Çözüldü ASUS TUF M3 fare klavye olarak görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmreCanTuna

Kilopat
Makaleler
32
Yer
Çorlu/Tekirdağ
Lafı dolandırmadan soruna geçiyorum. ASUS TUF M3 fare aldım. Yazılımını kurduktan sonra veya kurmadan önce bilgisayarıma taktığım zaman bilgisayar fareyi hem fare hem de klavye olarak görüyor. Aşağıdaki resimde aygıt yöneticisinde işaretli HID klavye aygıtını sistemden kaldırınca bilgisayarım fareyi sadece fare olarak görüyor. Fakat tekrar sistemi aç kapa ya da donanım değişikliklerini tara deyince yine HID klavye aygıtı geliyor ve fare yine hem fare hem klavye olarak gözüküyor. Oyunlarda FPS düşüklüğüne neden oluyor. Sebebi nedir, nasıl çözülür?
Gigabyte H81M-DS2.
i5 4460.

Anakartım için güncel chipset sürücüsünü bulup atarsanız onu kurup deneyebilirim. Belki sorun ondandır. @Recep Baltaş

Ekran Görüntüsü (240).png

Ekran Görüntüsü (241).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam sorunu Armoury Crate yazılımını kurarak çözebildim. Daha doğrusu fare yine klavye olarak gözüküyor onda bir değişim olmadı fakat aygıt yöneticisinde klavye kısmında HID klavye aygıtı yerine artık Tuf Gaming M3 yazıyor. Oyunlarda herhangi bir FPS drop vs. şu an için yaşamıyorum. Asus yetkililerine buradan seslenmek istiyorum. Düzgün tek bir yazılım yapmak bu kadar zor mu? Madem doğru düzgün çalışmıyor, neden ROG Armoury yazılımını satın aldığım farenin sürücü kısmında görüyorum. Ben ilk etapta onu kurmuştum ve taktığım fareyi görünce tekrar yazılımını irdelemedim. Ayarlarımı yapıp kapadım. Sorunumu çözen yazılımı da beğenmedim zaten. Görev yöneticisinde gıldır gıcık bir ton şey çalışıyor. Şu an ROG Armoury yazılımını sildim. Sadece Armoury Crate yazılımı yüklü.
İlgilendiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. @BamTeli
Ekran Görüntüsü (246).png

Allah için bu nedir arkadaş. Alt tarafı tek bir fare kullanacağım. Çektiğimiz derde bak.

Ekran Görüntüsü (248).png

Ekran Görüntüsü (249).png
Lafı dolandırmadan soruna geçiyorum. ASUS TUF M3 fare aldım. Yazılımını kurduktan sonra veya kurmadan önce bilgisayarıma taktığım zaman bilgisayar fareyi hem fare hem de klavye olarak görüyor. Aşağıdaki resimde aygıt yöneticisinde işaretli HID klavye aygıtını sistemden kaldırınca bilgisayarım fareyi sadece fare olarak görüyor. Fakat tekrar sistemi aç kapa ya da donanım değişikliklerini tara deyince yine HID klavye aygıtı geliyor ve fare yine hem fare hem klavye olarak gözüküyor. Oyunlarda FPS düşüklüğüne neden oluyor. Sebebi nedir, nasıl çözülür?
Gigabyte H81M-DS2.
i5 4460.

Anakartım için güncel chipset sürücüsünü bulup atarsanız onu kurup deneyebilirim. Belki sorun ondandır. @Recep Baltaş

Eki Görüntüle 805689

Eki Görüntüle 805697
Sebebini tam olarak bilemiyorum ama aygıt yöneticisinden klavyeyi devre dışı bırakıp denediniz mi? Kaldırmayın ama devre dışı bırakın.

Sebebini tam olarak bilemiyorum ama klavyeyi devre dışı bırakıp denediniz mi?
Bilgisayara sadece fareyi takıyorum, başka hiçbir USB aygıt takmıyorum. Taktığım an klavye kısmına da HID klavye aygıtı geliyor. Onu cihazdan kaldırınca fare bilgisayar tarafından normal bir şekilde sadece fare olarak algılanıyor. Sağ tıklayınca HID klavye aygıtı için herhangi bir devre dışı bırak seçeneği çıkmıyor. Sadece cihazdan kaldırabiliyorum. Ben kaldırdıkça o kendisi sürekli internet olsun olmasın yeniden geliyor. Yeniden yüklenmesini engellesem sorunum ortadan kalkacak gibi duruyor ama bir türlü çözüm sağlayamıyorum.
Bilgisayara sadece fareyi takıyorum, başka hiçbir USB aygıt takmıyorum. Taktığım an klavye kısmına da HID klavye aygıtı geliyor. Onu cihazdan kaldırınca fare bilgisayar tarafından normal bir şekilde sadece fare olarak algılanıyor. Sağ tıklayınca HID klavye aygıtı için herhangi bir devre dışı bırak seçeneği çıkmıyor. Sadece cihazdan kaldırabiliyorum. Ben kaldırdıkça o kendisi sürekli internet olsun olmasın yeniden geliyor. Yeniden yüklenmesini engellesem sorunum ortadan kalkacak gibi duruyor ama bir türlü çözüm sağlayamıyorum.
Ekran Görüntüsü (242).png

Şunu cihazdan kaldırınca sorun ortadan kalkıyor. Ama geri yükleniyor. Tamamen engellememin bir yolu var mı?

Eki Görüntüle 805746
Şunu cihazdan kaldırınca sorun ortadan kalkıyor. Ama geri yükleniyor. Tamamen engellememin bir yolu var mı?
Buradan işletim sisteminize uygun destek yazılımınızı indirerek kurun ve tekrar deneyin. Bakalım sorun devam ediyor mu?

Buradan uygun destek yazılımınızı indirerek kurun ve tekrar deneyin. Bakalım sorun devam ediyor mu?
Hocam buradaki yazılım yüklü olsun veya olmasın hiçbir şekilde etki etmiyor. Sürekli klavye ve fare olarak görüyor bilgisayar.

Çok ilginç. Peki kullandığınız işletim sistemi nedir?
Ekran Görüntüsü (243).png

Sorunum bu arkadaşın açtığı konuyla birebir aynı diyebilirim. Oyunda fareyi hareket ettirmezsem hiçbir drop girmiyor. Ama fareyi hareket ettirmeye başladığım zaman FPS epey düşüyor. Ben hertz düşürmeyi denedim ama sonuç alamadım. Alabildiğim tek sonuç aygıt yöneticisinden fareyi takınca yüklenen HID klavye aygıtını silmek. Onu silince her şey normal çalışıyor. FPS drop vs. yemiyorum. Ama o da çok kısa süreli bir çözüm oluyor çünkü fırsat buldukça geri yükleniyor ve bilgisayar tekrar fareyi klavye olarak görmeye başlıyor.
Ekran Görüntüsü (244).png

Eki Görüntüle 805806
Sorunum bu arkadaşın açtığı konuyla birebir aynı diyebilirim. Oyunda fareyi hareket ettirmezsem hiçbir drop girmiyor. Ama fareyi hareket ettirmeye başladığım zaman FPS epey düşüyor. Ben hertz düşürmeyi denedim ama sonuç alamadım. Alabildiğim tek sonuç aygıt yöneticisinden fareyi takınca yüklenen HID klavye aygıtını silmek. Onu silince her şey normal çalışıyor. FPS drop vs. yemiyorum. Ama o da çok kısa süreli bir çözüm oluyor çünkü fırsat buldukça geri yükleniyor ve bilgisayar tekrar fareyi klavye olarak görmeye başlıyor.
Eki Görüntüle 805822
Anlıyorum.
Bunları indirip kurmayı dener misiniz? Windows size bu sürümün eski olduğunu söyleyebilir. Yine de yüklemeyi seçin. Anakartınızın kendi sayfasından.

Anlıyorum.
Bunları indirip kurmayı dener misiniz? Windows size bu sürümün eski olduğunu söyleyebilir. Yine de yüklemeyi seçin. Anakartınızın kendi sayfasından.
Maalesef bunlar da bir işe yaramadı. İkisini de kurdum ama bilgisayar inatla fareyi klavye olarak görmeye devam ediyor. Format atsam düzelme ihtimali var mı?

Maalesef bunlar da bir işe yaramadı. İkisini de kurdum ama bilgisayar inatla fareyi klavye olarak görmeye devam ediyor. Format atsam düzelme ihtimali var mı?
Sanmıyorum. Elinizde başka bir bilgisayar varsa ona takıp dener misiniz? Onda da iki aygıt olarak mı görünecek? Ben fareden şüpheleniyorum.

Geri
Yukarı