ASUS TUF Gaming VG24VQ vs VG249Q

Mor Fasulye

Hectopat
Yer
Ankara
Selamlar.
Bu iki monitör arasında kaldım ve %60 IPS, %40 VA olanı alacağım. 1. sorum şu, VA olan 3000:1 kontrast oranına sahipken IPS olan 1000:1 kontrast oranına sahip. Bu oranlar arasında çok fark var mı? 2. sorum ise Vatan'dan alacağım için bildiğim kadarıyla mağazada test etme şansım var ürünleri. Ne tür şeyleri test etmeliyim? Ölü piksel ve Ghosting var mı yok mu bunları test edeceğim ama başka test etmem gereken şeyler var mı? Örneğin bu IPS Glow mu ne diyorlar onu nasıl test edeceğimi bilmiyorum, bu konular hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Ayrıca Vatan'dan olmak şartıyla başka monitör önerilerine de açığım.

VG24VQ öneririm, 27" versiyonunu kullanıyorum ve memnunum.

Eğer siyahların görüntüsü sizin için önemliyse aradaki kontrast farkı kendini hissettirecektir.

IPS glow değil de ışık sızması diyelim, ışık sızmasının hiç olmadığı bir ürün bulmanız zor olacaktır. Bunu en iyi test etme yolu monitör açıkken tamamen siyah bir ekran açmak olacaktır.

Vatan'da satın aldıktan sonra ölü pixel testi yapıyolar sadece. Sen almadan önce mağazada bütün modeller standlarda açık hazır video oynatıyo zaten. Hepsi aynı videoyu oynattığı için farklarına bakıp tercih edebilirsin.

Film izlerken, oyun oynarken renklere aşırı fazla dikkat etmiyorsan fark etmezsin bile kontrast oranı farkını. Genelde video düzenleyen insanlar, fotoğrafçılar falan dikkat ediyor kontrast oranına.

Arkadaşlar peki sizce 1 ay beklemeye değer mi? Yani fiyatı inanın 1680'den 1600'e bile düşse olsa çok ama çok işime yarar.
Vatan peşin fiyatına 6 taksit yapan bi yer. 80 lira gibi bi fark ayda 15 lira yapar. Ben beklemek istemediğim için bindim arabama gittim Armada karşısındaki Vatan'a. Aynı gün içinde sistem montajı oldu ve 2 monitörü de teslim aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı