ASUS TUF Gaming A15 FA507RM-HN082 alınır mı?

Soğutması sınırda denebilir, pil ömrü lazim değilse buna bakabilirsin.

Soğutması sınırda denebilir, pil ömrü lazim değilse buna bakabilirsin.

Monster gibi markalara bulaşmak istemiyorum. Sorunlu çıkma olasılıkları yüksek oluyor. Başka bir öneriniz var mı?

Bu var fakat Monster'ın tongfang kasalı modellerinde sorun yaşama ihtimaliniz düşük.

3 aylık deneyimimden bahsetmek istiyorum bu modelin. Çok araştırarak aldım ve severek kullanıyorum. Öncelikle 140w Rtx3060 olması çok büyük bir avantaj. piyasadaki 110-130w modellerine 10-15 fps fark atıyor ve bu büyük bir avantaj. İşlemcisi 8 çekirdek ve 16 thread. Çok güçlü bir işlemcisi var, DDR5 4800mhz ile geliyor ve bu fiyat bandındaki diğer marka laptoplardan kesinlikle daha iyi. İşlemci güçlü olduğu için ısınması kaçınılmaz. Boşta anlık75-80 arasına gelebiliyor ama hemen 10 saniye kadar fan çalışıyor ve 64-65'e indiriyor. Ben Asus Armoury Create yazılımından sessiz moda alıyorum ve işlemci gücünü sınırlıyor ve oyunları da bu şekilde oynuyorum. Peki sessiz mod nedir ? Sessiz mod dediğim gibi işlemci gücünü kısıyor ve oyunlarda fps'yi 60'a sabitliyor. Böylelikle minimum fan sesi ile birçok oyunu 1080p ultra grafiklerde 60 fps ile akıcı bir şekilde oynuyorum. Gta 5'i 1080p ultra ayarlarda 60 fps sabit oynuyorum ve işlemci sıcaklığı 67-73 derece aralarında geziyor. Bazen anlık olarak 80e geliyor ve fan hızlanıp 67-68e hemen geri düşürüyor. Genel olarak aralıksız 5-6 saat oynayışımın %90'ında 70 dereceyi geçmedi işlemcim. Masa üstü bilgisayarlar bile 80 derecelerde geziyorken bu bilgisayara ısınıyor demek komik kalır sessiz modda. Peki ya ekran kartı sıcaklığı ? Ekran kartım ise 62-63 derecede geziyor. Peki ya sessiz moddan performans moduna alırsam? O zaman fps 60'dan yukarıya çıkar ve işlemci maximum performansını kullanır. Bu durumda işlemci sıcaklığı 67-70 bandından 88-93 bandına çıkar. Evet bu sıcaklıklar klavyenin en üst kısımlarında net hissediliyor ve rahatsız edebiliyor. Aynı durum masaüstü bilgisayarda da geçerli. Kocaman kasanın içerisinde 4-5 tane fan oluyor ve işlemci çoğu oyunda 80-90 derecelerde geziyor birçok inceleme-test videolarında durum böyle. Sadece elimizin altında olmadığı için 80-90 dereceleri hissedemiyoruz masaüstünde. Küçücük ve incecik bir laptopta böyle performanslı bir işlemci ve ekran kartı bi zahmet ısınsın performans modunda. Forza Horizon 4'te 1080p ultrada sessiz modda aralıksız 5-6 saat oynayışımda işlemci 70 dereceyi neredeyse görmedi ve fan sesi neredeyse yoktu. Sessiz mod 60 fps ise gayet akıcıydı. Performans moduna aldığımda fps 120lere ulaştı ve işlemcim 93 derece oldu. Eğer 1080p ultra grafiklerde 60 fps sabit alayım diyorsan ki 60 fps'de herhangi bir kasma donma durumu yok, kesinlikle sessiz modda kullanabilirsin minimum fan sesiyle, hatta forza horizon 4'ü kütüphane gibi sessiz bir ortamda bile oynayabilirsin ki neredeyse fan sesi yok. (Bu arada kütüphanede asla oyun oynamadım, işin şakası o, fan sesinin azlığından dolayı dedim). Monster gibi google chrome açınca fanları coşan bir bilgisayarla kütüphanede rezil olmak ta var. Battlefield 1 deneyimim de çok iyiydi. Sessiz mod 60 fps ile 64 kişilik sunucuda 1080p ultra ayarlarda aralıksız 4-5 saat oynayışımda işlemcim neredeyse 67 dereceyi geçmedi. Genelde 65-66 derecede oynadım. Performans moduna alınca fps değerim 110-130 bandına çıktı ve işlemci sıcaklığım da 93e çıktı. Euro Truck Simulator 2'de ise sessiz mod 60 fps ile genelde 68-73 derece aralarında gezdi işlemcim. Performans modunda 170 fps civarına çıktım işlemcim ise 86-87 dereceyi gördü. Eğer 60 fps bana yeter diyorsan sessiz modda gerçekten 80 dereceye ulaşmıyor işlemci. Rdr 2 Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda sessiz modda bile 80 derecelere ulaşabilir çünkü aşırı sistem isteyen oyunlar onlar. Ama onun dışında Gta 5 Forza Horizon 4 ETS 2 Battlefield 1 gibi oyunları 60 fps'de ortalama 67-72 derece işlemci sıcaklığı ile minimum fan sesi ile oynayabilirsin. Oyun performansı dışında genel olarak tasarımı güzel bir laptop. Kaba değil ve aşırı kalın değil. Sağ, sol, arka ve altta hava çıkışları var ve hatta klavyenin sağ üst tarafında bile var. Ekran konusunda 144 hz, akıcı bir ekranı var. Fakat renk konsratı bana yeterli gelmedi. Daha canlı bir ekran beklerdim açıkçası. Depolama hususu, 512 gb bana yeterli değil, belki sana yeterli gelebilir. Ben ileride 1tb'a yükseltmeyi düşünüyorum. Wifi 6 teknolojisi var, Dolby Atmos yazılımı var, kulaklık ile müzik kalitesi aşırı iyi, harika bass veriyor. Fakat hoparlör için aynısını söyleyemem. Ses seviyesi kesinlikle yetersiz. Arkadaşımın 12.000 liralık monster'ı bundan daha fazla ses çıkartıyor hoparlörde. Şarjı 3 saat falan gidiyor rtx 3060 aktifken, mux switch ile rtx 3060'ı devre dışı bırakınca 6-7 saat gittiği söyleniyor fakat denemedim daha. Son sözlerimi söyleyeceğim zaten baya uzun uzun yazdım soru işareti kalmasın diye, eğer sormak istediğin başka birşey olursa sorabilirsin. Son sözler olarak memnuniyetime 100 üzerinden 85 derdim. 15 puan ekranın cansızlığından ve hoparlörlerin yetersizliğinden kırdım. 60 fps bana yeter diyorsan 1080p ultra'da, sessiz modda gerçekten minimum ses ile ve minimum işlemci sıcaklığı ile masaüstü bilgisayardan bile serin oynayabilirsin. Fakat ben 60 fps'den fazla almak istiyorum dersen performans modunda çoğu oyunda 80-120 fps alırsın fakat işlemcin 93 dereceye dayanabilir. Ki masaüstü bilgisayarların 80-90 derecede çalıştığını farz edersek ders kitabı boyutunda ryzen 7 6800h ve 140w rtx3060'lı bir canavarın 90lı derecelerde çalışması aşırı normal, 300-400 liralık bir termal macun ve ortalama bir laptop soğutucu ile performans modunda 100 fps'ye yakın değerler ile 80 derece işlemci sıcaklığı da elde edilir.

Bu sıcaklıklarda sana bayağı normal gelmiş demekki ki habire sessiz moda alıp canavarinin performansini kisarak kullanmışsın, bu mantığına 3060a bu kadar para vermeye gerek yok 3050 Ti al geç nasıl olsa sabit 60 FPS verebiliyor.

Bu sıcaklıklarda sana bayağı normal gelmiş demekki ki habire sessiz moda alıp canavarinin performansini kisarak kullanmışsın, bu mantığına 3060a bu kadar para vermeye gerek yok 3050 Ti al geç nasıl olsa sabit 60 FPS verebiliyor.
Performans modu değerlerini de söyledim, performans modunda kullanmak için iyi bir termal macun ve laptop soğutucu almayı bekliyorum daha 3 aylık bir cihaz fazla yormak istemedim. Yoksa ömür boyu 60 FPS de kullanmam tabiki de. Eğer almayı düşünüyorsan kesinlikle termal macun ve laptop soğutucu şart, böylelikle 80 derece civarlarında oynanılabilir, masaüstü bilgisayar sıcaklığı elde edilir. Yoksa 92-93 derecelere ulaşıyor full performansta hiçbir soğutucu takviye kullanmadan.

Performans modu değerlerini de söyledim, performans modunda kullanmak için iyi bir termal macun ve laptop soğutucu almayı bekliyorum daha 3 aylık bir cihaz fazla yormak istemedim. Yoksa ömür boyu 60 FPS de kullanmam tabii ki de. Eğer almayı düşünüyorsan kesinlikle termal macun ve laptop soğutucu şart, böylelikle 80 derece civarlarında oynanılabilir, masaüstü bilgisayar sıcaklığı elde edilir. Yoksa 92-93 derecelere ulaşıyor Full performansta hiçbir soğutucu takviye kullanmadan.

İşlemcinin Boost'unu kapat daha da düşüyor.

Benimde şuan sessiz modda oyunlarda 60-68 arası geziyor performansda ise 70 -80 derece

Öyle aham şaham FPS de fark etmiyor ve bence soğuk çalışması FPS'den daha önemli.

Benim de şu an sessiz modda oyunlarda 60-68 arası geziyor performansda ise 70 -80 derece.

Öyle aham şaham FPS de fark etmiyor ve bence soğuk çalışması FPS'den daha önemli.

Turbo'yu denemedim daha oda 80-85 arasıdır tahminim.

Benimde şuan sessiz modda oyunlarda 60-68 arası geziyor performansda ise 70 -80 derece

Turbo'yu denemedim daha oda 80-85 arasıdır tahminim.
İşlemci Boost'unu nasıl kapatabilirim ?

İşlemci Boost'unu nasıl kapatabilirim?

Bir tane video vardı bekle atim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu Boost kapatma şöyle işlemcinin normal hızı 3.1 diyelim bosstla 4.2 oluyor bunu kapatınca 3.1 sabit kalıyor.

Benim bildiğim böyle.

Geri
Yukarı