ASUS TUF A15 kronik Wi-Fi kartı problemi

Herkese öncelikle merhaba. Bende ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP037 (2023 model) var. Anlayacağınız gül gibi 3 aylık cihaz. Garantisine bitmesine daha çok var. "Realtek 8852be Wireless lan Wi-Fi 6 PCI-e nic" Wi-Fi kartı var. Konuya gelecek olursak ara ara Wi-Fi kopup geri gelmesi, oyunlarda yüksek ping, donmalar vs. cihazı aldığımdan beri sorunu çözemedim, Armoury Crate üzerinden işlemciyi en güçlüye alıyorum, işlemciyi AMD Software ara yüzü üzerinden performans moduna alıyorum, zaten şarjda oyun oynuyoruz gene de Online oyunlarda aralıkla donmalar ve yüksek ping sorununu çözemedim. Windows güncellemelerini, my ASUS'u, Wi-Fi kartı sürücülerini sürekli güncel tutuyorum zaten vs. temiz USB ile format attım en son çare onda da bir şey değişmedi. Servisine yeni yolladım her test yapıldı Geekbench, FPS, sıcaklık, işlemci hızı vs. donanımsal ve yazılımsal hiçbir sorun bulunamadını söyleyip geri yolladılar cihazı tarafıma. Gene servise yollasam aynı şeyi yapıp geri yollayacaklar. En son garanti giderse gitsin deyip Wi-Fi kartını ben değiştireceğim. ASUS'un her A15 serisinde bu sorun yok, bir kısmı böyle sadece kronik sorunlu olarak üretilmiş. Cihazda yaşadığım sorun bazen Wi-Fi birden kopup 10-15 saniye sonra geri geliyor bağlantı, oyunlarda yüksek ping donmalar. Wi-Fi kartı olarak intelax210 ngw veya AX200NGW düşünüyorum sizin fikirleriniz nedir dediklerim hakkında?

TUF A15 4060 modelini kullanıyorum. 5 GHz bağlantıda yan odadan bağlanıyorum bazen hiç kopma yaşamadım. Şahsen 5 ay sonra sıcaklıklardan memnun olmadığımdan termal bakım yaptım MX 6 ile ve şu an sıcaklıklardan gayet memnunum. Bilgisayarında problem yoksa birden problem çıkacağını düşünmüyorum seni sıkan bir şeyse değiştir gitsin.

Hocam bu Wi-Fi kartı RAM gibi takılıp çıkartılan bir şey değil mi? En azından ben Laptop'umda öyle görmüştüm. Kendi Wi-Fi kartınızı taksanız ve garantilik bir durumda eskisini tekrar taksanız bir sorun olacağını sanmıyorum. Yine de yapmadan önce iyice bir araştırmak gerekiyor. Sonradan baksalar bile kartın değiştiğini anlayabilirler mi?
Servis Wifi kartı değişimini garanti dışı bırakacağını söyledi, anlaşılır tabii.

MS Store da Wi-Fi analayzer programı var onun Full sürümünü satın alın o programı açıp kullanın sorunu çözüyor benimki medea tek Wi-Fi kartlı sorunu bu şekilde çözdüm bende sizin gibi Wi-Fi kartı değiştirmeyi düşünmüştüm hatta USB ile çalışan Wi-Fi dongle bile aldım onda da aynı sorun oldu ben otelde çalışıp orada konaklıyorum otelin Wi-Fi'si de sorunlu olabilir bilmiyorum ama bu Wi-Fi analayzer programını yükledikten sonra sanki Ethernet kablosu takılı gibi stabil hale geldi herkese tavsiye ederim fiyatı da düşük diye hatırlıyorum programı yazan kişi bu konu hakkında bayağı bilgili galiba direk en iyi kanalı bulup otomatik bağlanıyor.
Wifi Analyzer kuruluydu önceden bende uygulamayı altta açık mı bırakıyorsunuz ?, nasıl kullanıyorsunuz hangi ayarları yapmam gerek ?

TUF A15 4060 modelini kullanıyorum. 5 GHz bağlantıda yan odadan bağlanıyorum bazen hiç kopma yaşamadım. Şahsen 5 ay sonra sıcaklıklardan memnun olmadığımdan termal bakım yaptım MX 6 ile ve şu an sıcaklıklardan gayet memnunum. Bilgisayarında problem yoksa birden problem çıkacağını düşünmüyorum seni sıkan bir şeyse değiştir gitsin.
Güle güle kullan. Aynı cihaza sahibiz fakat benim Wifi kartı kronik sorunlu olanı denk gelmiş. Sende sorun yoksa çok iyi. Modem öbür odada 5G. Eski laptopta hiçbir oyunda ping, donma yoktu kopmada yoktu. Bu aldığım tuf a15'te Ara sıra Wifiden aniden kopup 10-15 saniye sonra geri bağlanıyor, oyunlarda donmalar pingler :), sorun çözülemedi henüz. 4.ayın içindeyim cihaz alınaldan beri.

Güle güle kullan. Aynı cihaza sahibiz fakat benim Wi-Fi kartı kronik sorunlu olanı denk gelmiş. Sende sorun yoksa çok iyi. Modem öbür odada 5G. Eski laptopta hiçbir oyunda ping, donma yoktu kopmada yoktu. Bu aldığım TUF A15'te ara sıra Wi-Fi'den aniden kopup 10-15 saniye sonra geri bağlanıyor, oyunlarda donmalar pingler :), sorun çözülemedi henüz. 4.ayın içindeyim cihaz alınaldan beri.

Aslında genelde kabloyla kullanıyorum dizi film izlerken salondayım. Hiç kopmalara denk gelmedim belki bende de çıkar uzun kullanımda.

Aslında genelde kabloyla kullanıyorum dizi film izlerken salondayım. Hiç kopmalara denk gelmedim belki bende de çıkar uzun kullanımda.
My asusta wifi testi sonucunda bu bildirim geliyor zaten bende, sorun burdada belirtili belkide sen my asusta wifi testi yapıp sonucunu söyler misin ?

Dosya Ekleri

• WİFİ TEST MY ASUS.png
    WİFİ TEST MY ASUS.png
    61,7 KB · Görüntüleme: 43
Servis Wi-Fi kartı değişimini garanti dışı bırakacağını söyledi, anlaşılır tabii.

Wi-Fi Analyzer kuruluydu önceden bende uygulamayı altta açık mı bırakıyorsunuz? Nasıl kullanıyorsunuz hangi ayarları yapmam gerek?

Güle güle kullan. Aynı cihaza sahibiz fakat benim Wi-Fi kartı kronik sorunlu olanı denk gelmiş. Sende sorun yoksa çok iyi. Modem öbür odada 5G. Eski laptopta hiçbir oyunda ping, donma yoktu kopmada yoktu. Bu aldığım TUF A15'te Ara sıra Wi-Fi'den aniden kopup 10-15 saniye sonra geri bağlanıyor, oyunlarda donmalar pingler :), sorun çözülemedi henüz. 4.ayın içindeyim cihaz alınaldan beri.

Evet Wi-Fi analayzer arka planda hep açık 13 TL'ye Pro sürümünü kullanıyorum

Herkese öncelikle merhaba. Bende ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP037 (2023 model) var. Anlayacağınız gül gibi 3 aylık cihaz. Garantisine bitmesine daha çok var. "Realtek 8852be Wireless lan Wi-Fi 6 PCI-e nic" Wi-Fi kartı var. Konuya gelecek olursak ara ara Wi-Fi kopup geri gelmesi, oyunlarda yüksek ping, donmalar vs. cihazı aldığımdan beri sorunu çözemedim, Armoury Crate üzerinden işlemciyi en güçlüye alıyorum, işlemciyi AMD Software ara yüzü üzerinden performans moduna alıyorum, zaten şarjda oyun oynuyoruz gene de Online oyunlarda aralıkla donmalar ve yüksek ping sorununu çözemedim. Windows güncellemelerini, my ASUS'u, Wifi kartı sürücülerini sürekli güncel tutuyorum zaten vs. temiz USB ile format attım en son çare onda da bir şey değişmedi. Servisine yeni yolladım her test yapıldı Geekbench, FPS, sıcaklık, işlemci hızı vs. donanımsal ve yazılımsal hiçbir sorun bulunamadını söyleyip geri yolladılar cihazı tarafıma. Gene servise yollasam aynı şeyi yapıp geri yollayacaklar. En son garanti giderse gitsin deyip Wi-Fi kartını ben değiştireceğim. ASUS'un her A15 serisinde bu sorun yok, bir kısmı böyle sadece kronik sorunlu olarak üretilmiş. Cihazda yaşadığım sorun bazen Wi-Fi birden kopup 10-15 saniye sonra geri geliyor bağlantı, oyunlarda yüksek ping donmalar. Wifi kartı olarak İntelax210 ngw veya AX200NGW düşünüyorum sizin fikirleriniz nedir dediklerim hakkında?
Servisin sorun bulamaması normal. Bu cihazın ürün yorumunu gördüm biri yazmış kart biraz dandik çekim gücü zayıf. Zaten bende laptop yanında Telefona bağlayınca laptopu oyunlarda donmuyor, sorun bundan kaynaklı aslında maalesef. İntel kart koyma vakti.

Dosya Ekleri

• efe.png
    efe.png
    29,4 KB · Görüntüleme: 35
Servisin sorun bulamaması normal. Bu cihazın ürün yorumunu gördüm biri yazmış kart biraz dandik çekim gücü zayıf. Zaten bende laptop yanında telefona bağlayınca laptopu oyunlarda donmuyor, sorun bundan kaynaklı aslında maalesef. Intel kart koyma vakti.

Intel koymuyorlar nedeni galiba AMD chipset kullanması Intel izin vermiyor olabilir anlaşmaları vardır kendiniz takabilirsiniz ama garantisi varsa garantisi bozulacaktır belki garantilik bir şey olursa eski kartı takıp öyle gönderirseniz anlamazlar ama vida da boya izi falan çıkarsa anlatabilirler risk size kalmış zaten garanti iptal olmasa herkes AliExpress'ten gider Intel 200 Wi-Fi kartı alır takar.

Intel koymuyorlar nedeni galiba AMD chipset kullanması Intel izin vermiyor olabilir anlaşmaları vardır kendiniz takabilirsiniz ama garantisi varsa garantisi bozulacaktır belki garantilik bir şey olursa eski kartı takıp öyle gönderirseniz anlamazlar ama vida da boya izi falan çıkarsa anlatabilirler risk size kalmış zaten garanti iptal olmasa herkes AliExpress'ten gider Intel 200 Wi-Fi kartı alır takar.
Bazıları garanti bitimine yakın takmış, bazıları beklemiş, bazıları usb adaptör bla.bla. Yakında değiştirmeyi düşünüyorum bende kartı komple

Hocam termal macun o kadar etki eder mi ona göre bende yenileyeyim ayrıca kendiniz mi yaptınız yoksa garantiden mi yenilediniz.

Bu arada Wi-Fi kopması ile ilgili yanlış olmasın bende de aynı laptop var, laptopu ilk aldıgım zaman forumları inceliyordum o zamanlar böyle bir sıkıntı yasayan birini görmüstüm siteden baska bir driver kurup sorununu çözmüstü yanlış hatırlamıyorsam. Yani öneri olarak sitedeki sürücüleri deneyebilirsiniz ( yine yanlış olmasın ben de siteden MediaTek olanı kurmustum herhalde)

My ASUS'ta Wi-Fi testi sonucunda bu bildirim geliyor zaten bende, sorun buradada belirtili belki de sen my ASUS'ta Wi-Fi testi yapıp sonucunu söyler misin?

Aynı uyarıyı veriyor bende de. ( NOT KYK BAGLIYKEN TEST ETTİM BİLMİYORUM FARK EDER Mİ)

Geri
Yukarı