Atatürk ve Çanakkale Savaşı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Praise The Sun

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, iş yerimdeki Karslı çalışan arkadaş (43 yaşında) Çanakkale savaşının tarihi kurmaca olduğunu ve Atatürk'ün bu ülkeye gelmesinin en kötü şey olduğunu söyledi. İngilizler gibi giyiniyordu, insanları da öyle giyinmeye zorladı dedi. Bilgili biri bana şu abiye cevap verebilecek tarihi bilgiler sunabilir mi? Gerçekten utandım, hiçbir şekilde cevap veremedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, iş yerimdeki Karslı çalışan arkadaş (43 yaşında) Çanakkale savaşının tarihi kurmaca olduğunu ve Atatürk'ün bu ülkeye gelmesinin en kötü şey olduğunu söyledi. İngilizler gibi giyiniyordu, insanları da öyle giyinmeye zorladı dedi. Bilgili biri bana şu abiye cevap verebilecek tarihi bilgiler sunabilir mi? Gerçekten utandım, hiçbir şekilde cevap veremedim.
Ben de çok laf döküyorum da diğer gün aynılar sal doğal yaşam alanlarına yaşasınlar :D

Kılık kıyafet vs. zaten Osmanlı zamanında değiştirilmeye başlanacaktı ama süreç başarılı olamamıştı. Hatta alfabenin bile Atatürk'ün bizi tarihimizden koparmak için değiştirdiği söylenir ama 1700'lü yıllarda Hatice Sultan'ın latin harfleriyle denediği Türkçe mektubu var ve okunabiliyor. Bu yenilikler zaten yapılacaktı ama başarısız son dönem padişahları nedeniyle Atatürk'e kadar yapılamadı. Ayrıca Atatürk'ün bizi tarihimizden, kültürümüzden ayırdığı yok. Öyle bi amacı olsa Türk Dil Kurumuyla ya da Türk Tarih Kurumuyla neden uğraşsınki.

reddit.com/r/Turkey/comments/8zyiw4/3_selimin_k%25C4%25B1z_karde%25C5%259Fi_hatice_sultan%25C4%25B1n_saray/

Uğraşma bile. Şimdi ağzıma dolu dolu şeyler geldi ama neyse.

Haklısınız. Bende aynı fikirdeyim. Atatürk savaşmadı ve bana göre Türk olduğunu düşünmüyorum.
Siz önce gidin tarihinizi araştırın. Ondan sonra konuşun. Kulaktan dolma bilgilerle veya Kadir Mısırlıoğlu dinlemekle olmuyor.

Benden kimse bu konu hakkında yalan yanlış düşüncelere saygı duymamı beklemesin. Yazık ya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adam gelmiş savaşmadı diyor hala, Türk olduğunu düşünmüyormuş haspam. Ortalığı bu cahillere bırakmayın.

Cevap verin abicim, okuyun araştırın en ince detayına kadar. Burdan bir oyun alırken bile 100 kere soruyorsunuz. Onu da sorun, gidin kütüphanelere bakın. Hadi onu da geç youtube var. Celal Şengör, İlber Ortaylı var, açın izleyin. Adamların kitapları var, belgeseller var, kanıtlar var ama yok savaşmadı. Atatürk'ün sayesinde özgürce hareket eden bu adamın dediği laflara bak sen.

Cevap vermiyim şimdi laf anlatamam demeyin. Bilale anlatır gibi tane tane anlatın, kanıtlar sunun. Yalnızca belgelenmemiş tarih, tarih değildir. Diğer herşeyin belgesi vardır. Kimse Atatürk' ü sevmek zorunda değil ama eğer bu ülkede onun sayesinde yaşıyorlarsa "seve seve" saygı duymak zorunda. Beğenmeyen yallah arabistana.

Bu herkesin kendi düşüncesi. Herkes sevmek durumunda değil. Belki doğru bildiğiniz yanlışlar vardır. Atatürkün sayesinde Türkiye'de yaşadığımızın'da bir palavra olduğunu düşünüyorum. Atatürkün yaptığı şeylere net bir kanıt da bulunmamakta

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı