Asus X550JK XO012D İncelemesi

Merhabalar, yeni aldığım fiyat/performans ürünü Asus X550JK'yı inceleyeceğim. Ürünü 1710 TL'ye sadecenotebook sitesinden aldım. Ürünün teknik özelliklerine bakacak olursak :

• İşlemci: Core i5 4200H 2,8-3,4 GHz
  • Ram: 4 GB
  • Ekran Kartı: GTX850M 128 Bit
  • Ekran Boyutu: 15,6
  • Disk Kapasitesi: 500 Gb
  • Disk Hızı: 5400 RPM
  • Optik Sürücü: 8X DVD+/-RW Drive
  • USB Portu: 1 USB 2.0 + 2 USB 3.0
  • Pil: 4-cell Li-lon Pil
  • Ağırlık: 2,30 KG
  • Kasa: Çelik gri metalik, magnezyum kasa, mat siyah klavye
  • İşletim Sistemi: FreeDos

İşlemci: Anakarta gömülü olarak geliyor. Gayet yeterli performansı var.
Ekran Kartı: Bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi kart. Maxwell mimarisi sayesinde daha az ısınıp daha az enerji harcıyor.
RAM: 4 GB olması gözünüzü korkutmasın şu an için gayet yeterli. Ayrıca RAM upgrade edilebilen bir donanım. Daha yüksek RAM için daha düşük ekran kartı tercih etmeyin. Çünkü o ekran kartını upgrade edemeyeceksiniz.
Kasa: Açıkçası bu cihazda tek çekindiğim şey kasa kalitesi olmuştu. Kasamız full plastik ama gayet sağlamlık hissi uyandırıyor. Bence bu fiyat aralığı için yeterli bir kasa.

Artıları;
  • Donanımsal olarak bu fiyat aralığında daha iyisi yok.
  • Ekranın yansımaz olması avantaj. Sonuçta taşınabilir bir cihaz her yerde kullanıyoruz.
  • Klavyesi çok rahat.
  • Ses konusunda başarılı.
  • Asus'un Ice Cool özellği oyun oynarken çok fark yaratıyor sol bileğiniz gayet serin. :)
  • Fan sesi çok az.

Eksileri;
  • Touchpad kaliteli değil.
  • Harddisk sesli çalışıyor (Belki sorun sadece bendedir.)
  • DVD Rom zor kapanıyor.

Isı;
Stess testleri ve Benchmark testleri yaptım. İşlemciyi 10 dk %100 de çalıştırdım ısı 76 dereceyi geçmedi. Ekran kartıda aynı şekilde 76 yı geçmedi. Isı değerleri bulunduğunuz ortama, şehir sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir.

Fotoğraflar:

850m.jpg

asus.jpg
HDMI vga.jpg
kapak asus.jpg
klavye.jpg
optik sürücü.jpg
x550j.jpg

Video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ram degiştireceğim sorun olur mu ya da garantiden düşer mi? Pcdepo yetkilileriyle konuştum minimalist çalışmayla düşmeyeceğini söyledi.
Ram degiştirmeyeceğim sadece 4gb ekleme yapacağım garantiden düşer mi, sorun olur mu?

Vidaları sökerken hasar vermezsen sorun olacağını düşünmüyorum aslında servisin bunu yapması lazım ancak neden yapmıyorlar anlamış değilim.

Kusura bakmayın. Üniversite işleri yüzünden dün giremedim.
Peki işlemci farkına ne diyorsun, birisi i7 diğeri i5 uzun süre gidecek bir laptop düşünüyorum.
Oyun içinse işlemci o kadar önemli değil. i5 gayet yeterli.

Klavye de arka aydınlatma var mı?
Malesef ki yok. Tercih meselesi ama görüntü dışında pek bir işe yaramıyor.

Dostum bende de aynı laptop vardı ancak fabrikasyon hatası çıktığından servise yolladım. Ben de Tomb Raider ve F1 2013 oyunlarında acayip kasmalar yaşattı. İşlemci %30'ün üstüne çıkmadı ve ısı hep 97'lerdeydi. Sen hangi oyunları oynadın?
Oyun oynama imkanım olmadı. Benchmark testleri yaptım. Elimde Euro Truck 2 var en kısa zamanda test ederim.
Ben de almayı düşünüyorum ram 8 gb yükselteceğim nasıl olur bir sorun çıkar mı?

Bir de fotoğrafraflarını atar mısınız pc'nin görünüşü nasıldır merak ediyorum doğrusu.
Ram degiştireceğim sorun olur mu yada garantiden düşer mi? Pcdepo yetkilileriyle konuştum minimalist çalışmayla düşmeyeceğini söyledi.

Ram degiştirmeyeceğim sadece 4gb ekleme yapacağım garantiden düşer mi, sorun olur mu?
Garanti dışına çıkabilir. En iyisi Asus'a mail atmak. Tabii dikkatli biçimde değişim yaparsanız anlamayabilirler. Bence 8 gb yükseltme yapıcağına biraz daha para koyup SSD alın.
Pardon çok özür dilerim görmemişim tamamen dalgınlıgıma gelmiş şimdi merak ettiğim şey bu arada cihazı bende aldım harddiski degiştireceğim sata 2.0 mı 3.0 mı bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Birde harddisk gömülü mü yoksa çıkartılabiliyor mu?
Çıkartılabilir. Arkadaki iki vidayı sökünce RAM ve HDD ye ulaşılabiliyor
Bilgisayarınız geç açılıyor gibi geldi bana. Ben ASUS K55VD kullanıyorum benim PC 12. sn de açılyor. İçinde 5400 RPM Hitachi HDD var.
O video da öyle oldu sanırım. Akşam yeni bir video çekip yüklerim.

Çekeceginiz video biraz daha detaylı olursa sevinirim. Bilgisayarın görünüşünü merak ediyorum. Bi de pc'yi aldım 48 saat sonra elime ulaşacak kısmetse. Pc depodan siparişi verdim, pc depo nasıldır?
Bende ssd almayı planlıyorum ama 960gb'lık olanlarından biraz fiyatı düşsün alacağım. Arkadaşım tavsiyelerin ve bilgi verdiğin için sağol forumdaki tüm arkadaşlara ve size saygılarımı sunuyorum.

Fotoğraflarda dış görünüşünü çekmiştim ama videoda da gösteririm. Pc depo güvenilirdir sorun yaşamazsınız. Bende SSD fiyatları düşünce DVD'yi iptal edip SSD ve HDD kullanmayı düşünüyorum. Rica ederim, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Çok teşekkür ederim, isterseniz facebook adresinizide verin ordan görüşelim. Her zaman sıkı dostlara ihtiyaç vardır, herşey için teşekkürler.

Ram degiştireceğim sorun olur mu ya da garantiden düşer mi? Pcdepo yetkilileriyle konuştum minimalist çalışmayla düşmeyeceğini söyledi.
Ram degiştirmeyeceğim sadece 4gb ekleme yapacağım, garantiden düşer mi, sorun olur mu?

Forumlarda ram eklemeyi asus servisine sorduklarını okudum. Garantiden çıkar demişler ama nova bilgisayar garanti kapsamından çıkartmadan ram ekleriz diyor. Şu sayfada not yazan yeri okuyun: Asus X550JK-XO012D Notebook, Fiyat: 1.741 TL yalnız bu sitede biraz daha pahalı.

Facebook kullanmıyorum malesef. Sormak istediğiniz birşey varsa burdan yardımcı olurum. @yojimbo RAM eklemesiyle fiyat kaç oluyor bilginiz var mı ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı