Asus ROG Zephyrus S için anakart tamircisi önerisi

furxtan

Femtopat
Daha fazla  
Esenlikler dilerim herkese. kısaca sorunumu çözebilecek bir işinde en iyi anakart tamircisi arıyorum, uzun halini okumak isterseniniz tüm olan biteni anlatacağım.

Ben geçen yıl Ağustos 4.yıllık 2.el bir bilgisayar aldım. Modeli Asus Rog Zephyrus S GX701GXR -EV005T-Gaming. Alırken her segmentine bakarak ve tüm testleri yaparak aldım. Eski sahibi bir mimarlık ofisinde çalışıyormuş ağırlıklı olarak Autocad gibi programlarda kullanılmış. Aldığim ilk hafta termal macun değişimini ve detaylı temizliğini yaptım. Yaklaşık 2 ay kullandın. Kullanırken çok sorun olacağını düşünmediğim, normal olarak gördüğüm işlemci ekran kartı derecelerinin 80-90°C aralarındaydı. Üniversite başladığı için okuluma götürdüm. Çok yoğun kullanmadım. Sonra bir haftasonu İstanbul'a geri döndüm ve yanımda getirdim. İstanbul'da sürekli şarjda çalışıyordu ve oyun modundaydı. Tekirdağ'a getirdiğimde, şarja taktım şarj olmuyordu. Hiçbir ışığı yanmıyordu ve tepki vermiyordu. Aklıma gelen her yöntemi denedim çalışmadı. Sonra hemen üniversiteye yakın bir bilgisayarcı buldum, soluğu onda aldım. Hemen baktı şarj aletine, çalışıyordu sorun yoktu. Bakmam lazım içine dedi, bir gün onda kaldı. Sonra gittim soketten şarj geçiyor, sorun onda değilmiş dedi. Başka birine götüreceğim ölçümler yapacağız dedi. Götürdü işlemci ve ekran kartının üstündeki bir kaç tane modülde (ufak ufak olan kutucuklarda) kısa devre var işlemciye falan da geçmiş olabilir bunu yapabilecek biri yoktur olasa bile senden servet isterler, sen bunu servise götür dedi. Sonra araştırdım bir başka bilgisayarcı bulup ona gittim. O da baktı muhtemelen iosu bozulmuş onu bulabilen değiştirebilecek biri bulursan yapar dedi. Sonra başka bir bilgisayarcıya gittim o da bir parçayı söküyorum yenisini bulamıyorum yedek parça sıkıntısı var dedi. İstanbulda tam profesiyonel bir tamirci var onlar Maclerin tamirini bile yapıyorlar, yaparsa onlar yapar dedi. Oraya kargoladık, o da 1 ay uğraştı sorunun tam nerede olduğunu bile bulamadı. Servisle iletişime geçtim 79.000+ KDV olarak bana yeni anakart fiyatı verdiler anakart tamirinin olmadığını söylediler üstelik 5 yıl önceki cihaz olduğu için yedek parça desteklerinin olmadığını söylediler.

Uzun lafın kısası; derdime derman olacak, kesin yapabilecek, işinin en iyisi olan anakart tamirciyi arıyorum.

IMG-20240323-WA0009.jpg
IMG-20240213-WA0000.jpg

Benzeri daha yeni başıma geldiği için yazayım dedim. Benim de Gigabyte G5KD laptop cihaz var i5 11400h+3060 2 yıldır kullanıyordum birdenbire bozuldu, düğmesine basınca açılmamaya başladı. Bilgisayarcıya götürdüğümde Bios çipi bozulmuş dedi, toplam 3 yere sordum hepsi aynı arızayı buldu ve cihazın biosu yeni nesil farklı olduğu için yapamayacaklarını söylediler. Bilgisayarcılar da uğraşma düzelmez yedek parça olarak sat yenisini al diyorlar. 1300 dolar verdiğim makineye 50 dolar hurda fiyatı biçtiler kalsın dedim :)

Belki sana yol gösterir diye anlattım.

Benzeri daha yeni başıma geldiği için yazayım dedim. Benim de Gigabyte G5KD laptop cihaz var i5 11400h+3060 2 yıldır kullanıyordum birdenbire bozuldu, düğmesine basınca açılmamaya başladı. Bilgisayarcıya götürdüğümde Bios çipi bozulmuş dedi, toplam 3 yere sordum hepsi aynı arızayı buldu ve cihazın biosu yeni nesil farklı olduğu için yapamayacaklarını söylediler. Bilgisayarcılar da uğraşma düzelmez yedek parça olarak sat yenisini al diyorlar. 1300 dolar verdiğim makineye 50 dolar hurda fiyatı biçtiler kalsın dedim :)

Belki sana yol gösterir diye anlattım.
Yani çok saçma dünya'da tamir olmayacak bir şeyin olmaması lazım.
Benim cihaz da evde yatıyor

Yani çok saçma dünya'da tamir olmayacak bir şeyin olmaması lazım.
Benim cihaz da evde yatıyor
Ben de katılıyorum sana bu konuda. Sadece tamir edecek kişiyi bulmak lazım.
İkamet ettiğim yerde bir arkadaş yeni bios yazma cihazı sipariş etti, seninkine uyumlu ise tamiri 1000tl civarı dedi bana. Belki de bu yüzden uğraşmıyor hiçbir tamirci, parası az olduğu için

Yeni konular

Geri
Yukarı