Ateizm felsefesi kendisi ile çelişir mi?

Ayşe = sarı saçlı bir insandır. Ahmet = sarı saçlı bir insandır. Ayşe Ahmettir.
Tanrı = ezeli ve ebedidir. Evren = ezeli ve ebedidir. Tanrı evrendir.

Acilen temel mantık eğitimi almanız lazım. Saçmalıyorsunuz. Burada ahmet ve ayşenin sadece sarı saçlı insanlar olduğu ortaya çıkar. evrenle tanrının ebedi ve ezeli olduğu. 2=2 tanrı=evren demek değildir örneğinizde 2 nin karşılığı ebedi ve ezelidir. yani ebedi ve ezeli= ebedi ve ezelidir.
Ahmetin ayşe veya tanrının evren olduğu sizin mantıksızlığınızın ispatıdır.. Zorlamayın eğitim alın...
zaten burada bir eşitlik de yok. Tanrı ve evren, ebeli ve ezeli olmakla sınırlı olmadıklarından, bunlar onları tanımlayan kümenin elemanlarıdır. Tanrı ve evren kümelerinin ortak kümesinde yer alan ebedi ve ezeli sıfatları üzerinden genel küme tanımlanamaz. Birinin gözlerinin mavi olması onun mavi göz olduğu anlamına gelmez. Yani mavi göze sahip olanlar ne birbirlerine ne de mavi göze eşit değillerdir. Yorumunuza eşitlik dışında tamamen katılıyorum. Yukarıdaki arkadaşın saçmalamakla düşünmek arasındaki farkı öğrenmesi gerekiyor.

Şöyle ki ateizm felsefesi materyalist bir felsefedir. Yani maddenin yaratılmadığını, ebedi-ezeli olduğunu savunur. Ateizm ve materyalizm'e göre madde yaratılmamış, kendiliğinden var olmuş, yani ebedi ve ezelidir.
Ama şöyle bir çelişki yok mu? Ebedi ve ezeli olan varlık Tanrı'dır. O halde madde Tanrı'dır. Yani evren Tanrı'nın kendisidir. Ateizm kendini çürütüp yerini Panteizm'e bırakmaz mı? Ya panteizm ya teizm, bence daha tutarlı bir ideoloji.
Bence ateizm, materyalizm ile çelişir ve materyalizm de Panteizm'e götürür. Uzun lafın kısası madde yaratılamamış ise madde Tanrı yani evren = Tanrı (panteizm) olmaz mı?

Tanrı = yaratıcı ama yaratıcı = Tanrı değildir dostum ateizm yaratıcıyı reddetmez Tanrı'yı reddeder ve gereksiz bulur.

Şöyle ki Ateizm Felsefesi materyalist bir felsefedir. Yani maddenin yaratılmadığını, ebedi-ezeli olduğunu savunur. Ateizm ve materyalizm'e göre madde yaratılmamış, kendiliğinden var olmuş, yani ebedi ve ezelidir.
Ama şöyle bir çelişki yok mu? Ebedi ve ezeli olan varlık tanrıdır. O halde madde tanrıdır. Yani evren tanrının kendisidir. Ateizm kendini çürütüp yerini Panteizm'e bırakmaz mı? Ya panteizm ya teizm, bence daha tutarlı bir ideoloji.
Bence ateizm, materyalizm ile çelişir ve materyalizm de Panteizm'e götürür. Uzun lafın kısası madde yaratılamamış ise madde tanrı yani evren = tanrı (panteizm) olmaz mı?
Ateizm herhangi bir şeyi iddia etmez. O yüzden çelişmesi imkansızdır.

Ateizm herhangi bir şeyi iddia etmez. O yüzden çelişmesi imkansızdır.
Ateizm bir inançtır ve Tanrı'nın olmadığını iddia eder. Teizm'den hiç bir farkı yoktur. Eğer tanrıyı kanıtlayamıyorsak "ateistlerin iddiası bu" o halde tanrı yoktur diyemezsiniz. En fazla bilmiyorum diyebilirsiniz. Bu da Agnostisizm'dir. Bence ya Agnostisizm ya da Panteizm. Ben şuan ikisi arasındayım. Eğer tanrı varsa tanrı evrendir. Eğer elimizde kanıt yoksa tanrının varlığını bilemeyiz.

Tanrı = yaratıcı ama yaratıcı = Tanrı değildir dostum ateizm yaratıcıyı reddetmez Tanrı'yı reddeder ve gereksiz bulur.
Atezim'in ne olduğunu bilmeden konuya giriyorsun. Yaratıcı ve tanrı aynı şey.

Ateizm bir inançtır ve Tanrı'nın olmadığını iddia eder. Teizm'den hiç bir farkı yoktur. Eğer tanrıyı kanıtlayamıyorsak "ateistlerin iddiası bu" o halde tanrı yoktur diyemezsiniz. En fazla bilmiyorum diyebilirsiniz. Bu da Agnostisizm'dir. Bence ya Agnostisizm ya da Panteizm. Ben şuan ikisi arasındayım. Eğer tanrı varsa tanrı evrendir. Eğer elimizde kanıt yoksa tanrının varlığını bilemeyiz.

Atezim'in ne olduğunu bilmeden konuya giriyorsun. Yaratıcı ve tanrı aynı şey.
Hayır ikisi farklı şey.

Şöyle ki Ateizm Felsefesi materyalist bir felsefedir. Yani maddenin yaratılmadığını, ebedi-ezeli olduğunu savunur. Ateizm ve materyalizm'e göre madde yaratılmamış, kendiliğinden var olmuş, yani ebedi ve ezelidir.
Ama şöyle bir çelişki yok mu? Ebedi ve ezeli olan varlık tanrıdır. O halde madde tanrıdır. Yani evren tanrının kendisidir. Ateizm kendini çürütüp yerini Panteizm'e bırakmaz mı? Ya panteizm ya teizm, bence daha tutarlı bir ideoloji.
Bence ateizm, materyalizm ile çelişir ve materyalizm de Panteizm'e götürür. Uzun lafın kısası madde yaratılamamış ise madde tanrı yani evren = tanrı (panteizm) olmaz mı?
Ebedi ve ezeli olan varlık tanrı değildir diyor ateizm zaten. Sen bir iddia atmışsın ortaya, ateistlere yamamışsın :)

Tanrı'nın tanımı mutlak değildir diyorum. Kime göre tanrı'dır madde? Bu iddia nasıl kanıtlanabilir?
Bende diyorum ki o halde "tanrı tanımlanamaz diyorsanız" Agnostik olmanız lazım. Dinlerin anlattığı tanrı tanımı çelişkili çünkü dinlere göre yaratılan ve yaratan olacak şekilde iki varlık var ve yaratan yaratan olması için yaratmalı çünkü yaratan olmaz. Yani kısaca hayatında hi resim çizmemiş bir adam ressam olmamaz. O halde tanrı tanrı olmak için yaratmaya yani bize bağımlı olmalıdır. Tanrı bağımlı olamayacağına göre tanrı yaratmamıştır. Her şey tanrıdır.

Bende diyorum ki o halde "tanrı tanımlanamaz diyorsanız" Agnostik olmanız lazım. Dinlerin anlattığı tanrı tanımı çelişkili çünkü dinlere göre yaratılan ve yaratan olacak şekilde iki varlık var ve yaratan yaratan olması için yaratmalı çünkü yaratan olmaz. Yani kısaca hayatında hi resim çizmemiş bir adam ressam olmamaz. O halde tanrı tanrı olmak için yaratmaya yani bize bağımlı olmalıdır. Tanrı bağımlı olamayacağına göre tanrı yaratmamıştır. Her şey tanrıdır.
Bu ateizmin tek felsefesi mi mesela peki. İlla bunu mu diyor dünyadaki tüm ateistler? Tanrı tanımlanamaz çünkü olmadığını var olmadığını düşünüyorum ben mesela. Var olmayan şeyi tanımlamak mümkün değildir. Bu yüzden ben bir ateist olarak maddenin tanrı olmadığını savunuyorum. Madde maddedir desem ne dersiniz bana?

Ya tanrı hiç bir şeyse kısacası?

Geri
Yukarı