ASUS TUF VG249Q vs ASUS TUF VG24vq

EndlessNight

Decapat
Daha fazla  
İki monitör arasında kaldım, hangisini seçmeliyim?

Monitörler: ASUS TUF VG24VQ / ASUS TUF VG249Q.

Lütfen bu monitörleri boş ver şunları al gibi şeyler yazmayın!

Son düzenleme:
Bu daha iyi olur curved.
Bu da düz.
TUF monitörlerin siyahları iyi değil ve renk yelpazeleri düşük.

Bu daha iyi olur curved.
Bu da düz.

TUF serisiyle alakalı bir durum değil bu. Panel ile alakalı bir durum. Ancak her modelinde bu durum yok.
Kullandığım modelde ben sorun görmüyorum. sRGB modda kullanınca daha iyi sonuçlar alınıyor.
sRGB kullanımda sadece parlaklık azalması oluyor ne yazık ki. Tek eksi yönü bu. Ancak alışınca rahatsız etmiyor.

MPRT panellerin hepsinde bu durum var. Bu durumdan etkilenmemek için MPRT olmayan panele sahip monitör tercih etmek şart.

Bu daha iyi olur Curved.
Bu da düz.

24GN650-B'yi almayı düşünüyordum ama çoğu kişi almamamı söyledi, ghosting sorunu bildiren kişilere Ghosting'in ne olduğunu bilmediklerini söylemişler, aşırı komik bir durum.

TUF serisiyle alakalı bir durum değil bu. Panel ile alakalı bir durum. Ancak her modelinde bu durum yok.
Kullandığım modelde ben sorun görmüyorum. sRGB modda kullanınca daha iyi sonuçlar alınıyor.
sRGB kullanımda sadece parlaklık azalması oluyor ne yazık ki. Tek eksi yönü bu. Ancak alışınca rahatsız etmiyor.

MPRT panellerin hepsinde bu durum var. Bu durumdan etkilenmemek için MPRT olmayan panele sahip monitör tercih etmek şart.

Hocam ghosting durumu nasıldır?

Hocam ghosting durumu nasıldır?

Böyle bir sorunu kendi cihazımda göze batarcasına veya detaylı incelemede rahatsız eden bir etken görmedim.
Panel türü sebebiyle yokta diyemem. Varsa da dikkat çekmeyecek kadar var ki sorun yaşatmıyor bana.
IPS MPRT ile VA panelleri kıyaslamamak lazım. VA panelde bu sorunu net bir şekilde görebiliyoruz. Ancak IPS panelde ciddi bir detay incelemesi şart. Cihaz olmadan da net bir sonuca varmak imkansız.

MPRT IPS paneller için 1 ms değerinin gerçek olduğunu kesinlikle inanmıyorum. Bu değer 2 ile 3 ms arasında ama griden griye. Ciddi testlere girdiğiniz zaman 4 ile 6 ms arasında gerçek ms değeri çıkacaktır.
VA paneller ise daha vahim durumda.

Geri
Yukarı