Atatürk neden sevilmiyor?

Açıkçası bana göre bu Türkiye üstüne kurulmuş bir oyun örneğin Türk-Kürt kavgası gibi veya sol-sağ kavgası gibi. Kendimde Atatürk'ü severim yaptığı eylemler ülkeye ciddi manada çok şey kattı ancak Atatürk'ü sevdiğim gibi Fatih Sultan Mehmet'i veya diğer Osmanlı padişahlarınıda severim. Bizim ülkemizde Atatürk'ü seven Osmanlı'yı, Osmanlı padişahlarını sevmiyor, Osmanlı'yı seven ise Atatürk'ü sevmiyor ancak bunların içinden her ikisini de sevip kaale alan insanlarda var. Bir de Atatürk'e tapacak kadar seven kişiler tanıyorum bunlardaki kafa yapısını hala çözemedim :).

Saygı elbette duyuyorum, sevgi ayrı saygı ayrı bir şey.
İlla yüz yüze konuşman mı lazım sevmen için? Adı üstünde sevmek, aşık olmak demiyoruz ya.

Açıkçası bana göre bu Türkiye üstüne kurulmuş bir oyun örneğin Türk-Kürt kavgası gibi veya sol-sağ kavgası gibi. Kendimde Atatürk'ü severim yaptığı eylemler ülkeye ciddi manada çok şey kattı ancak Atatürk'ü sevdiğim gibi Fatih Sultan Mehmet'i veya diğer Osmanlı padişahlarınıda severim. Bizim ülkemizde Atatürk'ü seven Osmanlı'yı, Osmanlı padişahlarını sevmiyor, Osmanlı'yı seven ise Atatürk'ü sevmiyor ancak bunların içinden her ikisini de sevip kaale alan insanlarda var. Bir de Atatürk'e tapacak kadar seven kişiler tanıyorum bunlardaki kafa yapısını hala çözemedim :).
Ne alaka anlamadım. Fatih Sultan Mehmet gerici bir padişah değildi ki, Atatürk hatta kendisi için "onla aynı dönemde yaşamış olsam o ne yaptıysa onu yapardım" diyor. Yani ikisi arasında niye bir zıtlık kurmaya çalışıyorsunuz onu anlamıyorum, zaten dediğin gibi birini sevip diğerini sevmeyen tarih cahilidir.

Müslümanlığı "öz" Türk dini sanıyorlar ve İslamiyet adı altında gittikçe araplaşıyorlar; madem o kadar Türk ve milliyetçisin Gök Tengriye inan kardeşim. Öyle bir dönemdeyiz ki müslüman olmayanı kardeşten, farklı düşüneni adamdan saymıyorlar. Atatürk'ün sevilmemesinin ana nedeni araplaşmamız ve İslamiyet adı altında insanların milli ve dini duygularının sömürülmesidir. Saygı duyuyorum ama sevmiyorum diye bir şeyinde olduğuna inanmıyorum açıkçası; Atam'ın kurduğu ülkede ve bu bayrağın altında yaşayan birinin Atatürk'ü sevmiyorum ama saygı duyuyorum gibi bir söylemde bulunması midemi bulandırıyor.

Ne alaka anlamadım. Fatih Sultan Mehmet gerici bir padişah değildi ki, Atatürk hatta kendisi için "onunla aynı dönemde yaşamış olsam o ne yaptıysa onu yapardım" diyor. Yani ikisi arasında niye bir zıtlık kurmaya çalışıyorsunuz onu anlamıyorum, zaten dediğin gibi birini sevip diğerini sevmeyen tarih cahilidir.

Hocam çok acık anlattım orada sadece F. S. Mden bahsetmedim Osmanlı padişahları da dahil diyerek ekleme yaptım ayrıca hiçbir lideri küçük düşürmedim eğer müsliman bir insan iseniz Fatih Sultan Mehmet türklerin en yüce padişahı olduğunu bilirsiniz peygamber efendimiz hadisi şerifinde bunu açıkca söylüyor. Orada dediğim şey açıkca su Atatürk'ü seven Osmanlı'yı sevmez, Osmanlı'yı seven Atatürk'ü sevmez ülkemizde bunu açık açık belirten birçok örnek var muhtemelen böyle kişiler çevrenizdede vardır bunların yanında her ikisini de kaale alan insanlarda var.

Son düzenleme:
Sevmek zorunda değiller ancak saygı göstermek zorundalar sonuçta resmi olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk. Ancak ne demişler meyve veren ağaç taşlanırmış. İşte bu durumun sebebi de tam olarak da bu. Aynı zamanda laiklik, bir kesim tarafından din düşmanlığı olarak görüldüğünden de Atatürk muhafazakar kesim tarafından pek sevilmiyor. Ve ne yazık ki Türkiye'de şu da var: İnsanlar Atatürk'ün ezanı türkçeye çevirmesinden ya da din adına yaptığı reformlar sebebiyle dinsiz olduğunu ve dine zarar verdiğini düşünüp düşmanlık besliyor. Belki müslüman belki ateist belki hristiyan ne olursa olsun bu kimseyi alakadar etmez. Sonuçta Atatürk dediğimiz insan yıkılmanın eşiğinde olan bir ülkeyi, medeni ve çağdaş düzeye çıkarmış bir kişiliktir. Bu yüzden kesinlikle saygı duyulması gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı