Asus X550JK fan değişimi sonrası performans düşme sorunu

YusufEren5752

Hectopat
Daha fazla  
Yakın zamanda Asus X550JK laptopumun fanı değişti ve ne olduysa o zaman oldu. Laptopumun oyun performansı çok düştü. Eskiden yüksek ayarlarda 50 FPS civarı aldığım oyun şimdi düşük ayarlarda 25-30'larda geziyor. Ne yaptıysam olmadı. Her şeyi güncelledim içini temizlettim falan ama işe yaramadı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık durumu nedir? Oyunu harici ekran kartı ile oynadığınıza emin olun.

Muadil fanların orijinali kadar performans vermediğini bu postumda belirtmiştim. Orijinal fan sağlamsa ve çöpe atmamışsanız eskisini takın. Fan sağlam olup keyfi bir değişim söz konusuysa geçmiş olsun. Cihazın söküm ve montajı yapılırken yanlış bir işlem yapılmış veya termal bakımları detaylı bir şekilde yapılmamış olabilir. Fan ızgarasındaki tüm tozlar temizlenip teknik özellikleri yüksek bir termal macun kullanılmalı. Bunların yapıldığından eminseniz sorun takılan muadil fandadır. Yükte sıcaklıklar nasıl?

İşlemcinin performansı büyük ihtimalle güç ayarları yüzünden düşmüştür. Çok ısınıyorsa eğer orta ısıya denk gelecek performansa düşürüyordur otomatik olarak. Ekstradan soğutucunuz var mı?

Sıcaklık durumu nedir? Oyunu harici ekran kartı ile oynadığınıza emin olun.
Oyunu harici ekran kartı ile oynuyorum. Sıcaklık ise 60 C civarında oluyor.

Muadil fanların orijinali kadar performans vermediğini bu postumda belirtmiştim. Orijinal fan sağlamsa ve çöpe atmamışsanız eskisini takın. Fan sağlam olup keyfi bir değişim söz konusuysa geçmiş olsun. Cihazın söküm ve montajı yapılırken yanlış bir işlem yapılmış veya termal bakımları detaylı bir şekilde yapılmamış olabilir. Fan ızgarasındaki tüm tozlar temizlenip teknik özellikleri yüksek bir termal macun kullanılmalı. Bunların yapıldığından eminseniz sorun takılan muadil fandadır. Yükte sıcaklıklar nasıl?
Orjinal fan artık çalışmıyordu,mecbur attık. Fan ise yeni temizlendi. Sıcaklık 60 C de geziyor

İşlemcinin performansı büyük ihtimalle güç ayarları yüzünden düşmüştür. Çok ısınıyorsa eğer orta ısıya denk gelecek performansa düşürüyordur otomatik olarak. Ekstradan soğutucunuz var mı?
Ekstradan soğutucum var. Zaten fazla da ısınmıyor.

Boşta mı yükte mi? Eğer sıcaklık yükte 60 derece ise bu gayet iyi değer. Boşta ise çok yüksek.
Yükte 60 civarında.

Yükte 60 derece ise gayet iyi. Buna rağmen önceye göre FPS düşüşü var ise sorun farklı sebepten kaynaklıdır. GPU ve diğer sıcaklıklara baktınız mı ? MSI Afterburner OSD ile oyunda 2-3 dakikalık bir video çekip paylaşırsanız problemin nereden patlak verdiği belli olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yükte 60 derece ise gayet iyi. Buna rağmen önceye göre FPS düşüşü var ise sorun farklı sebepten kaynaklıdır. GPU ve diğer sıcaklıklara baktınız mı ? MSI Afterburner OSD ile oyunda 2-3 dakikalık bir video çekip paylaşırsanız problemin nereden patlak verdiği belli olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ne yaptıysam videoyu yükleyemedim. Ama sıcaklık değerleri yük altında GPU 75 CPU 90 C yi buldu.

Ne yaptıysam videoyu yükleyemedim.
YouTube'ye yükleyin.
Ama sıcaklık değerleri yük altında GPU 75 CPU 90 C yi buldu.
Demek ki FPS düşüşünün sebebi CPU sıcaklığıymış. CPU yüksek sıcaklıktan dolayı frekanslarını düşürüyor. Teknik özellikleri yüksek bir termal macun yükte 15 ila 20 derece sıcaklık düşüşü sağlıyor. Muadil fan kullandığınız için yapabilecek tek çözümünüz detaylı termal bakım ve teknik özellikleri yüksek bir termal macun kullanmak.

Thermal Grizzly Kryonaut - Cooling Accessory - Nanokatalog

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı