ASUS RTX 2060 vs Galax 2060 Super

Atakan Bayat

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Üniversite
Arkadaşlar öncelikler merhabalar ve sevgiler.

Konu başlığında belirttiğim iki ekran kartı bulunmakta bu kartlardan ASUS marka olan RTX 2060 modeli 192 Bit ve 6 GB özelliğe sahip. Diğer kart Galax markası RTX 2060 Super modeli 8 GB ve 256 Bit fakat Galax modelinin çekirdek hızı ASUS markasının çekirdek hızından daha düşük. Bu kartları alırken neye göre karar vermeliyiz, doğru seçimi nasıl yapmalıyız? Önerileriniz nelerdir?

Kartların linkleri.
- Asus ROG-STRIX-RTX2060-6G-GAMING 192 Bit GDDR6 6 GB Ekran Kartı Fiyatları ve Özellikleri.
- Galax RTX2060 Super EX White 8GB (1-Click OC) 256Bit GDDR6 Fiyatları ve Özellikleri.
Bonus: MSI V375-214R NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER 8 GB GDDR6 Ekran Kart Fiyatları ve Özellikleri.

Son düzenleyen: Moderatör:

Konu başlığında belirttiğim iki ekran kartı bulunmakta bu kartlardan ASUS marka olan RTX 2060 modeli 192 Bit ve 6 GB özelliğe sahip. Diğer kart Galax markası RTX 2060 Super modeli 8 GB ve 256 Bit fakat Galax modelinin çekirdek hızı ASUS markasının çekirdek hızından daha düşük. Bu kartları alırken neye göre karar vermeliyiz, doğru seçimi nasıl yapmalıyız? Önerileriniz nelerdir?

Kartların linkleri.
- Asus ROG-STRIX-RTX2060-6G-GAMING 192 Bit GDDR6 6 GB Ekran Kartı Fiyatları ve Özellikleri.
- Galax RTX2060 Super EX White 8GB (1-Click OC) 256Bit GDDR6 Fiyatları ve Özellikleri.
Bonus: MSI V375-214R NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER 8 GB GDDR6 Ekran Kart Fiyatları ve Özellikleri.
Ben Asus'u öneririm. 3 fan 2060 için iyi bir soğutma sağlar.

2060 Super MSI Gaming iyi fakat satıcı Boss Bilişim, o satıcı bu forumda yasaklı ve ne olacağı belli olmaz. Ben güvenilir satıcıdan aynı paraya 2060S Aorus öneriyorum:

Ayrıca 2060 ile 2060 Super aynı değil. 2060 SUPER tamamen farklı bir ekran kartı ve 2070 gücünde.

Kartların linkleri.

Attığın Galax modeli normalde daha ucuz ama RTX 3000 serisini beklemeni ya da 2070S almaya çalışmanı öneririm ve o Galax 2060 Super teknobiotikte de var performans olarak çok daha iyi.
untitled-1.png

relative-performance_1920-1080.png

ROG 2060 OC modelini kullanıyorum. Tam yükte 60 61 derece oluyor en fazla.
Quiet Mod bios seçiliyken böyle.
Performance Mode bios seçiliyken tam yükte 53 54 derece.
Tabi benim kasa içi hava sirkülasyonum da muazzam derecede iyi, onun da çok etkisi var.

Fanboyluk gibi anlaşılmasın ama Asus'un zaten kaliteli olduğunu biliyordum, bundan önce hiç ROG serisi bir kart kullanmamıştım, bu saatten sonra yine ekran kartı alacak olsam yine asus rog alırım +500₺ ciddi anlamda değiyor. 3 sene garanti vermesi ve yazılım desteği de cabası. Ayrıca herhangi bir arıza durumunda hiç teknik servis vs uğraşmıyorsun. Kurye gelip kapına kadar kartı alıp gidiyor.

Geçenlerde kartın limitlerini zorlayayayım bakalım neler yapabiliyor diye ufak bir OC Scanner moduna soktum. Standart olarak RTX 2060lar : 1680MHz boost clock çıkıyor. Benim OC modeli 1950MHz civarında geziniyor. OC Scanner'da 2050MHz kadar çıkmayı başardım. Tabi bu otomatik overclock, kendin ufak çaplı voltajlar versen eminim çok çok daha iyi değerlere çok rahatlıkla çıkarsın. Yani şunu demek istiyorum: 2070i çok rahatlıkla enseliyor bu kart.

RTX 2060 MSI Ventus XS kullanan arkadaşım var. Aynı şekilde onun da hava sirkülasyonu benimkisi gibi çok iyi, ama onun kartı 75 76 derecelere vuruyor. Standart RTX 2060 olmasına rağmen değerleri bu şekilde. MSI'ın alüminyum soğutucularının aksine, Asus acımamış bakırı basmış ROG serisine.

Acelen yok ise RTX 3*** serisini beklemelisin.

(Kimse gelip bana Ventus rakibi DUAL serisidir demesin. Hangi kartın hangi kartla aynı segmentte olduğunu gayet iyi biliyorum.)

Son düzenleme:
Performans tabi ki ana etken ama sıcaklık, ses ve fan hızı da çok önemli. Mesela daha performanslı bir kart max 75 derece oluyor ama daha az performanslı olan 70'i geçmiyorsa bence az performanslı (performans farkı çok değilse tabi) olan tercih edilmeli. Aynı şekilde eğer bir kart yük altında 75 dereceyi geçmemek için %70 fan hızında çalışıyor ama az performanslı olan %50 fan hızında serin kalabiliyorsa gene az performanslı olan tercih edilmeli diye düşünüyorum.

Kartların linkleri.

MSI önermem satıcısından dolayı. Galax'ın bu modelinin soğutması iyi ve kartın tasarımı çok şık ben olsam 2060 düşünmem bile.

Kartların linkleri.
Çekirdek hızına, belleğe falan bakarak kart almayın. RTX 2060 Süper modeli 2060 modelden her türlü üstündür. İnternetten testlerine bakarak almanı tavsiye ederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Belirttiğin modellere buradan bakabilirsiniz. YouTube üzerinde çoğu kartın testleri var.

Çekirdek hızına, belleğe falan bakarak kart almayın. RTX 2060 Süper modeli 2060 modelden her türlü üstündür. İnternetten testlerine bakarak almanı tavsiye ederim.
Gerçekten ironik.
En azından GPU Mimarisine falan bakıyorsundur umarım? Bilirsin ya, Maxwell, Kepler, Polaris?

Bu testlere göre o zaman 2060 Super tam olarak nerede?
Ayrıca bu videoda Abdullah Hacıgül sadece +125MHz saat hızı arttırmış, bu şekildeyken verdiği fpsler bu durumda:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı