ASUS TUF FX705DU Düşük FPS Sorunu

samogt1234

Decapat
Geçtiğimiz hafta ASUS TUF Gaming FX705DU modelini aldım. Driver'ları kurulu geldi NVIDIA Experience ekran kartını da son sürüme güncelledim, ve ayarladım. Güç seçeneği yüksek performansta ve NVIDIA whisper mode kapalı. Ama LoL gibi bir oyunda bile 60 80 FPS alıyorum orta ayarlar ve yüksek ayarlar arasında fark olmuyor, hepsinde aynı FPS'i alıyorum bilgisayarın özelliklerine göre çok aşağıda. Bunun bir çözümü var mı? bilgisayar özellikleri aşağıdaki gibi, eğer cidden böyleyse 1 hafta içinde iade etmem gerekecek.

İşlemci:AMD Ryzen 7 3750H Processor 2.3GHz (2M cache, up to 4.0GHz)
İşletim Sistemi: -
Bellek: 16 GB DDR4 2400 RAM(Max32GB)
Grafik: NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6GB
Ekran: 17,3", FHD (1920x1080 16:9), 120Hz

Geçtiğimiz hafta ASUS TUF Gaming FX705DU modelini aldım. Driver'ları kurulu geldi NVIDIA Experience ekran kartını da son sürüme güncelledim, ve ayarladım. Güç seçeneği yüksek performansta ve NVIDIA whisper mode kapalı. Ama LoL gibi bir oyunda bile 60 80 FPS alıyorum orta ayarlar ve yüksek ayarlar arasında fark olmuyor, hepsinde aynı FPS'i alıyorum bilgisayarın özelliklerine göre çok aşağıda. Bunun bir çözümü var mı? bilgisayar özellikleri aşağıdaki gibi, eğer cidden böyleyse 1 hafta içinde iade etmem gerekecek.

İşlemci:AMD Ryzen 7 3750H Processor 2.3GHz (2M cache, up to 4.0GHz)
İşletim Sistemi: -
Bellek: 16 GB DDR4 2400 RAM(Max32GB)
Grafik: NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6GB
Ekran: 17,3", FHD (1920x1080 16:9), 120Hz

Bu sisteme düşük gibi geldi biraz aldığınız FPS. Çözebildiniz mi sorunu ? Ben de almayı düşünüyorum aynı cihazdan.

merhaba hocam benim pc mi bozuk bilmiyoru ama cs de 130-140 arası fps alıyorum ve sık sık fps drop oluyor
hocam bence sende sıkıntı yok bende çok sıkıntı var 3 kere garantiye yolladım yani düşükte ve yüksekte gördüğüm max fps 110 yani ben 120ye çıksam şükredeceğim

Hocam bence sende sıkıntı yok bende çok sıkıntı var 3 kere garantiye yolladım yani düşükte ve yüksekte gördüğüm Max FPS 110 yani ben 120ye çıksam şükredeceğim.

@cagri2 https://www.hepsiburada.com/asus-fx...bilgisayar-p-HBV000019BNBJ?magaza=Hepsiburada

Linkteki bilgisayarı 13 şubatta kullanmaya başladım. Bende de CS:GO'da FPS sıkıntısı yaşıyordum. Benim kullandığım bilgisayarda tek kanal 8 GB RAM mevcuttu ve RAM takmadan önce çok sıkıntılıydı, zaten RAM takacaktım yoksa her oyunu oynamak imkansız çünkü artık AAA oyunları oynarken 16 GB zorunlu hale geldi. Yükseltmeyecek olsam iade ederdim. Hemen 8 GB 3200MHz RAM sipariş verip taktım sorunum düzeldi. İade etmekle uğraşmak da istemedim başka bilgisayarım yok çünkü eğer ram'i 'Dual Channel' kullanırsan sorunun düzelebilir. Eğer bu halde bilgisayarın çift kanal ise adına üzüldüm.

Ayrıca CS:GO'da grafik ayarları orta ayarlarda kullanıyorum yüksek ayarlara alırsam yine FPS 120-130 civarlarında geziyor zaten orta ayarlar ile yüksek ayarlar arasında gözle görülür fark göremediğim için önemsemedim ama Apex: Legends'da en yüksek ayarlarda en düşük 90, en yüksek 160, ortalama 120 FPS gibi değerler alıyorum. Yine 1660 Ti gibi bir GPU'nun vermesi gereken performanstan bence düşük bir değer fakat laptop diye pek önemsemiyorum. Sonuçta 1650 Super bir desktop GPU alsan neredeyse laptopun 1,5 2 katı kadar kalın soğutması mevcut. Alet ısınınca da muhakkak performansı düşecektir. Sıcaklık değerlerimde tam yükte genelikle 75-80 derece arası oyununa göre değişiyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus laptopun altı gereğinden fazla yere yakın ben sağ arka ayağının altına küçük bir USB bellek koyma sureti ile altının hava almasını sağlıyorum eğer sizde böyle yaparsanız yararını mutlaka göreceksiniz.

@cagri2 https://www.hepsiburada.com/asus-fx...bilgisayar-p-HBV000019BNBJ?magaza=Hepsiburada

Linkteki bilgisayarı 13 şubatta kullanmaya başladım. Bende de CS:GO'da FPS sıkıntısı yaşıyordum. Benim kullandığım bilgisayarda tek kanal 8 GB RAM mevcuttu ve RAM takmadan önce çok sıkıntılıydı, zaten RAM takacaktım yoksa her oyunu oynamak imkansız çünkü artık AAA oyunları oynarken 16 GB zorunlu hale geldi. Yükseltmeyecek olsam iade ederdim. Hemen 8 GB 3200MHz RAM sipariş verip taktım sorunum düzeldi. İade etmekle uğraşmak da istemedim başka bilgisayarım yok çünkü eğer RAM'i 'Dual Channel' kullanırsan sorunun düzelebilir. Eğer bu halde bilgisayarın çift kanal ise adına üzüldüm.

Ayrıca CS:GO'da grafik ayarları orta ayarlarda kullanıyorum yüksek ayarlara alırsam yine FPS 120-130 civarlarında geziyor zaten orta ayarlar ile yüksek ayarlar arasında gözle görülür fark göremediğim için önemsemedim ama Apex: Legends'da en yüksek ayarlarda en düşük 90, en yüksek 160, ortalama 120 FPS gibi değerler alıyorum. Yine 1660 Ti gibi bir GPU'nun vermesi gereken performanstan bence düşük bir değer fakat laptop diye pek önemsemiyorum. Sonuçta 1650 Super bir desktop GPU alsan neredeyse laptopun 1,5 2 katı kadar kalın soğutması mevcut. Alet ısınınca da muhakkak performansı düşecektir. Sıcaklık değerlerimde tam yükte genelikle 75-80 derece arası oyununa göre değişiyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus laptopun altı gereğinden fazla yere yakın ben sağ arka ayağının altına küçük bir USB bellek koyma sureti ile altının hava almasını sağlıyorum eğer sizde böyle yaparsanız yararını mutlaka göreceksiniz.

Hocam RAM nasıl takılı hiçbir fikrim yok ve nasıl bakıyoruz bilgin varsa ve iletirsen sevinirim bende Apex'te dediğin değerleri alıyorum yani Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'de Ultra ayarlardamin FPS 75 ve 110FPS dahi gördüğü oluyor. Sıcaklık da ben problem yaşıyorum yani 106 dereceyi gördüğüm oldu grantiye gönderdim bugun denediğimde Max 93 oluyordu yani yine çok soğutucu kullandığım halde 93 oluyor.

Geri
Yukarı