ASUS TUF FX705DU Düşük FPS Sorunu

Merhaba bende de sizin bilgisayarın i5 10300h işlemciye sahip modeli mevcut. Bende 8 GB RAM ekledim ve bende de performans artışı oldu fakat CS:GO oyununda FPS en yüksek ayarlarda 80 ile 160 arası sürekli değişiyor, düşük ayarlarda ise 220 ile 120 arası sürekli değişiyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Bu yaşadığım problem sizde de mevcut mu? RAM olarak hangi RAM'i alıp taktınız?

CS:GO'da açılabilecek tüm ayarlar Full şekilde iken 200-300 FPS arası alıyorum. Sizin düşük olmasının sebebi CS:GO'nun işlemci odaklı bir oyun olmasından kaynaklanıyor olabilir. Aldığım RAM'in marka modeli ise Kingston KVR32S22S6/8 8 GB DDR4 3200MHz.

CS:GO'da açılabilecek tüm ayarlar Full şekilde iken 200-300 FPS arası alıyorum. Sizin düşük olmasının sebebi CS:GO'nun işlemci odaklı bir oyun olmasından kaynaklanıyor olabilir. Aldığım RAM'in marka modeli ise Kingston KVR32S22S6/8 8 GB DDR4 3200MHz.

200 ile 300 FPS arası sürekli geziyor mu? Eğer geziyorsa normal mi? Gezmekten kastım mesela dust II'de tamamen hareketsiz dururken geziyor. Sahneler arası gezmesinde sıkıntı yok fakat oyun hiç hareket etmiyorken el başı saniye sayıyorken bile FPS sürekli değişiyor. Aslında bu çok sıkıntı değil ama FPS 144'ün altına sürekli düştüğü için bilgisayar kasıyormuş gibi geliyor. Eğer FPS'i 100'ün altına sabitlersem hiç sıkıntı olmuyor. Ben en yüksek ayarlarda 80 FPS'e kadar düşüş görüyorum. Bende aynı RAM'i alıp taktım. Cevabınızdan anladığım kadarıyla en az i7 veya R5 civarı işlemci içeren modelleri tercih etmeliymişim. Peki çözümü yok mudur ?

200 ile 300 FPS arası sürekli geziyor mu? Eğer geziyorsa normal mi? Gezmekten kastım mesela dust II'de tamamen hareketsiz dururken geziyor. Sahneler arası gezmesinde sıkıntı yok fakat oyun hiç hareket etmiyorken el başı saniye sayıyorken bile FPS sürekli değişiyor. Aslında bu çok sıkıntı değil ama FPS 144'ün altına sürekli düştüğü için bilgisayar kasıyormuş gibi geliyor. Eğer FPS'i 100'ün altına sabitlersem hiç sıkıntı olmuyor. Ben en yüksek ayarlarda 80 FPS'e kadar düşüş görüyorum. Bende aynı RAM'i alıp taktım. Cevabınızdan anladığım kadarıyla en az i7 veya R5 civarı işlemci içeren modelleri tercih etmeliymişim. Peki çözümü yok mudur?

FPS dediğiniz gibi karakter yürür halde iken 200-300 arası değişiyor. Sabit durduğumda ise +20 -20 FPS devamlı değişiyor. Bu değişimin olması çok normal. FPS'im aşırı derecede düşmediği için kasıyormuş hissini hiç deneyimleyemedim. Oyun içinde V-Sync açmanızı öneririm ki en azından drop yediğinizde 200'den 100'e drop değil 144'den 100'e drop yersiniz ve çok belli olmaz. Ayrıca dediğim gibi 10300H 4 çekirdek 8 thread bir işlemciden 10750H veya Ryzen 5 4600H, Ryzen 7 4800H performansı beklemeyin. Çözüm olarak size sunabileceğim ise işlemcinize undervolt yapmanız. Undervolt yaptığınızda ise ekran kartı kullanımınızı inceleyin ve işlemcinizin yeterli besleyip besleyemediğini kontrol edin. Onun dışında şimdilik benim bildiğim bir çözüm yok.

FPS dediğiniz gibi karakter yürür halde iken 200-300 arası değişiyor. Sabit durduğumda ise +20 -20 FPS devamlı değişiyor. Bu değişimin olması çok normal. FPS'im aşırı derecede düşmediği için kasıyormuş hissini hiç deneyimleyemedim. Oyun içinde V-Sync açmanızı öneririm ki en azından drop yediğinizde 200'den 100'e drop değil 144'den 100'e drop yersiniz ve çok belli olmaz. Ayrıca dediğim gibi 10300h 4 çekirdek 8 thread bir işlemciden 10750h veya Ryzen 5 4600h, Ryzen 7 4800h performansı beklemeyin. Çözüm olarak size sunabileceğim ise işlemcinize undervolt yapmanız. Undervolt yaptığınızda ise ekran kartı kullanımınızı inceleyin ve işlemcinizin yeterli besleyip besleyemediğini kontrol edin. Onun dışında şimdilik benim bildiğim bir çözüm yok.

Bende FPS ne yaparsam yapayım hep geziyor ve bu gezme +/- 20 FPS değil +/- 70-80 FPS oluyor ama hiç takılma olmuyor. İşlemcimi undervolt yapamadım. Ayarlama kısımları kapalı ve ne yaptıysam açamadım fakat güç ayarlarından işlemcimi %98'e ayarladım araştırdığım ve ASUS teknik servisin önerdiği kadarıyla bu da bir nevi undervoltmuş fakat CS:GO'da herhangi bir değişiklik olmadı. Aslında bende V-Sync açma taraftarıyım FPS düşmesinden ziyade yırtılmalar için ama inatla 200-300 FPS alınca oyun daha iyi oynanıyormuş gibi lanse ediyor herkes bende açmak istemedim. Fakat sizin en yüksek ayarlarda 200-300 FPS almanız çok ilginç neredeyse 2,5 kat daha performanslı çalışıyor. Eski masaüstü bilgisayarımda i5 9400F takılıydı ve en yüksek ayarlarda 270 ile 300 arası geziyordu. Bahsettiğim işlemci ise sadece 6 çekirdekli ve iş parçacığı olmayan bir işlemciydi.

Bende FPS ne yaparsam yapayım hep geziyor ve bu gezme +/- 20 FPS değil +/- 70-80 FPS oluyor ama hiç takılma olmuyor. İşlemcimi undervolt yapamadım. Ayarlama kısımları kapalı ve ne yaptıysam açamadım fakat güç ayarlarından işlemcimi %98'e ayarladım araştırdığım ve ASUS teknik servisin önerdiği kadarıyla bu da bir nevi undervoltmuş fakat CS:GO'da herhangi bir değişiklik olmadı. Aslında bende V-Sync açma taraftarıyım FPS düşmesinden ziyade yırtılmalar için ama inatla 200-300 FPS alınca oyun daha iyi oynanıyormuş gibi lanse ediyor herkes bende açmak istemedim. Fakat sizin en yüksek ayarlarda 200-300 FPS almanız çok ilginç neredeyse 2,5 kat daha performanslı çalışıyor. Eski masaüstü bilgisayarımda i5 9400F takılıydı ve en yüksek ayarlarda 270 ile 300 arası geziyordu. Bahsettiğim işlemci ise sadece 6 çekirdekli ve iş parçacığı olmayan bir işlemciydi.

9400F işlemcide iş parçacığı bulunur 6 Core 6 thread şeklinde. Sadece Hyper threading özelliği bulunmaz. Ek olarak 9400F 10300H'dan çok daha güçlü bir işlemci. Yine ekstra olarak masaüstüyle Laptop'ın FPS değerlerini karşılaştırmak hiç doğru olmaz. Undervolttan kast ettiğim şey ise işlemcinizi %98'e ayarlamak değildi.
Size benim de yaptığım Turbo Boost kapatma işlemini öneriyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu adımları Ryzen işlemciler için göstermişler ancak yorumlardan gördüğüm kadarıyla Intel'de de yapabiliyorsunuz ve sonuç alabiliyorsunuz. Bir de bunu yapıp deneyin sonuçları benimle paylaşın lütfen.

9400F işlemcide iş parçacığı bulunur 6 Core 6 thread şeklinde. Sadece Hyper threading özelliği bulunmaz. Ek olarak 9400F 10300H'dan çok daha güçlü bir işlemci. Yine ekstra olarak masaüstüyle Laptop'ın FPS değerlerini karşılaştırmak hiç doğru olmaz. Undervolttan kast ettiğim şey ise işlemcinizi %98'e ayarlamak değildi.
Size benim de yaptığım Turbo Boost kapatma işlemini öneriyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu adımları Ryzen işlemciler için göstermişler ancak yorumlardan gördüğüm kadarıyla Intel'de de yapabiliyorsunuz ve sonuç alabiliyorsunuz. Bir de bunu yapıp deneyin sonuçları benimle paylaşın lütfen.

Denedim fakat sonuçlar olumsuz eskisinden daha az FPS alıyorum zaten bende de NFS Heat var ve sıcaklıklar normalde 80 derecenin üstüne hiçbir şekilde çıkmıyor fakat ben grafik ayarlarını Ultra'da oynayamıyorum çünkü 60 FPS'nin altına düşüyor. Bannerlord, BF1 ve Witcher 3 gibi oyunların en üst grafik seviyesinde herhangi bir sıkıntı olmuyor. ASUS'la mı alakalı yoksa benim bilgisayar mı bozuk ya da 10300h kararsız bir işlemcimi anlayamadım ama bu herhalde ilk ve son dizüstü bilgisayarım olacak bundan sonda masaüstüne devam ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı