Çözüm ASUS TUF bilgisayarlarda bip sesi ve VGA LED ışığının yanması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ArunOktay

Hectopat
Daha fazla  
ASUS'un TUF modellerinde bilgisayar açılırken bir kısa bip sesi geliyor ardından bir uzun üç kısa bip sesi geliyor. Bunu ilk başta donanımsal bir sorun sanarak bilgisayardaki tüm bileşenleri farklı model bir anakartta denedim, sorun yoktu lakin ASUS'un TUF modeline takınca hata uyarılarını alıyordum. Anakartta sorun olduğunu düşünerek servise gönderdim, servisten değişim yapılarak aynı model anakart geldi ve ne olsun aynı sorun devam.

Oturdum, saatlerce inceledim araştırma yaptım, ve donanımsal sorun değil BIOS'ta yazılımsal bir sorun buldum. Sistemi açarken ilk bilgisayarı açıp sonra monitörü açınca 1 uzun 3 kısa bip sesi geliyor ve anakarttaki VGA arıza LED'i yanıyor ve farklı bir şekilde sistemi yeniden açtım. İlk başta monitörü ve sonrasında bilgisayarı açtım, ses kesildi ve TUF modellerinde ilk açılışta 1 kısa bip sesi sistemde sorun olmadığına dair bir uyarı işareti yani ASUS TUF modellerinde VGA kontrolü kapatsanız dahi bu hatayı alacaksınız.

Büyük bir mühendislik hatası umarım BIOS yazılım güncellemesiyle ilerleyen dönemlerde düzeltirler. Kısacası bu sorunu yaşamak istemiyorsanız ASUS TUF model bir anakart kullanıyorsanız ilk başta monitörü açıp sonra sistemi açmanız gerekiyor sorun yaşamayacaksınız. Bunu sizlere kendimce teknik olarak aktarmaya çalışayım ilk sistemi açtığınızda sistem her şeyi denetliyor ve monitöre gelince monitörü göremiyor ve bir sorun olduğunu sanıp hata uyarılarını veriyor, yani açılışta sıralama önemli ilk monitörü açacaksınız sonra sistemi açacaksınız. Sorun düzelecektir. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı