XMP açınca ROG STRIX Z790-E sistem açılmıyor

Paradox84

Centipat
Daha fazla  
RAM
2 adet G.Skill 32GB(2x16) Trident Z5 RGB 7800mhz CL36 DDR5 Ram (F5-7800J36
Ekran kartı
Asus GeForce RTX 4090 Rog Strix O24G Gaming 24GB G
Anakart
Asus Rog Strix Z790-E Gaming WiFi 7800mhz
İşlemci
INTEL Core i9-13900KS
2 adet Dual kit olarak satılan G.Skill 32 GB(2x16) Trident Z5 RGB 7800MHz CL36 RAM'e sahibim. Yani toplamda 4x16 GB RAM'im var. Fakat XMP açınca ya hiç görüntü gelmiyor, ya da mavi ekran veriyor. BIOS'u resetleyince düzeliyor. 2 XMP seçeneği de çalışmıyor (XMP'i ve XMP II). Manueli tek başıma kurcalamak istemiyorum ve başka önayarlı seçenek de yok.

Ne yapabilirim? İşlemci ve SSD hariç bütün parçalar Sinerji'den alındı ve topladıktan sonra "parçalar uyumlu mu? Değiştirmem gereken bir şey var mı?" diye sorduğumda hiçbir sorun olmadığını belirtmişlerdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende de mevcut.
i9 13900 K
asus rog sitrix z790-e
asus rog sitrix oc 4090 ekran kartı
gskil 32 + 32 iki farklı kit 7600 mhz ram
tek kit taktığımda 2-4 slotlara xmp tweaked modda sorunsuz 7600 mhz de çalışıyor. anakart sitesinde desteklenen ramlarden iki kite aynı. fakat ikinçi kiti 1-3 slota taktığımda 64 olduğunda sitetm reset döngüsüne giriyor bios resetlediğimizde xmp tweaked gözükmüyor sadece auto manuel xmp 1 xmp 2 oluyor. auto modda ramlar 4800 mhz de sorunsuz çalışıyor. bu sorunun çözümü nedir bir türlü bulamıyorum. teşekkürler.

Aynı sorun bende de mevcut.
i9 13900 K
asus rog sitrix z790-e
asus rog sitrix oc 4090 ekran kartı
gskil 32 + 32 iki farklı kit 7600 mhz ram
tek kit taktığımda 2-4 slotlara xmp tweaked modda sorunsuz 7600 mhz de çalışıyor. anakart sitesinde desteklenen ramlarden iki kite aynı. fakat ikinçi kiti 1-3 slota taktığımda 64 olduğunda sitetm reset döngüsüne giriyor bios resetlediğimizde xmp tweaked gözükmüyor sadece auto manuel xmp 1 xmp 2 oluyor. auto modda ramlar 4800 mhz de sorunsuz çalışıyor. bu sorunun çözümü nedir bir türlü bulamıyorum. teşekkürler.

Anakartın sitesinde QVL bölümü oluyor. Burda desteklediği ramlerin çoğunu listeliyor.

Anladığım kadarıyla özellikle yeni ramlerde ve 4 slot kullanırken QVL olmazsa 95% sorun çıkıyor.
Benimki de QVL değilmiş. Ama buna rağmen sinerji bu ürünü bana satabiliyor ve sorduğumda hiçbir sorun çıkmayacağını söyleyebiliyor. Ben çözüm bulamadım henüz. BIOS update vs herşeyi denedim. Sizinki de listelenmiyorsa sizin sorununuz da bu olabilir. Model numarasına dikkat edin. Aynı markanın aynı kapasite ve hızdaki ürünü bile farklı model çıkabiliyor

Yeni derken de göreceli olarak yeni, yani ddr5 ramleri kast ediyorum.
Atıyorum ddr4 yada ddr3 kullanırken böyle sorunlar çok daha az oluyormuş çünkü yaygınlaşmış ve çoğu üreticinin herşeyini çözdüğü ürünler oluyormuş

Anakartın sitesinde QVL bölümü oluyor. Burda desteklediği ramlerin çoğunu listeliyor.

Anladığım kadarıyla özellikle yeni ramlerde ve 4 slot kullanırken QVL olmazsa 95% sorun çıkıyor.
Benimki de QVL değilmiş. Ama buna rağmen sinerji bu ürünü bana satabiliyor ve sorduğumda hiçbir sorun çıkmayacağını söyleyebiliyor. Ben çözüm bulamadım henüz. BIOS update vs herşeyi denedim. Sizinki de listelenmiyorsa sizin sorununuz da bu olabilir. Model numarasına dikkat edin. Aynı markanın aynı kapasite ve hızdaki ürünü bile farklı model çıkabiliyor

Yeni derken de göreceli olarak yeni, yani ddr5 ramleri kast ediyorum.
Atıyorum ddr4 yada ddr3 kullanırken böyle sorunlar çok daha az oluyormuş çünkü yaygınlaşmış ve çoğu üreticinin herşeyini çözdüğü ürünler oluyor

benim ramlerim anakart sitesinde bellek bölmünde baktığımda desteli ramlar. anakartım 7800 mhz ama türkiyede anakartımı destekleyen 7800 mhz ram yok. odan bende G-SKİLL F5-7600J3646G16GX2-TZ5RK ramlari satın aldım. tek kit halinde sorun yok 7600 çok stabil olarak çalışıyor xmp tweanked ile.. fakat ikinçi kiti takar takmaz bir reset döngüsü içine giriyoruz.

Benim RAM'lerim anakart sitesinde bellek bölmünde baktığımda desteli RAM'lar. Anakartım 7800 MHz ama Türkiye'de anakartımı destekleyen 7800 MHz RAM yok. Odan bende G.Skill F5-7600J3646G16GX2-TZ5rk RAM'leri satın aldım. Tek kit halinde sorun yok 7600 çok stabil olarak çalışıyor XMP tweanked ile. Fakat ikinçi kiti takar takmaz bir reset döngüsü içine.

Aslında çok pişmanım ASUS'a bu kadar para harcadığıma böyle bir basit hatayla kendinden soğuttu beni MSI altyapısıyla düzseydim bu kasayı hiç böyle şeyler ile karşılaşmazdım. Çok pişmanım çok... 4 slotlu ram yuvası olan anakart ikinçi kit ramı çalıştıramıyor. üstelik ankart 20.000 tl çivarı.. yazık gerçekten yazık...

Son düzenleme:
benim ramlerim anakart sitesinde bellek bölmünde baktığımda desteli ramlar. anakartım 7800 mhz ama türkiyede anakartımı destekleyen 7800 mhz ram yok. odan bende G-SKİLL F5-7600J3646G16GX2-TZ5RK ramlari satın aldım. tek kit halinde sorun yok 7600 çok stabil olarak çalışıyor xmp tweanked ile.. fakat ikinçi kiti takar takmaz bir reset döngüsü içine giriyoruz.

Aslında çok pişmanım ASUS'a bu kadar para harcadığıma böyle bir basit hatayla kendinden soğuttu beni MSI altyapısıyla düzseydim bu kasayı hiç böyle şeyler ile karşılaşmazdım. Çok pişmanım çok... 4 slotlu ram yuvası olan anakart ikinçi kit ramı çalıştıramıyor. üstelik ankart 20.000 tl çivarı.. yazık gerçekten yazık...
Yalnız orda şöyle bi durum var: Senin ramleri 2x ram diye listeliyorsa 4 slotla sorun yaşayabilirsin. 4x diye listeliyor mu? önemli olan bu

Bir de aynı siteden alsanız bile aldığınız 2 kit farklı model numaralarına sahip olabiliyor

Yalnız orada şöyle bir durum var: Senin RAM'leri 2X RAM diye listeliyorsa 4 slotla sorun yaşayabilirsin. 4X diye listeliyor mu? Önemli olan bu.

Bir de aynı siteden alsanız bile aldığınız 2 kit farklı model numaralarına sahip olabiliyor.

RAM'larim aynı siteden alınma model numralari aynı çipleri aynı üretim tarihleri aynı.
Bu güne kadar daha eski sistemlerde aynı MHz degerlerinde farklı marka RAM'lar bile çalıştırdık. Buna gelincemi sıkıntı çıktı. Ayni özellikte DDR5 MSI bir anakartta sorunsuz çalışıyor e buna ne diyeceğiz peki.

RAM'larim aynı siteden alınma model numralari aynı çipleri aynı üretim tarihleri aynı.
Bu güne kadar daha eski sistemlerde aynı MHz degerlerinde farklı marka RAM'lar bile çalıştırdık. Buna gelincemi sıkıntı çıktı. Ayni özellikte DDR5 MSI bir anakartta sorunsuz çalışıyor e buna ne diyeceğiz peki.

Zaten olay o. Her üretici her ürünü destekleyemez. QVL yoksa sana bunun garantisini veremez kimse asusta çalışır, MSI da çalışmaz vs vs diye. QVL yoksa şans. Demeye çalıştığım 2x tek kit ramle 4x 2kit ram arasında fark var. 2x destekleyen 4x desteklemeyebiliyor

Ayrıca bana yüklenmene gerek yok. Ben asusun savunucusu değilim. Sadece aynı sorunu yaşayıp araştırmalarım sonucu ulaştığım şeyleri aktarıyorum.

Bir de dediğim gibi bu ramler ilk çıktığı zamanlarda bu sorunlar yaşanıyormuş diye duydum. Mesela 2015-2016 gibi ddr4 alırsan aynı sorunu yaşıyormuşsun. Bunlar sadece araştırmalarım. Ben de 30 tane sistem değiştirmedim

Zaten olay o. Her üretici her ürünü destekleyemez. QVL yoksa sana bunun garantisini veremez kimse ASUS'ta çalışır, MSI da çalışmaz vs. diye. QVL yoksa şans. Demeye çalıştığım 2X tek kit RAM'le 4X 2kit RAM arasında fark var. 2X destekleyen 4X desteklemeyebiliyor.

Ayrıca bana yüklenmene gerek yok. Ben ASUS'un savunucusu değilim. Sadece aynı sorunu yaşayıp araştırmalarım sonucu ulaştığım şeyleri aktarıyorum.

Bir de dediğim gibi bu RAM'ler ilk çıktığı zamanlarda bu sorunlar yaşanıyormuş diye duydum. Mesela 2015-2016 gibi DDR4 alırsan aynı sorunu yaşıyormuşsun. Bunlar sadece araştırmalarım. Ben de 30 tane sistem değiştirmedim.

Estağfurullah kardeşim asla sana yüklenmiyorum yanlış anlasildiysam özür dilerim. Çözüm bulmaya çalışıyoruz.
Bu güne kadar yaptığımız sistemlerde böyle şeylere kolay kolay takilmadik DDR5 yeni evet belki BIOS güncellemesi ile duzelebilir. Ama bu güne kadar 2X kit aynı frekansta çok RAM'lar çalıştı. Bizde para veriyoruz ve hiçbir açıklama yok. ASUS yetkilileri bile bir şey bilmiyor. Anakarti gönderin inceleyelim dedikleri tek şey bu. İşin içinden çıkamaz hale geldik. Ya 32 GB 7600 MHz olarak tek kit kullanacağım sistemi. Ya da çift kit 64 GB 4800 MHz olarak. 180.000 TL para harcayıp 4800 MHz kulanmakta içime sinmiyor.

Estağfurullah kardeşim asla sana yüklenmiyorum yanlış anlasildiysam özür dilerim. Çözüm bulmaya çalışıyoruz.
Bu güne kadar yaptığımız sistemlerde böyle şeylere kolay kolay takilmadik DDR5 yeni evet belki BIOS güncellemesi ile duzelebilir. Ama bu güne kadar 2X kit aynı frekansta çok RAM'lar çalıştı. Bizde para veriyoruz ve hiçbir açıklama yok. ASUS yetkilileri bile bir şey bilmiyor. Anakarti gönderin inceleyelim dedikleri tek şey bu. İşin içinden çıkamaz hale geldik. Ya 32 GB 7600 MHz olarak tek kit kullanacağım sistemi. Ya da çift kit 64 GB 4800 MHz olarak. 180.000 TL para harcayıp 4800 MHz kulanmakta içime sinmiyor.

Valla maalesef durum bu. İade edebiliyorsanız rami iade edip destkelenen bi ram alabilirsiniz. Ben şundan alıcaktım newegg üzerinden fakat 20k yazıyordu 10k da gümrük çıkınca alamadım.

1691974329218.png

2x32GB hariç yüksek kapasite yüksek hızlı ram yok piyasada. Çıkar da ne kadar sürer belli değil.
Asusta en azından. Belki başka markaların desteklediği vardır

Yeni konular

Geri
Yukarı