunuz yoksa otomatik mi çalışıyor.
Genelde ürünle birlikte gelen programda seçenek olur iGPU'yu kapatma tarzı.
Teşekkür ederim. Sizce bu fiyat aralığında alabileceğim en iyi bilgisayar bu mudur. @isthat @Yasu96
Attığınız laptop 17,3 inch o boyuttakiler arasında en iyisi o Monster'lar hariç. CS:GO tarzı rekabetçi oyunlar oynuyorsanız Mux switch (Lenovo) işinize yarar ancak onun dışında daha çok AAA hikayeli oyunlar oynuyorsanız Mux switch daha az etkili olur o zaman Asus'u alabilirsiniz.

Son düzenleme:
MUX Switch tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum herhangi bir eksikliğini hisseder miyim? Uzun süreli kullanmayı planlıyorum.

MUX Switch olan modellerde ekrana gelen görüntüyü sadece ekran kartından almayı ya da işlemci üzerinde almayı kendin seçebiliyorsun. MUX Switch olmayan modellerde ekran kartı ve dahili grafik arasında yazılım sayesinde geçiş yapılıyor. Bu yazılım çok iyi çalışmadığı için FPS oyunlarında işlemci gerektiren oyunlarda FPS düşük oluyor gibi. Sadece ekran kartını seçtiğinde ise daha fazla güç harcar ve tam performans alırsın.

MUX Switch olan modellerde ekrana gelen görüntüyü sadece ekran kartından almayı ya da işlemci üzerinde almayı kendin seçebiliyorsun. MUX Switch olmayan modellerde ekran kartı ve dahili grafik arasında yazılım sayesinde geçiş yapılıyor. Bu yazılım çok iyi çalışmadığı için FPS oyunlarında işlemci gerektiren oyunlarda FPS düşük oluyor gibi. Sadece ekran kartını seçtiğinde ise daha fazla güç harcar ve tam performans alırsın.
Bunu bios üzerinde sadece ekran kartı olarak ayarlayabiliyor muyum?

Yeni konular

Geri
Yukarı