ASUS TUF F17 FX706HEB sıcaklık ve USB Type-C problemi

flip_flop

Zeptopat
Daha fazla  
ASUS TUF F17 FX706HEB bilgisayar satın aldım. Aldığımda Type-C çalışıyordu. 2 hafta kadar sonra USB Type-C'nin çalışmadığını fark ettim. Windows 11 Update ile ilgili olduğunu düşünüp Windows 10'a geri döndüm, düzelmedi, servise verdim, anakart değişti. Yeni anakartta Type-C calışıyordu, ancak bir süre sonra düzgün çalışmamaya başladı. Taktığım cihazları seçmeye, yön seçmeye başladı. Hatta bazen hiç çalışmıyordu. Sonra fark ettim ki hiçbir şey takılı değil iken bilgisayarı tamamen kapatıp açtığımda çalışır hale geliyordu. Kullandığım cihaz takılı iken bilgisayarı açtığımda çalışmıyor, sonrasında takınca çalışıyor gibi senaryolar ile karşılaştım. Ayrıca Armoury Crate yazılımında CPU sıcaklığının sıçramalar yaptığını fark ettim. 70 derece iken bir sonraki ölçüm 92 derece geliyor, bir sonraki tekrar normale dönüyor gibi durumlar. Bunu güç kaynağına bağlı iken yapıyor, bataryadayken yapmıyor. Bu şikayetler ile tekrar servise verdim, tekrar anakart değişti, termal macunları yenilediklerini söylüyorlar. Sıcaklık sıçramaları devam ediyor, Type-C'yi kullanmaya korkuyorum tekrar bozulacak diye. Hatta denemedim bile. Adaptörden şüpheleniyorum, boştaki gerilimini ölçtüm, normal görünüyor. Bilgisayar hiç güven vermemeye başladı. Bu sorun ile ilgili yorumu/önerisi olan var mı? Konu Windows 11 kurulumuyla ilgili olabilir mi? Her iki anakart ta Windows 11'den sonra gitti.

Sıcaklık sorunu videosu:

TUF F15 modeli kullanıyorum ben de, ASUS'tan resmi bir açıklama yok ancak Reddit vs. yerlerden öğrendiğim bilgi kapsamında bu modellerde fiziki bir sıcaklık sensörü olmadığını öğrendim. Anladığım kadarıyla cihaz, kullanım yüzdesine göre farazi bir sıcaklık gösteriyor. Bu da zaten sıcaklığın dalgalanma sebebini açıklıyor. Ben de ürünü ilk aldığımda şüphelenmiştim ancak fark ettim ki sıcaklık ile CPU kullanım yüzdesi anlık olarak uyuşuyor. Zaten fiziken saniyeler içinde 70 dereceden 90 dereceye çıkıp daha sonra geri 70 dereceye inmesi mümkün değil. Bunun sağlamasını da bilgisayar boştayken oyun açarak yaptım. Boşta 40-45 derece arasında gezen CPU sıcaklığı oyunu başlattığım anda 65 dereceye fırladı. Böyle bir sıcaklık değişimini bilgisayara çakmak tutsanız yakalayamazsınız, o nedenle o konuda içiniz rahat olsun.

USB C konusuna gelince ne demek istediğinizi pek anlayamadım o yüzden yorum yapamıyorum. Biraz daha açar mısınız sorununuzu? Bir de USB C'yi hangi amaçla kullanıyorsunuz, görüntü mü yoksa veri aktarımı vs. mi?

USB Type C ye bağladığım

cihazları ile çeşitli amaçlar ile kullanıyorum. Ayrıca Type C kulaklık ta bağlıyorum. Bilgisayarı oyundan ziyade yüksek performanslı bilgisayar olarak kullanıyorum. USB type c den bağladığım ilk linkteki cihazı sd kart okuyucu için kullanıyorum. Bazen de monitör bağlamak için 2. linkteki cihazı kullanıyorum.
USB arızalandığında ilk linkteki cihazı bağlayıp USB deki gerilimleri gösteren cihazı bu cihazın USB lerine bağladığımda gerilimin gelmediğini gördüm, bilgisayarı type c ye hiçbir şey bağlı değil iken başlatıp taktığımda type c ye 1 sn. aralıkla gerilim verip kestiğini fark ettim. bu durumda kulaklık çalışıyor, telefonu type c yi taktığım yönlerden birinde şarj ediyor, diğer yönde tel uyarı vererek şarj oluyor. görüntü aktarımı ilk linkteki cihazda kablo yönü seçerek çalışıyor, 2. linktekinde çalışmıyor.
Type C bu duruma her iki anakart arızasında da win11 yükledikten sonra geldi. Belki de ilgisi yoktur.
Type C den bağladığım bu cihazları iş yerimde del marka bilgisayarda da kullanıyorum, herhangi bir problem ile karşılaşmadım. Ancak asus ta 2 tane anakart gitti, teknik servis bir daha arızalanırsa kullanıcı hatası sayacağını söyledi. Ancak hatalı bir kullanım da yaptığımı düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı