ASUS VG248QE FPS aniden inince kasma hissi oluşması

Great689

Kilopat
Yer
Ünye, Ordu
Daha fazla  
Benim sorum bu G-SYNC hakkında. Sitede incelemeleri izledim. Gerek bu monitörün ve G-SYNC hakkında olan videoları da. Fakat aklıma bir kaç soru takıldı. Öncelikle benim eski monitörüm 60Hz bir monitördü. Ve Battlefield 4 olsun veya Warframe tarzı akıcı FPS oyunlarında 60'dan aşağı FPS düştüğünü görmedim.

Ama bazı tekli oyunlarda kasma hissiyatı yapabiliyordu. Bende gittim 2 ay öncesinde ASUS VG248QE 1ms 144Hz monitörü aldım. 144 Hz güzel, gayet akıcı bir şekilde hissedebiliyordum. Fakat şöyle bir olay oldu. Bu 60 FPS nin altına düşmeyen oyunlar , demin bahsettiğim Battlefield 4 gibi oyunlar da bazı sahnelerde 144Hz oluyor patlama tarzı yüksek efektler de FPS 100 veya 90'na inince sanki FPS 30 veya 40 olmuş gibi kasma hissi yapıyor. Açıkcası bu olay canımı sıkmaya başladı. 90 FPS de bu online FPS oyunları böyle bir sorun çıkarmaya başladı. Bende bu konuda bahsettiğim AOC 24" G2460PG 1ms 144Hz G-SYNC monitörü almaya karar verdim.

G-SYNC galiba bu olayı engelliyormuş. Şöyle diyorlar oyun 90 veya 80 FPS düştüğünde G-SYNC onu yumuşatıp kasma hissini ortadan kaldırıyormuş. Sizce böyle bir şey mi bu G-SYNC ? Ve monitör hakkındaki görüşlerinizi de bildirirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

Sistemim:
İşletim Sistemi: Windows 10 Home 64 bit
İşlemci: i7-6700K
Bellek: Kingston Hyperx Fury 2x8 16gb 2400Mhz DDR4 RAM
Anakart: Asus Z-170 Pro Gaming
Ekran Kartı: Asus ROG Strix GTX 980 4GB 256 Bit
Depolama: Samsung 960 Evo 500GB SSD ve 2 TB Seagate Barracuda HDD
Güç: Thermaltake 750+80 Power ve kasa

Son düzenleyen: Moderatör:
G-SYNC teknolojisi monitörün Hz'sinden yüksek FPS değeri alınca oluşan yırtılmaları engeller. Yani sizin monitörünüz 144Hz ve sisteminiz oynadığınız oyunlarda 90 FPS falan veriyorsa kasma hissi oluşabilir.

G-SYNC teknolojisi monitörün Hz'sinden yüksek FPS değeri alınca oluşan yırtılmaları engeller. Yani sizin monitörünüz 144Hz ve sisteminiz oynadığınız oyunlarda 90 FPS falan veriyorsa kasma hissi oluşabilir.

Tamam dediğiniz doğru fakat biliyorsunuz her ekran kartı sabit 144 FPS veya üstü FPS tutamaz. Eğer oyunda FPS 90'a veya 80'e düştü diyelim. İzlediğim kadarıyla düştüğünde bu kasma hissini de kaldırıyor biliyorum. 90 FPS kötü bir FPS de mi kasma hissediyoruz ? Bence hayır. O zaman hiç 144 Hz monitör almayalım gidip 60 Hz monitörlerle oynayalım derdimiz olmaz. Oynadığım oyunları 144 FPS de oynayabiliyorum. Ama aşırı efektli sahneler girince FPS doğal olarak 100'e veya 90'a düşüyor. Bu da kasma hissi yapıyor. Diğer 60Hz monitörüm de sabit 60 FPS alıyordum. Alışmıştım ne yukarı, ne aşağı. Akıcı oynuyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, 144 altında da olsa alınan FPS kadar frekansa eşitlenir panel. Maksimum frekansın üstüne çıkılması durumunda değil yani.

G-Sync bir monitör bu sorunu çözecektir.
Amazon'dan AOC AGON AG241QG almanızı öneririm.

Öncelikle konu başlığım tamamen yanlış yazılmış. Ben böyle demek istemedim. Benim şuan kullandığım monitör ASUS VG248QE 1MS 144HZ. Bu monitörde FPS bazı aşırı efektli sahnelerde 90 veya 100 olunca kasma hissi yapıyor. O yüzden Aoc monitörü almak istiyorum. Bu arada Asus monitörümün alalı 2 ay anca olmuştur. Bu G-Syncnin etkisini bu derecede bilmiyordum ve zarardayım. Böyle olacağını bilsem almazdım. 60 Hz'lik monitörüme de geri dönemiyorum. Bir kere alıştı gözler 144HZ'e.

Kısacası tekrar zarara girmeden demek istediğim olay. FPS 80-90 veya 100 olunca kasma hissi alacağım Aoc monitör ile ve G-Syncnin etkisiyle ortadan kalkacak mı ? Teşekkürler.

Hayır, 144 altında da olsa alınan FPS kadar frekansa eşitlenir panel. Maksimum frekansın üstüne çıkılması durumunda değil yani.

G-Sync bir monitör bu sorunu çözecektir.
Amazon'dan AOC AGON AG241QG almanızı öneririm.

Hocam fazla para vermek istemiyorum. O kadar param yok ayrıca 2K monitörde GTX 980 zorlanır bir de ekran kartına 3-4 milyar para veremem. Ayrıca Amazon'dan alışveriş hiç hayatımda yapmadım. Sonuçta yurt dışı kargosu, gümrüğü hiç bilgim yok. İstediğim monitör Vatan Bilgisayar'da var. Yaklaşık 2.200 TL gibi bir rakam.

Galiba forumda hiç G-Sync kullanan arkadaş yok.

G-Sync teknolojisi, ekran kartının verdiği FPS ile monitörün Hz değerini birbirine eşitler. O yüzden hiç bir şekilde yırtılma, takılma oluşmaz, hissetmezsiniz. Bu teorik olarak böyle. Ama kendim daha önce bunu hiç deneyimlemedim. Daha dün G-Sync'in kusursuz çalışıp çalışmadığını araştırmaya başladım ama henüz elle tutulur bir kullanıcı deneyimi görmedim. Daha önce Free-Sync denedim ama ondan hiç verim alamadım. Tabi G-Sync çok daha gelişmiş bir teknoloji.

Daha önce Free-Sync denedim ama ondan hiç verim alamadım. Tabi G-Sync çok daha gelişmiş bir teknoloji.
Daha gelişmiş bir teknoloji derken? Ne açıdan gelişmiş acaba? İkisinin de ortak amacı ekrandaki yırtılmaları önlemek. Sadece bunu işleme koyma biçimleri farklı.

Daha gelişmiş bir teknoloji derken? Ne açıdan gelişmiş acaba? İkisinin de ortak amacı ekrandaki yırtılmaları önlemek. Sadece bunu işleme koyma biçimleri farklı.
Gelişmiş derken, Free-Sync adı üstünde bunu ücretsiz şekilde yapıyor, G-Sync ise kendine özel bir işlemci ile yapıyor. Gelişmişlikten kastım o. Dediğim gibi Free-Sync beni tatmin etmedi. Teorik olarak G-Sync'in daha iyi olduğunu düşünürsek ki söylemler ve iddialar bu yönde, işini daha iyi yaptığını söyleyebiliriz. G-Sync'i en kısa zamanda test etmek istiyorum ama henüz fırsatım olmadı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı