Çözüldü ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ilker aydınlı

Kilopat
Daha fazla  
Laptop bugün elime ulaştı. Önceki bilgisayarım i5 9400F - 1650 Super - 16 GB RAM-75Hz monitör bulunan bir masaüstüydü ve FPS'i sabitlemezsem 230+ değerlere ulaşıyordum 200'den aşağıya inmiyordu fakat Windows 10 kurulumunu yapıp tüm yazılım ve sürücüleri yüklediğim herhangi bir korsan lisanslı bir yazılım da yüklemedim.
144Hz yenileme değerine sahip olan bilgisayarımla hemen CS:GO yükledim ve oynamak istedim fakat FPS'de (bence) bir sıkıntı gördüm. Nedense FPS 90 ile 120 arası sürekli oynuyordu. Ne yaptıysam düzelmedi Apex Legends'da da durum aynı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
Kontrol ettim. CS:GO için konuşuyorum; RAM ile alakası yok internetteki testlerde aynı modelin 10300H ve Ti olmayan 1650 konfigrasyona sahip olanı bile 200+ FPS alıyorken ben alamıyorum, nedenini de bulamadım yarın ASUS'u arayacağım eğer olmazsa iade etmeyi düşünüyorum.
Sorun cihazın RAM'lerinde. Bende ASUS ROG STRİX G512LV-HN264 modeli var. Cihazımda İntel Core İ7 10870H var ve Nvidia RTX 2060 O.C var. İlk aldığımda içinde 3200Mhz DDR4 8GB tek modül RAM vardı. PUBG Lite oyun performansı her şey en yüksekte yani ultra ayarlarda oynuyordum ve FPS sınırını en yüksek olan 300 FPS olarak ayarlamıştım. Ama oyunlarda FPS değerim 190 FPS'i geçmiyordu ve bu oyun aslında düşük sistemler için yapılmış bir oyundu ve ben 180-130 FPS arası değerler alıyordum. Bu çok saçmaydı. Bende RAM'lerimi 2x16 GB DDR4 3200Mhz RAM olarak değiştirdim. Bu sayede çift kanal oldu RAM'lerim. Sonra oyun testi için yine ultra ayarlarda, en yüksek FPS sınırı olan 300 FPS'de oyunu oynamaya başladım ve sonuç: mükemmel. Ayarlar ultra ve ben 267-300 FPS arasında FPS alıyordum. Bu harikaydı. Sonuç olarak aslında burada suçlu tek kanal olan RAM'iniz. RAM'İ en yakın zamanda aynısından veya 2'li kit olarak 2 tane yeni RAM alarak çift kanal yapın, farkı sizde göreceksiniz. Benim, sizin ve daha başkalarının da aynı sorunu yaşadığını da belirteyim. Referans olarak aşağıdaki konuya bakabilirsiniz.

Link: RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü
Link2:ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü
NVIDIA GeForce Experience da ayar tam ortada 110 ile 160 arası FPS dalgalanıyor, ayar en sonda iken ise 90 ile 140 arası dalgalanıyor ama FPS asla sabit gelmiyor.
Açıkçası videoda test kısa olmuş. Ama dediğiniz gibi 8 GB RAM ile bu performansı vermiş. İlginç benim aklıma çift kanaldan başka bir şey aklıma gelmedi. Ben sorunu bu şekilde çözmüştüm.

Açıkçası videoda test kısa olmuş. Ama dediğiniz gibi 8 GB RAM ile bu performansı vermiş. İlginç benim aklıma çift kanaldan başka bir şey aklıma gelmedi. Ben sorunu bu şekilde çözmüştüm.

Az önce Hepsiburada'yı aradım ve Laptop'a Windows kurduğum için iadesi mümkün değilmiş. FPS sorunundan ötürü şikayetçiysem servise göndermem gerekiyormuş bildiğiniz hikaye. 8 GB RAM takıp düzelmesini ümit etmekten başka çarem kalmadı. @xbea

Az önce Hepsiburada'yı aradım ve Laptop'a Windows kurduğum için iadesi mümkün değilmiş. FPS sorunundan ötürü şikayetçiysem servise göndermem gerekiyormuş bildiğiniz hikaye. 8 GB RAM takıp düzelmesini ümit etmekten başka çarem kalmadı. @xbea

Zaten iade etme gibi bir ihtimaliniz olmadığı için bence denemeye değer. Zaten artık 8 GB az gelmeye başladı. Hem RAM miktarınızı arttırırsınız hem de denemiş olursunuz. Yani ben hem kendim tecrübe ettim çift kanal RAM gücünü hem de sistemim RAM konusunda çok rahat. Yani tavsiyem RAM alıp denemeniz. Sonuçları lütfen buraya da yazarsanız çok hoş olur, insanlar faydalanır.

Böyle birşey mi var? 14 gün koşulsuz iade hakkınız var, o parayı söke söke alırsınız. Windows olmadan nasıl test edeceksiniz bilgisayarı?

Zaten iade etme gibi bir ihtimaliniz olmadığı için bence denemeye değer. Zaten artık 8 GB az gelmeye başladı. Hem RAM miktarınızı arttırırsınız hem de denemiş olursunuz. Yani ben hem kendim tecrübe ettim çift kanal RAM gücünü hem de sistemim RAM konusunda çok rahat. Yani tavsiyem RAM alıp denemeniz. Sonuçları lütfen buraya da yazarsanız çok hoş olur, insanlar faydalanır.

RAM'i bilgisayara taktıktan sonra sonuçları paylaşacağım.
Böyle birşey mi var? 14 gün koşulsuz iade hakkınız var, o parayı söke söke alırsınız. Windows olmadan nasıl test edeceksiniz bilgisayarı?
Nasıl yapacağım sadece servis raporu ile iade/değişim mümkün diyorlar.

Nasıl yapacağım sadece servis raporu ile iade/değişim mümkün diyorlar.
14 gün koşulsuz iade hakkımı kullanmak istiyorum diyeceksiniz, kabul etmezlerse e-devlet üzerinden başvuracaksınız. Süreç uzun sürebilir ancak iade edersiniz.

14 gün koşulsuz iade hakkımı kullanmak istiyorum diyeceksiniz, kabul etmezlerse e-devlet üzerinden başvuracaksınız. Süreç uzun sürebilir ancak iade edersiniz.
Hocam işi çok zor. Hele ki 1000 TL verip orijinal Windows 10 Home lisans almamışsa. Çünkü internette 100 TL'ye satılan OEM Retail anahtarlar anakartın BIOS'una yazılarak gömülür. Bu yüzden çıkarılması neredeyse imkansızdır. Hatta yine bu yüzden bilgisayarınıza ne kadar format atarsanız atın o lisans BIOS'da gömülü olacağı için hiçbir zaman sizden anahtar istemez ve anahtar girmişsiniz gibi orijinal Windows 10 Homa kurar. Bu yüzden iade almayabilirler. Çünkü "kalıcı bir değişiklik yapılmış" olacağından ürün iade hakları kısmından çıkartılabilir.

Peki Ramleri Biz Takarsak Garantiden Çıkıyo mu
Bu Modeli Bende Düşünüyorum Güzel Duruyo Aslında
Hocam işi çok zor. Hele ki 1000 TL verip orijinal Windows 10 Home lisans almamışsa. Çünkü internette 100 TL'ye satılan OEM Retail anahtarlar anakartın BIOS'una yazılarak gömülür. Bu yüzden çıkarılması neredeyse imkansızdır. Hatta yine bu yüzden bilgisayarınıza ne kadar format atarsanız atın o lisans BIOS'da gömülü olacağı için hiçbir zaman sizden anahtar istemez ve anahtar girmişsiniz gibi orijinal Windows 10 Homa kurar. Bu yüzden iade almayabilirler. Çünkü "kalıcı bir değişiklik yapılmış" olacağından ürün iade hakları kısmından çıkartılabilir.
peki sade windowsu kurup etkinleştirmesek Alırlar mı

Geri
Yukarı