Çözüldü ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ilker aydınlı

Kilopat
Daha fazla  
Laptop bugün elime ulaştı. Önceki bilgisayarım i5 9400F - 1650 Super - 16 GB RAM-75Hz monitör bulunan bir masaüstüydü ve FPS'i sabitlemezsem 230+ değerlere ulaşıyordum 200'den aşağıya inmiyordu fakat Windows 10 kurulumunu yapıp tüm yazılım ve sürücüleri yüklediğim herhangi bir korsan lisanslı bir yazılım da yüklemedim.
144Hz yenileme değerine sahip olan bilgisayarımla hemen CS:GO yükledim ve oynamak istedim fakat FPS'de (bence) bir sıkıntı gördüm. Nedense FPS 90 ile 120 arası sürekli oynuyordu. Ne yaptıysam düzelmedi Apex Legends'da da durum aynı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
Kontrol ettim. CS:GO için konuşuyorum; RAM ile alakası yok internetteki testlerde aynı modelin 10300H ve Ti olmayan 1650 konfigrasyona sahip olanı bile 200+ FPS alıyorken ben alamıyorum, nedenini de bulamadım yarın ASUS'u arayacağım eğer olmazsa iade etmeyi düşünüyorum.
Sorun cihazın RAM'lerinde. Bende ASUS ROG STRİX G512LV-HN264 modeli var. Cihazımda İntel Core İ7 10870H var ve Nvidia RTX 2060 O.C var. İlk aldığımda içinde 3200Mhz DDR4 8GB tek modül RAM vardı. PUBG Lite oyun performansı her şey en yüksekte yani ultra ayarlarda oynuyordum ve FPS sınırını en yüksek olan 300 FPS olarak ayarlamıştım. Ama oyunlarda FPS değerim 190 FPS'i geçmiyordu ve bu oyun aslında düşük sistemler için yapılmış bir oyundu ve ben 180-130 FPS arası değerler alıyordum. Bu çok saçmaydı. Bende RAM'lerimi 2x16 GB DDR4 3200Mhz RAM olarak değiştirdim. Bu sayede çift kanal oldu RAM'lerim. Sonra oyun testi için yine ultra ayarlarda, en yüksek FPS sınırı olan 300 FPS'de oyunu oynamaya başladım ve sonuç: mükemmel. Ayarlar ultra ve ben 267-300 FPS arasında FPS alıyordum. Bu harikaydı. Sonuç olarak aslında burada suçlu tek kanal olan RAM'iniz. RAM'İ en yakın zamanda aynısından veya 2'li kit olarak 2 tane yeni RAM alarak çift kanal yapın, farkı sizde göreceksiniz. Benim, sizin ve daha başkalarının da aynı sorunu yaşadığını da belirteyim. Referans olarak aşağıdaki konuya bakabilirsiniz.

Link: RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü
Link2:ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü
Bi Bilgim Yok Ama Vardır HDD Slotu Herhalde Ama Yinede Vatana Bi Sorun Bide Bilgisayardan Menunmusunuz

https://www.hepsiburada.com/asus-fx...-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV000019BNBJ Burdaki Linkte Özelliklerde Yok Diyo Ama Alıdınız Yere Bi Sorun Ya da İçini Açıp Bakın
bilgisayardan memnunum. fp olarak çok yerinde. ısınma problemi diğerleri kadar, ne çok fazla ne çok az. zaten soğutucu fan ile kullanmayı düşünüyorum. uzun ömürlü olması için.
Bildiğim kadarıyla artık HDD kullanılmıyor yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda. Yani ben daha kullanan ile karşılaşmadım. Mesela benim cihazımda 3 adet NVMe M.2 SSD girişi var ancak eğer SATA SSD alırsam 2 giriş kapanıyor. SATA SSD + 1 adet NVMe M.2 SSD girişi olmuş oluyor ama HDD olayını hiç bilmiyorum.
Cihazınız benimle aynı mı acaba? Hdd şart değil fazladan slot yeri var mı onu merak ediyorum. hdd yerine tabi ki sizin gibi ekstra ssd de olabilir.

Bilgisayardan memnunum. F/P olarak çok yerinde. Isınma problemi diğerleri kadar, ne çok fazla ne çok az. Zaten soğutucu fan ile kullanmayı düşünüyorum. Uzun ömürlü olması için.

Cihazınız benimle aynı mı acaba? HDD şart değil fazladan slot yeri var mı? Onu merak ediyorum. HDD yerine tabi ki sizin gibi ekstra SSD de olabilir.
Cihazım yukarıdaki mesajlarda da yazdım. Model ASUS ROG STRİX G512LV-HN264. Benim modelimde 3 NVMe M.2 SSD girişi var. Sizinkini bilmiyorum ne yazık ki. ASUS müşteri hizmetlerini ararsanız (ben daha önce TUF serisine bakıyordum ve çok detaylı bilgi edindim) detaylı bilgi edinirsiniz. Muhtemelen vardır. Durum ne olursa olsun, var/yok yorumun altına yazarsanız çok iyi olur. Diğer arkadaşlar da bilgilenir hem.

Dediğim gibi çift kanal RAM bunun ilacı. Ben kendim tek kanal RAM kullanırken bile insanlara çift kanal RAM öneriyordum. Önerilere uyan insanlar bu sorundan kurtuluyordu. Ben kendim de bizzat tecrübe ettim ve gerçek çözüm çift kanal RAM. @Asln54 tecrübe etmiş gördüğünüz gibi. @ilker aydınlı size de önerim çift kanal RAM takmanız. Ben kaç kere "çift kanal RAM önerisi" yazdığımı hatırlamıyorum bu konulara. Umarım sorun yaşayanlarda bu konudan görüp sorunlarına çözüm bulurlar.

İşin garibi sorun üreticilerde. Üreticiler 16 GB RAM olunca da çift kanal yerine tek bir adet 16 GB RAM takıyorlar. Yine istenilen FPS alınamıyor. İlla gidip bir adet daha RAM alıp çift kanal yapmanız gerek.

Zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Bende iade etmekle uğraşmak istemediğim için konuya bakmadan @Asln54 arkadaşımızın dediği RAM'den sipariş vermiştim. Gelince takıp deneyeceğim. Sonuçları buraya yazarım.

RAM 16 yaptım CS:GO'da 200'den aşağı düşmüyor FPS Full ayarda.

Peki test ederken ayarlar en yüksekte miydi? Ben ne yaptıysam CS:GO'da MSI Afterburner açamadım siz nasıl açtınız? Diğer tüm oyunlarda açılıyor CS:GO'da açılmıyor.

Arkadaşlar bende 3 gün önce aynı modelden satın aldım. Vatan Bilgisayar'dan alırken HDD slot yeri olup olmadığına bakmadım. Müşteri hizmetlerini arayınca da bana kesin bir şey diyemediler. Bir bilgisi olan var mı acaba? Asus Tuf Gaming F15 Core i5 10300H Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Eğer takacağın HDD 2,5 inç ise kutudan çıkan aparat ile kullanabilirsin fakat tabii ki 3,5 inç HDD bu bilgisayara uyumlu değil.

Zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Bende iade etmekle uğraşmak istemediğim için konuya bakmadan @Asln54 arkadaşımızın dediği RAM'den sipariş vermiştim. Gelince takıp deneyeceğim. Sonuçları buraya yazarım.

Peki test ederken ayarlar en yüksekte miydi? Ben ne yaptıysam CS:GO'da MSI Afterburner açamadım siz nasıl açtınız? Diğer tüm oyunlarda açılıyor CS:GO'da açılmıyor.

Eğer takacağın HDD 2,5 inç ise kutudan çıkan aparat ile kullanabilirsin fakat tabii ki 3,5 inç HDD bu bilgisayara uyumlu değil.
Evet ca go da açılmıyordu benimde youtubede çözümü var steama girip yapiyorsun

Bu laptop şarjda kullanılır mı ve ömrü ne kadardır? Günde 6 saat oyun falan çünkü. Şarjda kullanmayı düşünüyorum ama zararı var mı bilmiyorum.

Bu laptop'u şarjda kullanır mı? Ömrü ne kadardır? Çünkü günde 6 saat oyun oynayacağım. Şarjda kullanmayı düşünüyorum ama zararı var mı? Bilmiyorum.
Bu konuda forumda baya bir konu var. Özetle ayda 1 defa tamamen boşaltıp - doldurmak pilin hücrelerinin ölmemesi için yeterli geri kalan zamanlarda her zaman şarjda kullanılmalı. Çünkü her boşaltım ve dolum 1 döngü eder. Pillerin belirli bir döngü sayısı vardır. Pil döngü sayısı azaldıkça pillerde ömrü kısalmaya başlar, sağlığı düşer. Aynı zamanda hiç döngü olmaz ise o zamanda pillerin hücreleri de ölmeye başlar. Pilin hücreleri ölürse o zamanda tam şarj olmaz ve her geçen gün biraz daha kapasitesi düşer. Ayrıca döngüler de hücreleri öldürür ama fazlası. Yani ne kadar az döngü o kadar az hücre ölümü. Özetle hiç döngü yapmazsanız da hücreler ölür, çok yaparsanız da ölür en iyisi optimal olan ayda 1 defa tam boşaltılıp doldurulması. Bu sayede uzun vadede hücreler ölmez.

Bu konuda forumda bayağı bir konu var. Özetle ayda 1 defa tamamen boşaltıp - doldurmak pilin hücrelerinin ölmemesi için yeterli geri kalan zamanlarda her zaman şarjda kullanılmalı. Çünkü her boşaltım ve dolum 1 döngü eder. Pillerin belirli bir döngü sayısı vardır. Pil döngü sayısı azaldıkça pillerde ömrü kısalmaya başlar, sağlığı düşer. Aynı zamanda hiç döngü olmaz ise o zamanda pillerin hücreleri de ölmeye başlar. Pilin hücreleri ölürse o zamanda tam şarj olmaz ve her geçen gün biraz daha kapasitesi düşer. Ayrıca döngüler de hücreleri öldürür ama fazlası. Yani ne kadar az döngü o kadar az hücre ölümü. Özetle hiç döngü yapmazsanız da hücreler ölür, çok yaparsanız da ölür en iyisi optimal olan ayda 1 defa tam boşaltılıp doldurulması. Bu sayede uzun vadede hücreler ölmez.

Çok teşekkür Ederim Abi Bende Uzun Ömürlü Olması Açısından Ayda 1 Boşaltım Yapacağım Yüzde 10 A Kadar Düşürüp Yüzde 100 Yapıp Tekrar Şarjda Kullanmaya Devam Edicem Tekrardan Çok Teşşekür Ederim
Bu konuda forumda baya bir konu var. Özetle ayda 1 defa tamamen boşaltıp - doldurmak pilin hücrelerinin ölmemesi için yeterli geri kalan zamanlarda her zaman şarjda kullanılmalı. Çünkü her boşaltım ve dolum 1 döngü eder. Pillerin belirli bir döngü sayısı vardır. Pil döngü sayısı azaldıkça pillerde ömrü kısalmaya başlar, sağlığı düşer. Aynı zamanda hiç döngü olmaz ise o zamanda pillerin hücreleri de ölmeye başlar. Pilin hücreleri ölürse o zamanda tam şarj olmaz ve her geçen gün biraz daha kapasitesi düşer. Ayrıca döngüler de hücreleri öldürür ama fazlası. Yani ne kadar az döngü o kadar az hücre ölümü. Özetle hiç döngü yapmazsanız da hücreler ölür, çok yaparsanız da ölür en iyisi optimal olan ayda 1 defa tam boşaltılıp doldurulması. Bu sayede uzun vadede hücreler ölmez.
Peki Gece Yatarken Fln Şarjı Taklımı Kalsın Sonuçta Kapalı Oldugu Zaman Döngüden Yemez Herhalde Ya Da Çıkarmasam Bi Zararı Olabilirmi

Geri
Yukarı