ASUS ROG STRIX Z790-F Gaming Wi-Fi II anakartta XMP açılmıyor

SupremeGod

Picopat
Daha fazla  
Merhaba.

Bilgisayarım:
  • Intel i7 13700K
  • ASUS ROG STRIX Z790-F Gaming Wi-Fi II Anakart
  • ASUS ROG STRIX 4070 Ti OC Ekran Kartı
  • G.Skill Trident Z5 7600 MHz RAM (Anakartım ile uyumlu.)
  • ASUS ROG STRIX 1000W 80+ Gold sertifikalı PSU
  • Cooler Master Masterliquid 240mm sıvı soğutucu

Yaşadığım sorun: Bilgisayar XMP I , XMP II ve XMP Tweaker kapalı halde basic 4000 MHz olarak çalışıyor.

XMP'lerden herhangi birini açtığımda, bilgisayar ayarlama yapmak için reset atıyor ve 3 dakika siyah ekranda bekledikten sonra beni BIOS ekranına atıyor.

Ufak ufak manuel bir şekilde MHz'leri denedim. Hepsinde aynı hatayı aldım. Basic hariç hiçbir türlü fazla MHz'yi bilgisayarıma optimize edemiyorum.

1703712026829.png

1703712036427.png

1703712043628.png

Konu hakkında daha önce böyle bir sorunu tecrübe edinmiş ya da bu işi bilen birileri var mıdır acaba?

Merhaba Tekrardan,

DIMM2 ve DIMM4 slotlarına taktığım zaman 7600 MHz'yi çalıştırabildim. Tamamen DIMM farkından kaynaklı DIMM1 ve DIMM3'e takarsak çalıştırmıyor.

Ancak, rami 7600 MHz'ye aldığımda karşılaştığım 2 farklı bluescreen hatası var.

1. ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY
2. SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Bu hataları aldım bunların çözümünü bilen var mı? İşletim sistemini Windows10 olarak kurdum ve daha yeni format attım.

Bu hataları aldığım için, 7400 MHz değerine indirdim.

Bu MHz'de bir online FPS oynuna girdim. (Hunt Showdown) Bu oyunu oynarken, oyunun 6. dakikalarında oyun crash yedi ama mavi ekran hatası almadım.

Sizce neyden kaynaklanıyor olabilir? Bu bluescreen hataları hakkında bilgili birileri var mı?

Teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı