ASUS Z490-E 11700k OC ile G.Skill 4400MHz RAM XMP

BaMeSo

Kilopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 32GB(2x16GB) TRIDENT Z RGB DDR4 4400MHz CL19 1.5V F4-4400C19D-32GTZR
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo Plus 500gb m2, 2x Slikonpower UD70 2TB
Ekran kartı
AsusRog2060S 8Gb Evo Oc(Psu:FSP Hydro G Pro 1000w)
Anakart
Asus z490-E Gaming (Kasa:Sharkoon TG6)
İşlemci
İntel i7 11700k (İşlemci Fanı:DeepCool AS500 PLUS)
Merhaba arkadaşlar, bir konuda desteğe ihtiyacım var.

ASUS Z490-E Gaming anakartım var. BIOS sürümü en son sürüm 2601. işlemcim 11700k. Otomatik AI overclock özelliğini kullanarak %40 bir OC sağlıyorum. RAM'lerim gsill Trident 16 GB 3600MHz CL16'dı. Bu RAM'ler ile hem AI OC açık hem de XMP açık 3600MHz'de sorunsuz uzun süre kullandım. Fakat anakartım desteklediği için hem de RAM yükseltmek amaçlı G.Skill 32 GB(2x16 GB) Trident Z RGB DDR4 4400MHz CL19 1.5v F4-4400C19D-32gtzr RAM'leri aldım ve XMP açarak 4400MHz'i gördüm. Fakat bu sefer sorunlar başladı. Özellikle PUBG PC de oyundan atmaya başladı çöküyor vererek. Sonra tekrar girince mavi ekran verip res atmaya başladı. Bende XMP'yi kapatmadan RAM'lerin XMP voltajı olan 1.5v un üstüne deneye deneye 0.6v verdim. Ve 1.56 da stabilite sağladım oyundan atmalarım kesildi. Fakat bu değerler korkutucu RAM'e zarar veririm diye düşünüyorum. Acaba RAM'de arızamı var? Geri gönderip değişim mi yapsam? Ya da bu voltaj sorun çıkarır mı bu şekilde kullanayım mı? Uzman ellerin desteğini bekliyorum teşekkürler şimdiden :)

Bu arada RAM'lerin chipleri: SK Hynix.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Recep Baltaş üstadım bu sorun tam sizlik valla :) Ramlerin Distribütör firmasındaki yetkili kişi bile bu konuya vakıf değil. Voltaj değerleri 1.5v un üstünde sorun çıkarır mı bilemedim. Ama bugün aklıma geldi kızıl ötesi ile sıcaklık ölçümü yapacağım ramler için. Bakalım kaç dereceye çıkıyorlar yük altında bu voltajla. Birde tek rami söküp tek tek deneme yapıcam sorun olan sadece bir tanesidir belki de.

Bu akşam çok uğraştım ve ilginçtir sök tak yapa yapa düzeldi bir şekilde. Tek Tek takarak 2. ve 4. slotlardaki tüm kombinasyonları denedim. Tek takınca 4400mhz de sorunsuz çalıştırlar. En sonra beraber bir daha taktım yine daha windowsda iken mavi ekran aldım. Sonra çıkarıp ikisini yer değiştirdim sorunsuz oyunlarda vs de atmamaya başladı. Kasamın içi her zaman tertemizdir toz vs olmaz. Eski ramleri anakartı aldığım ilk gün takmıştım. Bu ramleri alınca söktüm. Yani slotlar sök tak tan eskimiş de değil. Sebebini anlayamadım :( Ama şu anlık sorusuz çalışmaya başladı.

Not: Tam yükte min:40 derece , ortalama : 45 derece, maximum 50 gördü ramler. Kızılötesi ölçer ile ölçtüm.

Aynı sıkıntım devam ediyor. Hatta ramleri iade edip başka yerden aynı ramleri aldım yine çözülmedi. İşlemci Aİ Oc ile alakalı değil oc yi kapatıp xmp açınca da oyundan attı. Yani voltaj vermez isem 4400mhz de oyundan atıyor mavi ekran veriyor. şuanda 1,54v da sorun çıkarmadı. Bu bana sorun çıkarır mı acaba?

sorunum yine devam ediyor pubgde atmalar yapıyor nasıl çözerim voltajı daha yukarı zorlasammı bilemedim.
@BerkayZ87 Dostum senin bu konuda bir rehberin var. Bilgi sahibi isen bana yardımcı olabilirmisin rica etsem?

Sorun RAM'lerle ilgili değil sanırsam sadece PUBG de crash veriyordu. ASUS TUF Gaming VG27wq marka monitörüm var, Adaptive Sync özellikli. O sebeple G-Sync açıktı. Kapattım oyundan atmamaya başladı. Monitörün driverını kurdum G-Sync açtım şu an bir sorun yok. RAM voltajları 1.55 şu anda. Yalnız 1.50 standart XMP moduna dönünce Windows'ta bile mavi ekran alıyorum. İnşallah bu voltaj RAM'e zarar vermez.

Son düzenleme:
Şimdide yüksek performans tüketen oyunlarda durduk yere masaüstüne atıyor 20 30dk sonra. Ramin voltajını 1.57 yaptım daha arttırmaya korkuyorum. Acaba köprülerede mi voltaj vermek gerek. ama oto oc var nasıl veririm elle oda ayrı dava. Herşeyi denedim. Tüm gelişmeleri burada da kendi kendime yazıyor gibi oldum. Kimse cevap vemeyince not defterine döndü konu :D

Yeni konular

Geri
Yukarı