Atmosferin bir sonu var mı?

spawn13

Picopat
Daha fazla  
1 saattir kafama takıldı. Araştırıyorum, bir cevap bulamadım. Gökyüzüne baktığımızda belirsiz bir boşluk var. Demem o ki gökyüzünün bir sonu var mı? Sonsuz bir boşluk mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evren sürekli genişleyen bir şeydir, yani sonsuz diyebiliriz. Lakin sizin gördüğünüz o mavi yer sadece belirli bir kısım. Çok kısıtlı bir alanı görüyorsunuz.
Aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi görebildiğiniz alan bu kadar ya da daha üstü.

atmosferin-katmanlari.jpg

Demem o ki atmosfer belli bir tabaka zaten genişlemez, sonu vardır ancak evrenden bahsediyorsanız *yani uzay ve ötesinden* o zaman sonsuz diyebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Atmosfer dediğimiz yapı katmanlar halindedir ve ekzosfer dediğimiz son katmanında bahsettiğimiz, atmosfer dediğimiz yapı son bulur. Fakat bu atmosferden ötesi yok demek değildir.

Öte yandan "gökyüzüne baktığımda" dediğiniz yere uzay boşluğu da dahilse henüz sonunu bulabilmiş değiliz, bulup bulamayacağımız (zira var olup olmadığı) meçhul bildiğim kadarıyla. Sorduklarınız biraz birbirinden farklı gibi. Bir yerde atmosferi, diğer yerde evreni sormuşsunuz.

Gözlemleyebildiğimiz evren olarak adlandırdığımız kısmın evrenin tamamından çok daha küçük olduğunu ve bu gözlemlenebilir evrenin de çıplak gözle gözlenmediğini göz önünde bulundurunca, gökyüzüne bakarken görüş yetinizin ötesinde bir boşluğa bakıyor olmanız dolayısıyla sorunuza aradığınız cevabın "sonsuz" olduğunu düşünüyorum.

Atmosfer tabakalar halinde gitgide incelir ve bu yüzden bir sınırı elbette vardır. Ancak gökyüzü derken evrenden bahsediyorsan sonsuzdur, ama sınırsız değildir. Bu durum dünyanın en kuzeyinin ötesinde ne var diye sormaya benziyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı