ASUS VG259Q mu ViewSonic XG2405 mi?

Bütçe
1700

benkeldegilim

Hectopat
Daha fazla  
ASUS VG249Q mu ViewSonic XG2405 mi?
Oyun oynuyorum, dizi film izliyorum, internette takılıyorum.

Siyah renklere önem veriyorum ama resim de çizdiğim için IPS ve düz panel istiyorum.
Bu iki montörden hangisini almalıyım?

1-2 gün içinde sipariş vermeyi düşünüyorum hızlı cevap verirseniz çok sevinirim.

İkisi çok benzer, ama TUF 150cd daha parlak ve G-Sync Compatible.

150cd parlaklık, epey fark edecektir. Bütçe artarsa buna da bakabilirsiniz?

IPS panel olmasına ek olarak muazzam renk gamutlarına sahip. AdobeRGB renk uzayını 108% kapsıyor, ve bu inanılmaz bir değer.

Standart monitörler (Konudaki ASUS ve Viewsonic dahil) NTSC renk uzayını 72% kapsar. AdobeRGB de NTSC renk uzayı ile hemen hemen aynı.

Birisi NTSC renk uzayının %72'sini gösterebiliyor, diğeri onunla aynı sayılacak bir uzayın tamamından fazlasını (%108) gösterebiliyor. Bu cidden devasa bir fark.

150cd parlaklıktan da çok daha fazla etkileyeceğini düşünüyorum bu farkın.

Bkz. Renk uzayları;
what-is-color-gamut-3.jpg

Bunun dışında bu da TUF ve Viewsonic gibi sağ-sol, yükseklik ayarı, pivot vs. destekliyor.

Birde FreeSync Premium var, LFC teknolojisi sayesinde düşük FPS değerlerinde de yırtılmayı önlüyor.

Nvidia kartlarda geçerli değil diye biliyorum bu tabii. G-Sync'in ayrı versiyonları var.

G-Sync Compatible olayına gelelim, ASUS'un G-Sync Compatible olması kesinlikle diğerlerinde G-Sync açılamaz demek değil. Sadece Nvidia garanti vermiyor, o kadar.

Bu iki monitörde de G-Sync'i kullanan onlarca, yüzlerce insan var. Tabii bu %100 demek değil.

Ayrıca bunu için DP kablosu da gerek.

Kısacası, ben AOC öneririm alabilirseniz. Alamazsanız da ASUS.

IPS panel olmasına ek olarak muazzam renk gamutlarına sahip. AdobeRGB renk uzayını 108% kapsıyor, ve bu inanılmaz bir değer.

Standart monitörler (Konudaki ASUS ve Viewsonic dahil) NTSC renk uzayını 72% kapsar. AdobeRGB de NTSC renk uzayı ile hemen hemen aynı.

Birisi NTSC renk uzayının %72'sini gösterebiliyor, diğeri onunla aynı sayılacak bir uzayın tamamından fazlasını (%108) gösterebiliyor. Bu cidden devasa bir fark.

Bkz. Renk uzayları;
Eki Görüntüle 750704

Bunun dışında bu da TUF ve Viewsonic gibi sağ-sol, yükseklik ayarı, pivot vs. destekliyor.

Birde FreeSync Premium var, LFC teknolojisi sayesinde düşük FPS değerlerinde de yırtılmayı önlüyor.

Nvidia kartlarda geçerli değil diye biliyorum bu tabii. G-Sync'in ayrı versiyonları var.

G-Sync Compatible olayına gelelim, ASUS'un G-Sync Compatible olması kesinlikle diğerlerinde G-Sync açılamaz demek değil. Sadece Nvidia garanti vermiyor, o kadar.

Bu iki monitörde de G-Sync'i kullanan onlarca, yüzlerce insan var. Tabii bu %100 demek değil.

Bütçem 1700'e kadar çıkabiliyor, o yüzden sanırım tercihimi ASUS'tan yana kullanacağım. Teşekkürler.

Bkz. Renk uzayları;
Eki Görüntüle 750704

hocam peki hangisinde IPS glow ve ghosting daha azdır onun hakkında da bilgi verebilir misin çok güzelce anlatmışsın bu arada eline sağlık

Bütçem 1700'e kadar çıkabiliyor, o yüzden sanırım tercihimi ASUS'tan yana kullanacağım. Teşekkürler.
Bu arada, böyle bir alternatif de var.

Bu da IPS. Ama hareket kabiliyeti daha kötü.

Avantaj olarak DisplayHDR400 var. HDR destekli içerikler tüketiyorsanız iyi olacaktır.

HDR kapalı ikenki max. parlaklığı 350cd.

Alternatif 2 olarak da MSI G241'e bakabilirsiniz.

Renk gamutları hemen hemen AOC kadar yüksek ve çok daha uygun. Ama hareket kabiliyeti onun da iyi değil.

Neden ilk mesajda önermedim, çünkü kronik ölü piksel sıkıntısı var. Eğer çıkarsa biraz uğraştıtabilir iade vs. diye.

İlk mesajda değinmeyi unuttuğum şeylerdi, iyi oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı