ASUS TUF Gaming B550M+ ve Ryzen 5 3600 için PSU ve kasa önerisi

Bütçe
10000

arici

Femtopat
Merhabalar oyun geliştirme ve yazılım işleri için bir sistem topluyorum parçalar aşağıdaki gibidir. Şu an MacBook Pro 16' kullanıyorum ama 3D renderlarda sistemi kilitliyor baska islem yapamiyorum o yüzden render vs isleri halletmek için bir sistem olacak bu bilgisayar. Şimdilik ayırdığım bütçe 8000-10000 arası oldugundan en optimize parçaları seçmeye çalıştım. Ana fikrim ileriye dönüşlü bir anakart olması ve gelecek sene ekran kartı ve Zen 3 işlemciler ile çalışabilecek olmasıydı.

Sistemi çok kuvvetli oyunlar oynamak için kullanmayacağım fakat işim gereği ar-vr uygulamalar/oyunlar geliştiriyorum ve kullandığımız oyun motorlarında işlemci çekirdeği onemli. Ekran kartını da AMD 5700 ile değiştirmeyi hedefliyorum. Seneye bir 10000 TL daha bütçe ayırarak sistemi tamamlamayı hedefliyorum.

Sistem uyumu hakkında yorumlarınızı ve bu sistem için sağlam hava akışı iyi olan kasa ve PSU önerisi rica ediyorum. Kasa ve PSU toplam 1500 TL'yi geçmek istemiyorum mümkün olduğunca fiyatı düşürmek istiyorum fakat bir bilen olarak derseniz ki bunu almalısın bundan daha ucuzu olmaz gibi bir şey, o zaman o yorumları da almaktan memnun olurum.

Bu arada ASUS sitesinde 8+2 pin olarak geçiyor ama ona göre bir PSU bulamadım ben.

Anakart: ASUS TUF GAMING B550M-PLUS 4600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 HDMI DP mATX Anakart
Islemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
Ekran karti: ASUS AREZ DUAL Radeon RX580 OC 8GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
Bellek: GSKILL 32GB (2x16GB) Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram
SSD: XPG 1TB SX8200 PRO PCIe Gen3x4 M.2 SSD (3500MB Okuma / 3000MB Yazma)

Toplam =7373TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen 750W'lık bir PSU sisteme yeterli olacaktır. Tavsiye edeceğim güç kaynağı tam modüler olacağından kasa içerisindeki gereksiz kablo karmaşasından da kurtulacaksınız. Buna ek olarak Seasonic markası Avrupa standartlarında en iyi güç kaynağını üreten firmalardan bir tanesidir.

-Seasonic FOCUS Plus 750 Gold

İtopya üzerinden almanızı önermem. Sistem için bütçe nedir? Tek tek olur mu yoksa hazır mı olsun?

İtopya şart değil, sadece seçtiğim parçalar genel olarak karşılaştırdığımda orada daha ucuz olduğundan tek bir yerden toplatmak daha mantıklı geldi.
Hazır sistem de olabilir fakat anakart kesinlikle ileri yönlü olmalı. Şu an düşüncem 8000 TL civarına toplamak ama duruma göre 10000'e kadar çıkabilirim.
Muhtemelen 750W'lık bir PSU sisteme yeterli olacaktır. Tavsiye edeceğim güç kaynağı tam modüler olacağından kasa içerisindeki gereksiz kablo karmaşasından da kurtulacaksınız. Buna ek olarak Seasonic markası Avrupa standartlarında en iyi güç kaynağını üreten firmalardan bir tanesidir.

-Seasonic FOCUS Plus 750 Gold
Teşekkürler öneriniz için yalnız anakart ile uyumlu mu acaba? Asus sitesinde net bir ifade bulamadım ben nasıl bir soket gerekli gibi. x570 modellerinde 8+4 gibi kullanılıyordu fakat b550m için ne gerekli bilemedim. Bir de kasa + psu toplam 1500tl ayırmayı düşünüyorum önerdiğiniz psu bütçenin neredeyse tamamını alıyor.

Tek tek sitelerden alıp montaj yapabilir misiniz?

10.350-3600-B550E-RX 57000 XT:

RX 5600 XT:
Pc Toplama Sihirbazı

8.500-3600-B550 PLUS-RX 5600 XT:

Teşekkürler öneriler için. Montaj yapabilirim sorun olmaz ayrı yerlerden de alabilirim.
Önerdiğiniz sistemlerdeki ekran kartları benim için çok gerekli değill şu anda gereksiz fiyat yükseltiyor ve bu nedenle diğer parçaların özelliklerini düşürmek zorunda kalmışsınız sanırım.
Ben zaten aralık ayında bu kadarlık yeni bir bütçe daha çıkarıp ekran kartı ile işlemciyi yükselteceğim şu anda 580 benim işimi görür.
Anakart için de nasıl bir fark var acaba bilemedim benim seçtiğim ASUS TUF B550'nin bildiğiniz kötü yanları var ise paylaşabilir misiniz? 2300 lira verdikten sonra X570 almayı düşünebilirim ama arada 1000 lira fark var o yüzden B550 seçmiştim.

Teşekkürler öneriniz için yalnız anakart ile uyumlu mu acaba? Asus sitesinde net bir ifade bulamadım ben nasıl bir soket gerekli gibi. x570 modellerinde 8+4 gibi kullanılıyordu fakat b550m için ne gerekli bilemedim. Bir de kasa + psu toplam 1500tl ayırmayı düşünüyorum önerdiğiniz psu bütçenin neredeyse tamamını alıyor.

Rica ederim, uyumluluk konusunda sorun görünmüyor. Maalesef ki fiyatı oldukça artmış ürünün. 1100-1200 bandında görünüyor. Doların artması her şeyi etkiledi tabii.

Hemen almıyacaksanız anakart olarak B550 Aorus Master bekleyin.

Ekran kartı olarak Gtx 1650 Super alınabilir o zaman.

Tek tek:

Anakart ve PSU konusuna öncelik verdim özellikle.

Hemen almıyacaksanız anakart olarak B550 Aorus Master bekleyin.

Ekran kartı olarak Gtx 1650 Super alınabilir o zaman.

Tek tek:

Anakart ve PSU konusuna öncelik verdim özellikle.

İlginiz ve zamanınızı harcadığınız için gerçekten çok teşekkür ederim fakat benim sorduğum sorular hiçbir cevap vermeyen paylaşımlar yapıyorsunuz. Aslında ben zaten bir sistem paylaştım bunun uyumunu soruyorum ve 1500 liraya psu ile kasa önerisi istemiştim.

Hiçbir ürünün fanı değilim tabiiki de alternatif önerilerine açığım ama sisteme hiçbir yorum yapmadan direk yeni bir sistem önerisinde bulunmanız benim bir işime yaramıyor malesef. Özellikle de benim paylaştığım sistemin ram'i 3600mhz 32gb siz 3200mhz 16 gb yolluyorsunuz, ssd deseniz onda da özellik olarak düşüyorsunuz. Ekran kartı gereksiz şuanda sadece sistemde durması için istiyorum birkaç ay sonra satıp yenileyebilirim diyorum 2 katı fiyatlı ekran kartı ekliyorsunuz ve hiç bir açıklama yok.

Eminim niyetiniz iyidir o kadar uğraşıp sistem paylaşıyorsunuz fakat yazılan mesajları okuduğunuzu düşünmüyorum.Emeğiniz için çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı