Atatürk olmasaydı ne olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Yusuf Koçoğlu hocam, tarihe bakın. Ülkeyi terk edip kaçıp giden bir padişah var. Her taraf işgal altında. Daha neyin hesabını yapıyorsunuz. Biraz mantıklı olun. Mantıklı cevabınız yoksa alıntı yapmayın.

Ben Atatürk'ün verdiği kararları verebilecek bir silah arkadaşı olduğunu sanmıyorum. Olsaydı Atatürk'ün ölümünden sonra ülke geriye gitmek yerine ileri giderdi.

Şurayı atlamamak lazım hocam. Örnek kazım paşa piyasadan çekiliyor birçoğu çekiliyor. Ali fuat paşa, kazım paşa, fethi paşa vs. isimler çok bu işi dedelerimiz hep beraber yaptı. Fazla da konuşup Atatürk düşmanı gibi gözüküp linç yemek istemiyorum. İlber ortaylıda dedi yani biri çıkıp gene önderlik edecekti.

Sevr sınırlarında olurduk ki şu anki Türkiye çoğunlukla misak-i milli sınırlarına göre yapıldı. Atatürk olmasaydı şu an yazdığımız çoğu şeyi rahat yazamazdık. Baskıcı bir yönetim olurdu. Arap olmayan türkler araplaşırdı ve İngiltere'nin sömürgesi olurdu. Türkçe yerine farsça arapça karışımı dil konuşurduk. Benim gibi selanikten batı trakyadan Türkiye'ye gelen türkler büyük ihtimalle işkenceler çektiği için gelirdi. Dedeme sorduğumda lozan antlaşmasında Türkiye topraklarındaki yunan azınlıkları ile selanikteki türkler yer değiştirdi. Doğu Akdeniz'e sınırımız olmazdı olsaydı ise İngiltere sömürgesi olduğumuz için İngiltere'ye bağlı olurduk. İngiltere faydalanırdı bu kaynaklardan biz belki faydalanırdık. Kısaca Arap ülkesinden farkımız kalmazdı. Fakat şu anki Türkiye yavaş adımlarla Arap ülkesi olmaya gidiyor. Biz Arap değiliz türküz arkadaşlar Atatürk gerçek benliğimizi bize hatırlattı. Adama edilmeyen hakaretler bir sürü şeyler var adama üzülüyorum. Ülkeyi ne güzel bırakmış bizler rahat yaşayalım diye büyük dedelerimiz ile birlikte omuz omuza kaç yıl savaşsın. Unutmuş olduğumuz Türk benliğimizi bize hatırlatsın. Medeniyeti bize getirsin ama bazı şerefsizler gelsin küfür etsin. Sevmiyorsan saygı duyarsın.

@Yusuf Koçoğlu hocam, tarihe bakın. Ülkeyi terk edip kaçıp giden bir padişah var. Her taraf işgal altında. Daha neyin hesabını yapıyorsunuz. Biraz mantıklı olun. Mantıklı cevabınız yoksa alıntı yapmayın.

Bunun cevabını verdim hocam, bakmaya çalışıyorum tarihe öğreniyorum da. Daha konuşmak istemiyorum Atatürk düşmanı çıkıcam yoksa buradan, linç yiyeceğim.

Biri şey yazmış. Yabancılar araba fabrikası açarken bizimkiler İmamhatip açtı diye. Sonra silmiş.
Şu an bahsedilen şey o değil.
Almanya 2. dünya savaşından sonra yaptı onları. Türkiye'nin o zamanlar ne yaptığı malum.
Atatürk 10-15 yıl daha yaşasaydı bambaşka bir Türkiye olabilirdi.
Yorum yazarken ideolojinizde boğulmayın arkadaşlar. Objektif değerlendirmeyi bilin. Partizanlık kimseyi bir yere götürmez. Anca birileri ile sürekli münakaşaya girersiniz.

@Yusuf Koçoğlu aynen hocam. Tarihi öğrenin. Zaten öğrenince göreceksiniz. Kuvayi Milliye gücüne karşı Kuvayi İnzibatiye kurulduğunu, Kuvayi Milliye için kanın gavur kanı gibi helal dediklerini falan görürsünüz. İngiltere gibi devleti yenmek imkansız dediklerini, yunan öldürürseniz İngilizler kızar dediler. Yunan ordusu halifenin ordusudur falan da dediler. Bunları göreceksiniz.

Gülen kişi sayısı: 6
Cevaplayan sayısı: 0
Bu forumu bu yüzden çok seviyorum.
Atatürk olmasaydı böyle gençlikte olmazdı.
fghfhfghf.PNG

Arkadaşlar, sizce Atatürk hiç olmasaydı ülkenin hali ne olurdu?
Olaya tarafsız bakalım. Ülkemizde bir çok kararı İngilizler verirdi, zulüm görürdük, dışlanırdık ve daha nicesi olurdu. Bayrağımız ve haritamız böyle olurdu;
Adsız.png

Ülkemiz Şeriat ile yönetilirdi. (Şeriat hakkında bilmeden boş yapmayıın zaten yokluğunu hissediyoruz.) Hakiki islam alimleri sırf islam alimi diye asılmazdı. 1923-1950 tarihleri arasında 'modernlik ve çağdaşlık' müslümanlara zulmedilmezdi ve adaletsizlikler yapılmazdı. Sözde kılık kıyafet özgürlüğü olduğu halde çarşaflı, eşarplı, sarıklı ve cübbeli insanların özgürlükleri kısıtlanmazdı.

Olurduk. Fransız da olmazdık. Yunan da olmazdık. İngiliz de olmazdık. Ermeni de olmazdık. Yine Türk olurduk.
Ama daha kötüsü gelirdi başımıza;
Irak gibi, Suriye gibi, Arabistan vs. Kısacası Arap devletleri gibi olurduk. Başımıza ABD emperyalizminin kuklası olan bir halifeyi dikerlerdi. Biz de "halifemiz çok yaşa" diye bilimden, teknolojiden, aydınlıktan, çağdaşlıktan, demokratlıktan uzak bir şekilde yaşamımıza devam ederdik. Arap baharı gibi Türk baharları görürdük. Özgür Türkiye Ordusu, Türk Kurtuluş Cephesi gibi oluşumlar çıkardı.
Kısacası Atatürk'ün asıl önemi bu ülkeyi kurtarmak değil bize özgürlüğü, demokrasiyi, aydınlığı, çağdaşlığı vermesidir. Bizi nispeten de olsa ortadoğu bataklığından çıkarmasıdır. Biat kültüründen, 1400 yıl öncesinin dogma düşüncelerinden uzaklaştırmasıdır. Nispeten de olsa..

Güzel konu boş konuşanların çoğunu "göz ardı" ettim, özgürce objektif fikir verenler hariç. Teşekkürler.

Olmazdık. Şeriat ile yönetilip içimizde bölünürdük ve topraklarımızın %80'i gider idi. Dış ülkelerin yalakası olurduk.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı