Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) Okunur mu?

Okunmaz takıntı yaptınız iyice şu bölümü. Bir ara da ecza ecza diye ölüyordu millet.

Okunmaz takıntı yaptınız iyice şu bölümü. Bir ara da ecza ecza diye ölüyordu millet.

Eczacılık eğer ilçelere eczane açma kontenjan sınırı getirilmeseydi halen iyi bir bölümdü, ne zaman sınır geldi bölüm bitti. YBS için aynı durum söz konusu değil, iki bölümün dinamikleri bambaşka. Kendini geliştiren bir YBS öğrencisi için bölüm gayet güzel imkanlar sunuyor. Eşit ağırlık alanında aylık ortalama kazancın ve iş istihdamının en yüksek olduğu bölümlerden birisi.

İşin donanım tarafında ilerleyecekseniz Endüstri Mühendisliği yerine her ne kadar eğitimi çok daha zor olsa da Makine Mühendisliği veya Elektrik-Elektronik Mühendisliği okumanızı öneririm. Endüstri Mühendisliği bölümü mühendislik olmasına rağmen mezunları bir İşletme-İktisat mezunları gibi işin teknik tarafından ziyade yönetim ile alakalı pozisyonlarda ağırlıklı olarak çalışıyorlar.

Endüstri Mühendisliği dediğim gibi teknik bir alan olmadığı için çalışacağınız şirkete göre kazancınız değişkenlik gösterir, iyi bir şirkette çalışırsanız elbette daha fazla kazanç sağlarsınız, ancak daha düşük ölçekli start-up şirketlerde bir makine teknisyeninden az kazanmanız mümkün.

Bizim şirkette analistlerin neredeyse hepsi YBS mezunu, bilgisayar mühendisliği mezunlarının sayısı daha az bu alanlarda. İş analistliği, veri analistliği gibi yazılımın daha analistlik tarafındaki işlerde YBS diploması şartı çoğu iş ilanında yazar. Açıköğretim diploması ile örgün farkı işe alımlarda çok fark ediyor, benim çalıştığım şirkette yeni mezun işe alımlarda açıköğretim ve 2 yıllık mezunlarını ön eleme aşamasında, mülakat kısmına dahil etmeden eliyorlar. Şu anda çoğu şirket bu şekilde diploma ön elemesi yapıyor, o açıdan örgün okumak her daim avantajlıdır bile demeyeceğim, iş bulmak için örgün okumak şart.
Hocam ders zorluğu diye diye üniversite hayatını yaşamadan ot gibi okumak istemiyordum. O yüzden ybs yönelmiştim ama yapacak bir şey yok bu zamana kadar meslek lisesi makine öğrencisiydim, bundan sonra da devam etmek gerekiyor sanırım.

Ne okunur, sen söyle biz yapalım. İnsanları okunmaz diyerek negatif algı basmanın bir manası yok. Okunur gayet güzel okunur arkadaşlar. Bu arkadaş ne okuyor bilmiyorum ama her mesleğin bir alıcısı var, sadece kendini geliştirmeye bakıyor. Özellikle bu bölümde. Sadece gideceğiniz üniversitenin eğitim programına bakın. Yazılım için istiyorsanız yazılım ağırlıklı bir müfredat tercih edin.

Yorumun zaten yanlış anlama ama çok cahilce YBS ile ezca ile arasında dağlar kadar fark var YBS'nin önü bir asır boyunca kapanmaz YBS dediğin bölümde iş analistliğinden proje yöneticiliğine oradan ik ya pazarlamaya aklına gelebilecek çoğu yazılım alanı ve yönetim alanlarına eleman yetiştiren bir bölüm bu saydıklarım eğer önü kapanırsa YBS'ninde kapanır :) ezca dediğin tek bir meslek ama YBS meslek değil. Evet takıntı yapanlar var gerçekten bu bölüme girecek arkadaşlar girişimci ruhunuz varsa girin yoksa vezir de olursunuz rezilde

Eczacılık eğer ilçelere eczane açma kontenjan sınırı getirilmeseydi halen iyi bir bölümdü, ne zaman sınır geldi bölüm bitti. YBS için aynı durum söz konusu değil, iki bölümün dinamikleri bambaşka. Kendini geliştiren bir YBS öğrencisi için bölüm gayet güzel imkanlar sunuyor. Eşit ağırlık alanında aylık ortalama kazancın ve iş istihdamının en yüksek olduğu bölümlerden birisi.

Hakim Savcı olacağımı bilsem düşünmeden hukuk okurdum her ülkede en prestijli meslek bence sağlam avukat için de aynısı geçerli

Hakim Savcı olacağımı bilsem düşünmeden hukuk okurdum her ülkede en prestijli meslek bence sağlam avukat için de aynısı geçerli

Hukuk prestijli bir bölüm ancak aylık ortalama kazanç ve iş bulma oranı bakımından TÜİK Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri raporuna göre YBS'nin gerisinde kalıyor.

Hakim savcı olacağımı bilsem düşünmeden hukuk okurdum her ülkede en prestijli meslek bence sağlam avukat için de aynısı geçerli.

Yakında ülkenin %20'si avukat olacak prestij evet ama biz hep TV'lerde iş adamlarından bahsediliyor avukatlardan değil bana kalırsa en prestijli meslek cerrahlıktır.

Geri
Yukarı