ASUS X550JK Laptop CPU Fan değişimi

Şu Zalman ZM-STG2'yi ısrarla tercih edilmesinin sebebini bir türlü anlayamadım. Üretimi 6 yıl önce tamamen durmuş ve raf ömrünü tamamlamış bir termal macun. Arctic MX-4 alma imkanınız varsa öneririm. KTservis'i arayacaksınız evet. Ayrıca madem yanlış fan geldi neden teknik servis ile iletişime geçip 12 mm olanını istemediniz?

Arctic MX-4 8.5W, m·K 4g Termal Macun Soğutma Aksesuar ORACO-MX40001-BL - Nanokatalog

Çok şaşırdım, zalman stg2 den 2 kat daha fazla ısı iletkenliği değeri var neredeyse ve aynı fiyat.
Bilgisiz olduğumdan dolayı yorumları okuyarak zalman stg2 almıştım, acaba beni arctic mx4 alana kadar idare eder mi? Sağlam fan takarsam 90 derecenin altına indirir mi işlemciyi?

Gittigidiyor üzerinden almıştım ürünü, 8mm olarak geldi. Bende geri gönder yenisini bekle vs uğraşmak yerine direkt bunu iade edip aynı anda yenisini alayım zaman kazanırım diye düşündüm

Dediğiniz siteyi aradım da 12mm sunon fan yokmuş ellerinde bende mecburiyetten gittigidiyor üzerinden 12mm xiorbijiben fan aldım başka marka yoktu

nanokatalogtan Arctic MX-4 siparişi geçtim ek olarak tavsiyenize uyup, fan gelince termal macunla birlikte değiştireceğim. umarım olumlu sonuç alabilirim

Montajı yapmadan önce mutlaka bakır heatsink'in hava tahliye ızgaralarındaki tüm tozları özenle temizle. Termal macunu az ve doğru şekilde uygula sakın fazla sürme. Donanımsal herhangi bir sorun yoksa sorun büyük ihtimalle çözülür telaş etmeyin.

Son bir sorum olacak montajla ilgili, fanı hava tahliye ızgarasına bağlayan bant haşat olmuş yapışkanlığı vs gitmiş bende tekrar yapıştıramadım doğal olarak.
Tesa Tüylü Bez Bant Isiya Dayanikli GittiGidiyor'da 332577953
Şöyle bir ürün aldım ona benzer olarak, sizce bununla mı yapmalıyım bununla mı yapıştırayım ızgaraya fanı? Yada bir de alüminyum folyo bant buldum gene ısıya dayanıklı sanırım bunun yerine onu mu kullanayım siz ne diyorsunuz ne yapmalıyım

Fan geldi montajını yaptım fakat ısınma sorunu devam ediyor. Arctic mx4 ü deneyemedim nanokatalog daha yollamadı.
Heatsinkte bir problem var mı bir bakar mısınız? İşlemcinin olduğu yer yani alt kısım temizlenmiş hali bu arada ekran kartının orası da temizlenince bakır bir tabaka çıkıyor işlemcinin olduğu yer bu şekilde kalıyor ne kadar temizlesem de termal macunu. Sizce bu görüntü heatsinkte bir problemin işareti mi?
Zalman stg2 ne kadar arctic mx4 ten kötü olsa bile 90 derecelerin altına inmesi gerekmez miydi fan değişimi sonrası?[BGCOLOR=transparent]
15z03na.jpg
[/BGCOLOR]

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı