Elektronik Asus TUF Gaming VG27AQL1A 27" 10.559 TL

Bu modelin VG279QL1a IPS modelini kullanıyorum 1080p 27 inç 10 bit altını çizerek söylüyorum inanılmaz bir monitör. Farklı markanın 2K modellerinden çok daha canlı ve akıcı bir panele sahip. Abisini düşünemiyorum parmak ısırtan sanırım :)

Fiyat güzel de şu an alamam ya, Mayıs başı alabilirim en erken.

Bir de galiba bunu alacağım;

Bu modelin VG279QL1a IPS modelini kullanıyorum 1080p 27 inç 10 bit altını çizerek söylüyorum inanılmaz bir monitör. Farklı markanın 2K modellerinden çok daha canlı ve akıcı bir panele sahip. Abisini düşünemiyorum parmak ısırtan sanırım :)
Ne zaman insanımız kullandığı malı övmeyi bırakacak o zaman bilinçli tüketici olacak.
1) Çok daha canlı olamaz. Zira o segmentte de yüksek segmentte de pek çok yüksek gamut iyi montör var.
2) Ne kadar akıcı olduğunu bilmiyorum ama o segmentte 2K'nın aksine (IPS, 144-180Hz) hem görüntü kalitesi çok iyi olan hem çok hızlı olan bir monitör yok.
3) 2K ile canlılığın ve hızın bir alakası yok.
Ufaktan 2k monitör bakınıyorum ama önümüzdeki aya planlıyordum zorlayıp kendimi alsam mı ya.

@FantastikTürk @Saint Lucia üstatlar ne dersiniz monitör için, kaçırılmayacak bir fırsat mıdır?

Öncelikle bu fiyatta nasıl monitörler kaldı bilmiyorum. Diğer monitörlerin fiyatı çok arttı ve daha iyi monitör kalmadıysa fiyatına göre iyi olabilir. Artık araştırırsınız vaktim yok tekrar bakmaya hepsine. Bu yüzden G2724D ile karşılaştırayım. G2724D'den gamut dışında her anlamda daha kötü bir model:
  • Kontrast G2724D çok daha yüksek.
  • Siyah tekdüzelik Dell çok daha iyi. Tabii bu biraz da şans işi.
  • Dell her Hz'de daha hızlı.
  • SDR'da Dell açık ara daha parlak. HDR çoğunuz kullanmayacağınızdan ve HDR'ları çok kötü olduğundan önemli değil ama HDR'da eşitler. Asus da SDR'da kötü değil ama sınırda.
  • Renk doğruluğu G2724D daha iyi. Asus'ta sRGB modu olsa dahi sRGB gamutuna sınırlamadığından sRGB içerikte renkler olması gerekenden çok daha canlı oluyor. Ancak alan çoğu kişi sRGB modunu falan kullanmadığına göre çok da önemli değil. Kalan renk doğrulukları fena değil ancak Dell biraz daha iyi. İkisi de üzmez.
  • Asus'un renk gamutu açık ara daha iyi (DCI %95 vs %86)
  • Dell PS5'te daha iyi çalışıyor.
  • Çok önemli değil ama Dell 165Hz'de 10 bitken Asus 120Hz'de 10 bit olmalı. Çünkü DP1.2 Asus.
  • Yine çok önemli değil ama Asus'ta USB portu varken Dell'de yok.

Dell olsa bu fiyata Asus olan alınmaz. Ancak dediğim gibi fiyatlar değişti.

Sıfırı 13K. Çok büyük bir fırsat değil gibi ama fiyatına değer mi? 2K monitör alma kıyısındayım. İkinci el bir Gigabyte G27Q bulmuştum 7K 'ya garantili. Ne dersiniz?

@FantastikTürk Üstat teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. O halde şimdilik bütçeyi zorlamaya değmez gibi.
Dell stoklara gelince rakama göre bakarız artık. Zaten iş ciddiye bindiği vakit yeni konu açarım.

@FantastikTürk Üstat teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. O halde şimdilik bütçeyi zorlamaya değmez gibi.
Dell stoklara gelince rakama göre bakarız artık. Zaten iş ciddiye bindiği vakit yeni konu açarım.
Dell'in stoklara gelip gelmeyeceği ve gelse bile hangi fiyattan geleceği belli değil.

1 ay önce 7.5K'ya en iyi 144-180Hz 2K IPS alırken (Acer XV272U V) şimdi daha kötüsü 10-11K olmuş. Fiyatlar uçtu. Ve ben takip etmedim. Yeni fiyatlardaki monitörleri de oturup tek tek incelemedim. O yüzden öneri yapmıyorum şu anlık.

Geri
Yukarı