Atlantis ve Mu kıtalarının gerçek olma olasılığı var mı?

Titanomahia denen tanrılar savaşı buna dayandırılıyor. Bu iki medeniyet şu an olmadıklarına göre muhtamelen aralarında büyük bir savaş patlak verdi ya da bir felaket sonucu yok oldular.

İnsanlık belirli süreçler içerisinde teknolojide çok
Üst seviyeye çıkıp tekrar sıfıra döndü. Albert Einstein'ın bir sözü vardır bilirsiniz:
3.dünya savaşının çok büyük bir teknoloji ile, 4.dünya savaşının ise taş ve sopalarla olacağına eminim diyor. Mayalıların kutsal kitabında 4 sıfırlanmadan bahseder. Bir çok eski metinde, kaynaklarda bunlar mevcut. 1 tanesinin Nuh Tufanı olduğu açık, dünya sular altında kaldı. Diğerleri nükleer savaş ya da uzaylılar olabilir. O kadarını bilemeyeceğiz.

Bu aralarındaki savaş sonucu kazanan Atlantis Yaratıcının gazabına uğradı. Bu ceza da Nuh Tufanıydı. Eğer bakarsanız Nuh peygamberin yaşadığı zaman aslında ilkel bir çağ değil. Tam aksine yüksek teknolijinin var olduğu bir zamandı.
Hocam bu iki medeniyet şu an olmadıklarına savaşta ya da Nuh Tufanı'da yok oldu denmesi mantıklı ama bu medeniyetler ya hiç yoksa? Olduğunun kanıtı?

Hem şu kısım için "Bu aralarındaki savaş sonucu kazanan Atlantis Yaratıcının gazabına uğradı. Bu ceza da Nuh Tufanıydı. Eğer bakarsanız Nuh peygamberin yaşadığı zaman aslında ilkel bir çağ değil. Tam aksine yüksek teknolijinin var olduğu bir zamandı." Nuh tufanı dediniz. Nuh (as) zamanı ilkel değil elbette. Medeniyet vardı o zaman. Ama Kur'and'a öyle geçmiyor. Öyle sizin dediğiniz gibi öyle savaş olmuyor.

Ben bunların İslam'a karşı saldırı vs. olduğunu düşünüyorum. Farkındaysanız hep İslam karşıtlığı var. Büyük bir İslam nefreti var. Mesela Işid falan vardı bir aralar. Şu an nasıl bilmiyorum. Allahu Ekber deyip neler yapıyorlardı? Ve bunun gibi şeyler. Oysa Hristiyanlığa ve diğer dinlere karşı böyle bir şey yok.

Anunnakiler ile ilgili düşüncelerinizi merak ettim.
Tıpkı diğer kültürlerdeki tanrı grubu gibi Sümer mitolojisindeki tanrılar olduğu dışında hiçbir bilgim yok. Elime kitap alıp bu konuda bir şeyler okumuşluğum da yok, Atlantis ve mitolojisi gibi fikir beyan edemem.

Ayrıca kusura bakmayın da Nuh tufanı ile ilgili bir şey söylemeden duramayacağım, 1 tane geminin içine her canlıdan bir çift alıp tufandan kurtarılan canlılar mitine de inanamıyorum. Gülünç geliyor. Genetik çeşitlilik nedir? Buzul çağında sayıları 10 bin civarına düşen kendi türümüz bile o dönemdeki genetik çeşitliliğin eksikliğinden dolayı bazı kalıtsal sorunları devam ettiriyor şu anda. 2 tane canlıdan komple diğerlerinin türeyebileceğine inanmak... Hadi buna inandınız, o kadar canlı için gereken gemi boyutundan haberiniz de mi yok? Bahsi geçen olay da o dönemin ortak toplumsal hafızasında olan büyük bir sel baskınından fazlası olmaması çok muhtemel. Tıpkı geçmişten kalan hikayelerin efsaneleştirilmesi gibi bir durum olduğu ortada. Ayrıca Nuh'un İslam ile de bir alakası yok, çok çok daha öncesindeki ortak bir efsanedir. İlk yerleşik hale geçmiş medeniyetin (ki kapladığı alan o dönemdeki yerleşik bölgenin büyük kısmı) toplumsal hafızasından geriye kalan bir efsaneden ibaret.

Son düzenleme:
Tıpkı diğer kültürlerdeki tanrı grubu gibi Sümer mitolojisindeki tanrılar olduğu dışında hiçbir bilgim yok. Elime kitap alıp bu konuda bir şeyler okumuşluğum da yok, Atlantis ve mitolojisi gibi fikir beyan edemem.
Hocam bir ara eğer araştırmak isterseniz şu "Enki'nin Kayıp Kitabı"na ve ona dayandırılarak yazılıp çizilen şeylere dikkat edin. Çünkü o kesinlikle büyük bir algı operasyonu, aldatmacadır. Yani misal 9 doğru şey veriyorsa araya bir yanlış bilgi sıkıştırıyor. Sayılara takılmayınız örnek olsun diye verdim. Ama o kadar üstüne düşünülerek işlenmiş ki o bir yanlışı ayırt edemiyorsunuz. Eğer daha detaylı merak ederseniz güzel bir YouTube linki bırakabilirim.

Çünkü o kesinlikle büyük bir algı operasyonu, aldatmacadır. Yani misal 9 doğru şey veriyorsa araya bir yanlış bilgi sıkıştırıyor.
Hiçbir somut belgesi olmayan, sadece efsanelerin o dönemki kültürel olarak konumlandırabileceğin hikayelerin binlerce yıl sonra yapılan yorumlarına göre neyin doğru neyin yanlış olduğunu büyük oranda bilemezsin. Bilime tamamen ters gelen bazı şeyler var, mesela koca bir kıtanın bir anda yok olamayacağı gibi ya da Nuh efsanesindeki genetik ve zoolojiye göre olması imkansız bir olayın hikaye anlatısı gibi. Okumasına okurum ama bu tür kaynaklarda yazanlar, şu anda bildiğimiz bazı gerçeklere göre anlayabileceğimiz sınırlar dışında efsaneden ibarettir.

Hiçbir somut belgesi olmayan, sadece efsanelerin o dönemki kültürel olarak konumlandırabileceğin hikayelerin binlerce yıl sonra yapılan yorumlarına göre neyin doğru neyin yanlış olduğunu büyük oranda bilemezsin. Bilime tamamen ters gelen bazı şeyler var, mesela koca bir kıtanın bir anda yok olamayacağı gibi ya da Nuh efsanesindeki genetik ve zoolojiye göre olması imkansız bir olayın hikaye anlatısı gibi. Okumasına okurum ama bu tür kaynaklarda şu anda bildiğimiz bazı gerçeklere göre anlayabileceğimiz sınırlar dışında hepsi efsaneden ibarettir.
Ben yine de bırakayım linki
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sen yine bırak, bakarım üşenmem ama bunların da eskinin mitolojik anlatılarından hiçbir farkı yok gerçeklik olarak. Tıpkı diğer mitolojilerdeki gibi "göreceli" daha üstün meziyetleri olan bazı insanların, geçen nesillerdeki hikayelerinin anlatılarak tanrılaştırılmasından bir farkı yok.

Hocam bu iki medeniyet şu an olmadıklarına savaşta ya da nuh tufanı'da yok oldu denmesi mantıklı ama bu medeniyetler ya hiç yoksa? Olduğunun kanıtı?

Hem şu kısım için "bu aralarındaki savaş sonucu kazanan atlantis yaratıcının gazabına uğradı. Bu ceza da nuh tufanıydı. Eğer bakarsanız nuh peygamberin yaşadığı zaman aslında ilkel bir çağ değil. Tam aksine yüksek teknolijinin var olduğu bir zamandı." nuh tufanı dediniz. Nuh (as) zamanı ilkel değil elbette. Medeniyet vardı o zaman. Ama kur'and'a öyle geçmiyor. Öyle sizin dediğiniz gibi öyle savaş olmuyor.

Ben bunların Islam'a karşı saldırı vs. olduğunu düşünüyorum. Farkındaysanız hep İslam karşıtlığı var. Büyük bir İslam nefreti var. Mesela ışid falan vardı bir aralar. Şu an nasıl bilmiyorum. Allah'u ekber deyip neler yapıyorlardı? Ve bunun gibi şeyler. Oysa hristiyanlığa ve diğer dinlere karşı böyle bir şey yok.

Savaş tufandan önceydi. Kazandılar kazandıkça şımardılar yanlış yollara döndüler. Allah nuh peygamberi onlara gönderdi. Laftan anlamadılar hepsi yok oldu. Kuran da geçmemesi yok olduğu anlamına gelmez. Belki bahsedilmiyor sadece. Eğer olmadığına dair bir şey olsaydı haklısınız derdim. Tufandan sonra kalan insanlar teknolojiden yoksun kaldılar ilkelleştiler. Daha sonra kendi çocuklarına bu savaşları anlattılar eski yaşamlarını anlattılar. Çocuklar ise böyle şeylere şahit olmadıkları için tanrısallaştırdılar efsaneye çevirdiler. Belki de o Zeus Atlantisin ya da Mu'nun kralıydı. Kratos birinin oğluydu. Bunlar sadece sebep sonuç ilişkisi üzerine mantık yürütme ile oluşturulmuş. Gerçeği bilemiyoruz henüz.

Zamanında duymuştum. Bazı arkadaşlar Nuh Tufanı falan demiş, ilgimi çekmedi diyemeyeceğim biraz araştırma yapacağım bu kıtalarla ilgili. Türk soyu Hz. Yafese dayanmıyor muydu? Mu kıtasıyla ne alakası var anlamadım. Biri aydınlatırsa güzel olur.

Zamanında duymuştum. Bazı arkadaşlar nuh tufanı falan demiş, ilgimi çekmedi diyemeyeceğim biraz araştırma yapacağım bu kıtalarla ilgili. Türk soyu Hz. Yafese dayanmıyor muydu? Mu kıtasıyla ne alakası var anlamadım. Biri aydınlatırsa güzel olur.

Yafes Tufandan sonra, bu kıtalar çok daha önce. Maya medeniyeti muhtamelen bizim dayandığımız, ondan daha geriye Yafase kadar uzanan bir zincir.
@381258
Zamanda yolculuk dahi yaptıklarına dair söylentiler var. Tabletlerinde gelecekten haber veriyorlar. Maya dilindeki bir çok kelime Türkçe ile benzerlik gösteriyor bu da bir rastlantı değil bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı