ASUS TUF Gaming B550M-Plus için RAM önerisi

ekenf

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi 4 adet 8 GB RAM almak istiyorum. RGB olmasını istiyorum. İnternette biraz araştırma yapınca kafam iyice karıştı önerilerinizi bekliyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600.
Anakart: ASUS TUF Gaming B550M-Plus
M.2 SSD: Samsung 1TB 980 Pro (sanırım bu da önemliymiş)
Ekran kartı: ASUS TUF Gaming RTX 3070 OC V2.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'dan D.O.C.P idi sanırım, profili değişince 3600 MHz olarak yola devam ediyor. Benim işlemcide Ryzen 7 5700X, sorun yaşamıyorum
Teşekkürler hocam.
4 adet şu ramden almayı düşünüyorum: XPG 8GB (1x8GB) Spectrix D35G RGB DDR4 3600MHz CL18 1.35V PC Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Bütçen ne kadar? 4x8 GB ile 2933 MHz üstüne çıkabilirsin de 2x16 GB alman daha mantıklı.
Hocam maksadım hem 32 RAM hem de RAM'lerin RGB olması hız olarak 3600 veya çok fark yoksa 3200 MHz düşünüyorum.

ASUS TUF Gaming B550M-Plus modeli "Dual Channel" yani çift ram için tasarlanmış bir model. 2x16 almanız daha iyi. "Quad channel" anakart olmadığı sürece 4 slotu özellikle doldurmaya gerek yok. Ama elinizde 2 adet 8 varsa ve 2 adet daha alacaksanız bir şey diyemem. O zaman değebilir. Ben MSI PRO B550M-P GEN3 4400(OC) kullanıyorum ve bunu aldım; CORSAIR VENGEANCE. Bir kaç ay oldu ve memnun kaldım.

ASUS TUF Gaming B550M-Plus modeli "Dual Channel" yani çift ram için tasarlanmış bir model. 2x16 almanız daha iyi. "Quad channel" anakart olmadığı sürece 4 slotu özellikle doldurmaya gerek yok. Ama elinizde 2 adet 8 varsa ve 2 adet daha alacaksanız bir şey diyemem. O zaman değebilir. Ben MSI PRO B550M-P GEN3 4400(OC) kullanıyorum ve bunu aldım; CORSAIR VENGEANCE. Bir kaç ay oldu ve memnun kaldım.
Teşekkürler hocam öneriniz için.

Hocam peki 4 adet RAM takarsam ne gibi bir dezavantajı olur?

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam öneriniz için.

Hocam peki 4 adet RAM takarsam ne gibi bir dezavantajı olur?
Ya ben çok okudum reddit vs filan almadan önce. Doğrudan büyük bir dezavantaj yok. Ama faydası da yok çünkü zaten 2'si dual geri kalan 2'si ise single çalışacak. Onun yerine dual performanslı 16 kullanmak daha mantıklı gelmişti. İleriye dönük 16 almak da mantıklıydı, 2 yuva hala boş. Bir de içeriyi doldurmak da iyi değil hava akışı için diyenler var mesela. Eğer Quad değilse boşuna doldurmayın slotları diyorlardı. Dual 16 daha dengeli ve performanslı olur diye yorumlar vardı. Ben genelde yabancı sitelere baktım. Size de tavsiye ederim bi inceleyin.

Ama faydası da yok çünkü zaten 2'si dual geri kalan 2'si ise single çalışacak.

Hayır. 2 kanal destekleyen 4 slotlu anakartlarda kanallar 2 slota bölünmüş durumda, 4 slot da doluyken Single Channel çalışmaları mümkün değil.

2×16 GB bütün slotları doldurmayıp yükseltme şansı bırakması ve çoğu anakartın 4 slot doldurulduğunda Overclock potansiyelini düşürmesi yüzünden 2×16 GB bellek almak daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı