ASUS X550L, VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

archneu

Yoctopat
Daha fazla  
Merhabalar, bu hatayı çok sık alıyorum ve bir türlü kendisinden kurtulamadım. Özellikle yoğun grafik kartı ve RAM tüketimi esnasında oluşuyor. Önce bilgisayar fanını hızlandırıyor bir süre sonra da mavi ekran hatası vererek kapanıyor. Minidump.zip

Bilgisayarım;

ASUS X550L
Windows 10 Pro 64-bit (10.0, Build 19041) (19041.vb_release. 191206-1406)
BIOS: X550VX. 305 (type: UEFI)
Intel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz (8 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 12288MB RAM
Intel(R) HD Graphics 530
NVIDIA GeForce GTX 950M

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, bu hatayı çok sık alıyorum ve bir türlü kendisinden kurtulamadım. Özellikle yoğun grafik kartı ve RAM tüketimi esnasında oluşuyor. Önce bilgisayar fanını hızlandırıyor bir süre sonra da mavi ekran hatası vererek kapanıyor. Minidump.zip

Bilgisayarım;

ASUS X550L
Windows 10 Pro 64-bit (10.0, Build 19041) (19041.vb_release. 191206-1406)
BIOS: X550VX. 305 (type: UEFI)
Intel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz (8 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 12288MB RAM
Intel(R) HD Graphics 530
NVIDIA GeForce GTX 950M

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.
Oyunlarda kaç derece oluyor ekran kartınız ?

daha önce hiç kontrol etmedim. kontrol edebileceğim bir uygulama bulup paylaşayım. eğer sizin bildiğiniz bir yazılım varsa onu kullanayım.
Oyunlarda kaç derece oluyor ekran kartınız ?
Şimdi HWMonitor adında bir uygulama kurdum ve takip ettim. Cihaz 90 derecenin üzerine çıkıyormuş. Aldığım logları da HWMonitor_logs.zip bu linkte paylaştım. Cihaz, ilginç bir şekilde isyan eder gibi bu farkındalıkla beraber, defalarca kez hata verdi. Tabi bugün havanın birazcık daha sıcak olmasının da payı mutlaka vardır. :) Şimdi merak ettiğim bir şey daha var; cihazın soğutma sisteminde mi bir sorun var yoksa başka bir takım şeyler onu soğutamayacağı bir seviyeye mi getiriyor? İlgiliniz için çok çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
daha önce hiç kontrol etmedim. kontrol edebileceğim bir uygulama bulup paylaşayım. eğer sizin bildiğiniz bir yazılım varsa onu kullanayım.

Şimdi HWMonitor adında bir uygulama kurdum ve takip ettim. Cihaz 90 derecenin üzerine çıkıyormuş. Aldığım logları da HWMonitor_logs.zip bu linkte paylaştım. Cihaz, ilginç bir şekilde isyan eder gibi bu farkındalıkla beraber, defalarca kez hata verdi. Tabi bugün havanın birazcık daha sıcak olmasının da payı mutlaka vardır. :) Şimdi merak ettiğim bir şey daha var; cihazın soğutma sisteminde mi bir sorun var yoksa başka bir takım şeyler onu soğutamayacağı bir seviyeye mi getiriyor? İlgiliniz için çok çok teşekkür ederim.
Büyük ihtimal ısınmadan dolayı kapanıyor. Cihazınızın fan bakımını yapın çünkü fanın ısıyı attığı (siyah yuvarlak içine aldığım alan) alan zamanla tozlanıp ısının çıkmasına engel oluyor. Ek olarak macunu da yenileyin. Bir de fanın çalıştığına emin olun çünkü fan da arızalı olabilir dediğiniz gibi.

tek.jpg

Güncelleme: Hatalı bilgilendirme olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimal ısınmadan dolayı kapanıyor. Cihazınızın fan bakımını yapın çünkü fanın ısıyı attığı (siyah i yuvarlak içine aldığım alan ) alan zamanla tozlanıp ısının çıkmasına engel oluyor ek olarak macunu da yenileyin. Ek olarak fanın çalıştığına emin olun çün ki fan da arızalı olabilir dediğiniz gibi. Eki Görüntüle 1076808

Dosyaları analiz etmiş miydiniz? Sorun ısınma kaynaklı değil.
pci.sys sorun çıkartmış. Bu bir Windows dosyası ve Windows dosyaları genelde sorunlara sebep olmaz. Ancak emin olalım.

sfc/scannow ve DISM komutlarını uygulayın.

DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp WHQL sürümünü kuralım.

Linkleri aşağıya bıraktım.

Ayrıca ekran kartı sürücülerinizi de bıraktım.

Intel ekran kartınızı Intel Support asistant ile güncelleyin. Sorun yaşarsanız sürücü linki de verebilirim.

NVIDIA için: Geforce Driver Results | NVIDIA

DxDiag raporu çok işime yaradı. Attığınız için teşekkürler.

DirectX sorun çıkartmış, ekran kartı sürücüsü ile birlikte o da tekrar kurulacak.

Otomatik sürücü güncelleme yazılımı varsa kaldırın.

pci.sys sorun çıkartmış. Bu bir Windows dosyası ve Windows dosyaları genelde sorunlara sebep olmaz. Ancak emin olalım.

Intel ekran kartınızı Intel Support asistant ile güncelleyin. Sorun yaşarsanız sürücü linki de verebilirim.

DirectX sorun çıkartmış, ekran kartı sürücüsü ile birlikte o da tekrar kurulacak.

Çok çok çok teşekkür ederim, çok sağolun :) intel ekran kartının linkinide verebileceğinizi yazmışsınız. Rica etsem verebilir misiniz? Çünkü Intel Support asistant bunu bulamadım :(
Tekrar çok teşekkür ederim. :)
Büyük ihtimal ısınmadan dolayı kapanıyor. Cihazınızın fan bakımını yapın çünkü fanın ısıyı attığı (siyah yuvarlak içine aldığım alan) alan zamanla tozlanıp ısının çıkmasına engel oluyor. Ek olarak macunu da yenileyin. Bir de fanın çalıştığına emin olun çünkü fan da arızalı olabilir dediğiniz gibi.

Eki Görüntüle 1076808

Güncelleme: Hatalı bilgilendirme olduğunu düşünüyorum.
Size de teşekkür ederim. :)

Çok çok çok teşekkür ederim, çok sağ olun :) Intel ekran kartının linkini de verebileceğinizi yazmışsınız. Rica etsem verebilir misiniz? Çünkü Intel Support asistant bunu bulamadım :(
tekrar çok teşekkür ederim. :)

Size de teşekkür ederim. :)

Rica ederim ne demek. Şimdi mobilde olduğum için Intel sürücünüzün linkini yarin ilk iş olarak atacağım.

DirectX'in de tekrar kurulması gerektiğini söylemişiniz kısa bir araştırmayla Windows 10'da bunu bilgisayarın kendisini yaptığını öğrenebildim. Şimdi ben nasıl tekrar kurabileceğim :/ şimdiden teşekkürler sabrınız ve ilginiz için
Rica ederim ne demek. Şimdi mobilde olduğum için Intel sürücünüzün linkini yarin ilk iş olarak atacağım.
Tekrar tekrar çok teşekkür ederim. Umarım bu dertten kurtulacağım. :)

DirectX'in de tekrar kurulması gerektiğini söylemişiniz kısa bir araştırmayla Windows 10'da bunu bilgisayarın kendisini yaptığını öğrenebildim. Şimdi ben nasıl tekrar kurabileceğim :/ şimdiden teşekkürler sabrınız ve ilginiz için.

Tekrar tekrar çok teşekkür ederim. Umarım bu dertten kurtulacağım. :)

Hiç sıkıntı değil. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla DirectX ekran kartı sürüsünü ile birlikte geliyor. Ancak manuel olarak buradan da kurabilirsiniz: DirectX İndirme Aracı - Geçmiş
@archneu Intel ekran kartınızın sürücüsü: Intel® HD 530 Grafikleri için indirmeler

1624342674256.png

Bunu kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Hiç sıkıntı değil. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla DirectX ekran kartı sürüsünü ile birlikte geliyor. Ancak manuel olarak buradan da kurabilirsiniz: DirectX İndirme Aracı - Geçmiş
@archneu Intel ekran kartınızın sürücüsü: Intel® HD 530 Grafikleri için indirmeler

Eki Görüntüle 1077993

Bunu kurabilirsiniz.
Driverler için çok çok teşekkür ederim :) çalıştılar ve iş gördüler ancak directx'i kaldırmayı yada yeniden yüklemeyi başaramadım. bahsettiğiniz yazılım son ve güncel sürümü var sende diyor ve başka bir seçenek sunmuyor. video dxgkrnl fatal error bu hatayı alıyorum mavi ekranda :( minidump dosyasıda burada Minidump_2.zip

Geri
Yukarı