Asus X550JK XO012D İncelemesi

Merhabalar, yeni aldığım fiyat/performans ürünü Asus X550JK'yı inceleyeceğim. Ürünü 1710 TL'ye sadecenotebook sitesinden aldım. Ürünün teknik özelliklerine bakacak olursak :

• İşlemci: Core i5 4200H 2,8-3,4 GHz
  • Ram: 4 GB
  • Ekran Kartı: GTX850M 128 Bit
  • Ekran Boyutu: 15,6
  • Disk Kapasitesi: 500 Gb
  • Disk Hızı: 5400 RPM
  • Optik Sürücü: 8X DVD+/-RW Drive
  • USB Portu: 1 USB 2.0 + 2 USB 3.0
  • Pil: 4-cell Li-lon Pil
  • Ağırlık: 2,30 KG
  • Kasa: Çelik gri metalik, magnezyum kasa, mat siyah klavye
  • İşletim Sistemi: FreeDos

İşlemci: Anakarta gömülü olarak geliyor. Gayet yeterli performansı var.
Ekran Kartı: Bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi kart. Maxwell mimarisi sayesinde daha az ısınıp daha az enerji harcıyor.
RAM: 4 GB olması gözünüzü korkutmasın şu an için gayet yeterli. Ayrıca RAM upgrade edilebilen bir donanım. Daha yüksek RAM için daha düşük ekran kartı tercih etmeyin. Çünkü o ekran kartını upgrade edemeyeceksiniz.
Kasa: Açıkçası bu cihazda tek çekindiğim şey kasa kalitesi olmuştu. Kasamız full plastik ama gayet sağlamlık hissi uyandırıyor. Bence bu fiyat aralığı için yeterli bir kasa.

Artıları;
  • Donanımsal olarak bu fiyat aralığında daha iyisi yok.
  • Ekranın yansımaz olması avantaj. Sonuçta taşınabilir bir cihaz her yerde kullanıyoruz.
  • Klavyesi çok rahat.
  • Ses konusunda başarılı.
  • Asus'un Ice Cool özellği oyun oynarken çok fark yaratıyor sol bileğiniz gayet serin. :)
  • Fan sesi çok az.

Eksileri;
  • Touchpad kaliteli değil.
  • Harddisk sesli çalışıyor (Belki sorun sadece bendedir.)
  • DVD Rom zor kapanıyor.

Isı;
Stess testleri ve Benchmark testleri yaptım. İşlemciyi 10 dk %100 de çalıştırdım ısı 76 dereceyi geçmedi. Ekran kartıda aynı şekilde 76 yı geçmedi. Isı değerleri bulunduğunuz ortama, şehir sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir.

Fotoğraflar:

850m.jpg

asus.jpg
HDMI vga.jpg
kapak asus.jpg
klavye.jpg
optik sürücü.jpg
x550j.jpg

Video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa çok iyi değil çok da kötü değil orta kıvamda. Sessiz bir ortamda çalışacaksanız HDD sesi biraz rahatsız edebilir. Oyun oynarken duyulmuyor. (Dediğim gibi bu sorun sadece bende olabilir.)

Ya benim asus x550ln-xo069d laptobumda bilgisayar açılırken önce asus logosu geliyor, sonra windows logosu gelip altında yuvarlak dönüyor, logo çok büyük geliyor bana. Halbuki UEFI kurulum yapmıştım. Sizde bu sorun oldu mu? Olduysa nasıl hallettiniz? Biostan ayar mı yapmamız gerek?

Uefi kurulum dosyalarını 32 bit işletim sisteminde yazdıysanız öyle olur. 64 bit kurulu bir sistemde Rufus ile tekrar deneyin.

Sizin işletim sisteminiz değil. İso dosyasını Usb ye yazdığınız sistemden bahsetmiştim. O sistem de 64 bit ise yeni konu açın. Olabilir benim ki açık bir de öyle deneyin.

Bende de bu model var, eksilerini belirttiğiniz sorunlar bende de mevcut.
Harddisk ses sorunu da var sanırım. Galiba Asus'un kullandığı WD modelinden kaynaklı. Önceki laptopumun harddiski de WD idi hiç sorun yoktu.

Merhaba, senin model ile şunun arasında kaldım: Asus X555LN-XO031D Notebook
Sen hangisini önerirsin, neden? Bir de tek ve büyük menteşeli olması daha cazip geliyor bana. Önceki Asus iki menteşeliydi bir kaç kez kırıldı başıma iş açtı.
Kasa çok iyi değil çokta kötü değil orta kıvamda. Sessiz bir ortamda çalışacaksanız HDD sesi biraz rahatsız edebilir. Oyun oynarken duyulmuyor. (Dediğim gibi bu sorun sadece bende olabilir.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun içinse incelediğim model daha iyi. GTX serisine geçiyor. Menteşe konusunda yorum yapmıyorum. Hiç öyle bir sorun yaşamadım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı