ASUS TUF VG27AQML1A alınır mı?

Hangi model icin konusuyorsun?

Fazlasiyla overpriced bir urun, arada 6K'ik bir fark yok luzumsuz harcama. Ustelik VG27AQML1A'nin kontrast ve SDR parlaklik bakimindan ustunlugu bile var.

Fazlasiyla overpriced bir urun, arada 6K'ik bir fark yok luzumsuz harcama. Ustelik VG27AQML1A'nin kontrast ve SDR parlaklik bakimindan ustunlugu bile var.
Fakat birisi 280hz de 8bit+frc çalışırken asus sadece 144hz de 10bit olarak çalışabiliyor hocam onu da katmak lazım. 260hz de 8bit olarak çalışıyor. Benim bildiğim kadarıyla dell in görüntüsü daha iyi.

Hocam öncelikle bu gösterdiğiniz ASUS monitör fiyatının bandında çok da bulunmayacak bir ürün. Fazla inceleme yok çünkü satıldığı ülkeler az ve piyasada biraz yeni bir ürün. Ama biraz da hafife alınmış bir ürün kendisi maalesef çok da inceleme gelmez diye düşünüyorum bundan sonra.
Ürünün eksilerini söyleyeyim:
-İstediğiniz seviyede renkleri çok da güzel vermez fakat ips panele göre gayet başarılı bir şekilde renkleri sunar.
-260hz OC ile erişilebiliyor neden bilmiyorum ama Native 240hz.
-Hoparlörleri kötü.
-10 bit sadece 144hz de mevcut.
-HDR yeterli seviyede.
-Fiyat biraz uçuk ama özelliklerine göre normal.
Artılar:
-Standı diğer yükseltme ayarı olmayanlara göre çok daha iyi.
-Renk ve kontrast baya baya yeterli ips'e göre.
-Ekran baya büyük.
-240hz ve 2k yeterli seviyede güzel görüntü veriyor.
-Her 2 sync teknolojisi mevcut (adaptive-sync).
-Soket sürümleri güncel hdmi bile size yarar.
-Gecikme, blur ve ghosting gibi sorunlar gayet düşük.
Benim önerim bu monitör piyasanın tam ortası olduğu için her şeyi iyi seviyede yapabilirsiniz ama saf ve baya canlı renk sahibi monitör arıyorsanız bu değil maalesef. Ayrıca 8 bit ve 10 bit farkını insan gözü aşırı görmez zaten aradaki farkı az yerlerde kullanıyorsun oyunlarda çok kullanmazsın.

-İstediğiniz seviyede renkleri çok da güzel vermez fakat IPS panele göre gayet başarılı bir şekilde renkleri sunar.
Renk gamutu olarak gayet iyi bir model, tabii ki MAG274QRF-QD gibi %170 sRGB volume degerlerine ulasabilecek kadar yuksek renk gamutu sunabilen bir QD layer + arka aydinlatma + panel uclusune sahip olmasa da %135 de gayet doygun ve yuksek bir sRGB degeri. Bunun disinda diger renk uzaylarinda da yeterince yuksek renk gamutu degerleri sunabiliyor. Renk dogrulugu kismini diyorsan o panel piyangosuna girer, yapacak bir sey yok. Her panel ayni kalitede uretilmiyor.
-260hz OC ile erişilebiliyor neden bilmiyorum ama Native 240hz.
Ara yenileme hizlari zaten hep overclock ile elde edilir. Bu modelde kullanilan panel 240 Hz, ASUS da bunu OC ile 260 yapmis. Firmalar OC yapar, bu normaldir, hatta Native 240 Hz olup OC ile 280 Hz olan modeller de var.
-Hoparlörleri kötü.
2x2W zaten laf olsun torba dolsun niyetiyle monitorlere konulan bir hoparlor turu oldugu icin piyasadaki butun 2x2W hoparlor bulunduran monitorlerin ses performansi kotu. Ses vermekten oteye gitmiyorlar.
-HDR yeterli seviyede.
Edge LED monitorlerde HDR iyi performans vermez, o yuzden Direct LED veya Mini LED olmadikca arka aydinlatma teknolojisine ihtiyac duyan panel turlerinde HDR performansina onem verilmez.

Renk gamutu olarak gayet iyi bir model, tabii ki MAG274QRF-QD gibi %170 sRGB volume degerlerine ulasabilecek kadar yuksek renk gamutu sunabilen bir QD layer + arka aydinlatma + panel uclusune sahip olmasa da %135 de gayet doygun ve yuksek bir sRGB degeri. Bunun disinda diger renk uzaylarinda da yeterince yuksek renk gamutu degerleri sunabiliyor. Renk dogrulugu kismini diyorsan o panel piyangosuna girer, yapacak bir sey yok. Her panel ayni kalitede uretilmiyor.

Ara yenileme hizlari zaten hep overclock ile elde edilir. Bu modelde kullanilan panel 240 Hz, ASUS da bunu OC ile 260 yapmis. Firmalar OC yapar, bu normaldir, hatta Native 240 Hz olup OC ile 280 Hz olan modeller de var.

2x2W zaten laf olsun torba dolsun niyetiyle monitorlere konulan bir hoparlor turu oldugu icin piyasadaki butun 2x2W hoparlor bulunduran monitorlerin ses performansi kotu. Ses vermekten oteye gitmiyorlar.

Edge LED monitorlerde HDR iyi performans vermez, o yuzden Direct LED veya Mini LED olmadikca arka aydinlatma teknolojisine ihtiyac duyan panel turlerinde HDR performansina onem verilmez.
Dediklerinize aynen katılıyorum ama 240 ile 260 hz arasında çok da fark yok oc yapılması baya garip, ayrıca hdr en iyi va monitörlerde çalıştığını gördüm hatta bir tane aoc vardı 180hz hdr canavarı şuan türkiyede yok kalmadı arkadaş.

Dediklerinize aynen katılıyorum ama 240 ile 260 Hz arasında çok da fark yok OC yapılması baya garip.
Pazarlama taktigi. Ne kadar yuksek Hz, o kadar guzel tuketiciyi etkileme yolu.

Bu arada bahsettigin monitor AOC Q27G3XMN olabilir mi?

Pazarlama taktigi. Ne kadar yuksek Hz, o kadar guzel tuketiciyi etkileme yolu.

Bu arada bahsettigin monitor AOC Q27G3XMN olabilir mi?
Aynen o arkadaş AOC Q27G3XMN/BK, videolarını izledim baya ips monitörü sollar diye düşünüyorum.

@3g3_Kon O monitor Mini LED arka aydinlatmaya sahip oldugu icin cok kaliteli bir model. VG27AQML1A ise Edge LED bir monitor. Bu sebeple kiyaslanamayacak kadar buyuk farkliliklar mevcut. Q27G3XMN'nin HDR performansinin iyi olmasinin ve maksimum parlakliginin yuksek olmasinin temel sebebi 336 bolgeli arka aydinlatmaya sahip olmasi. Edge LED modellerde ise genelde 8 veya 16 bolgeli arka aydinlatma bulunur.

Yeni konular

Geri
Yukarı